לביטוח לאומי הולכים רק עם עורך דין
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

לביטוח לאומי הולכים רק עם עורך דין 

מאת    [ 30/10/2016 ]
מילים במאמר: 439   [ נצפה 2340 פעמים ]

 
 

סעיף 386 לחוק הביטוח הלאומי (נוסח משולב), התשנ"ה-1995 קובע סמכות ייחודית לעורך דין לייצג מבוטחים בתביעות המתנהלות מול הביטוח הלאומי. 

הגם שכך, ניתן למצוא בתחום מימוש הזכויות הרפואיות גם חברות פרטיות המסייעות בטיפול בתביעות מול ביטוח לאומי ואף מול חברות ביטוח ומס הכנסה ונשאלת השאלה - למה בכלל כדאי לפנות לעורך דין ? מה חשיבותו ומה נחיצותו של עורך הדין במסגרת הליכים אלה ?

אז ככה, חשוב להבין את נקודת הפתיחה "בלעדיה אין " והיא שהוועדה הרפואית בתביעות אלה מתנהלת "במגרש" מעורב של משפט ורפואה ולכן ברור שעורך דין הוא " שחקן משמעותי ונחוץ " בהרכב כמי שרשאי לייצג וללוות מבוטחים לדיונים אלה בשונה מגופים פרטיים עליהם נאסר הדבר.

המערך הסובב את ההליכים המתנהלים בתיקים אלה בנוי על חוק ופסיקה אשר מתפתחת חדשות לברקים ולכן רק מובן שלעורך הדין הכלים הדרושים בהבנת ההליכים יותר מהשאר.

ועדה רפואית היא לא גוף סתמי. מדובר בגוף מקצועי רפואי " מעין שיפוטי" המוסמך להכריע בזכויות שנגזרות מכוחו של חוק הביטוח הלאומי ולהטיל עליו חובות והיא לכללי מנהל תקין ועקרונות של צדק טבעי , אשר אי שמירה עליהם עשויה לפגוע בהתנהלותה .

מטבעם של הליכים המתנהלים בפני גופים "מעין שיפוטיים" כדוגמת הוועדה הרפואית, עולה באופן יומיומי הצורך בהעלאת טיעונים מתחום המשפט במסגרת הדיונים בפניה, הפניות לדברי חוק ופסיקה דומה ודיונים בשאלות פרטי הליקוי המתאימים ואשר נדרש ליישמם בבכל מקרה ומקרה. 

כך שלמעשה, שימוש נכון ומושכל בכלים העומדים לרשות עורך הדין בשונה מגופים פרטיים ושליטה של המבוטח בהליכים המתנהלים בפני פקיד התביעות ובפני הוועדה הרפואית עשויים להגדיל את סיכוייו להצליח ולמקסם את זכויותיו. 

העובדה כי נאסר על אותם גופים פרטיים לייצג בפני הוועדה הרפואית , לבדה מעלה את שאלת נחיצותם והצורך להסתייע בהם.

חשוב לזכור, כי הליכים אלה לא מצטמצמים לאיסוף מסמכים רפואיים וסידור תיק בלבד, כפי שמנסים אותם גופים פרטיים לשכנע.

רבים לא יודעים, כי אותם גופיים פרטיים אינם רשאים לייצג וללוות מבוטחים בפני ועדה רפואית. כך שקשה לראות בטענתם הנחרצת, כי המבוטח לא זקוק כלל לייצוג ולווי בדיונים אלה והוא יכול להופיע לבדו , כטענה כנה ואמיתית.

הטיפול בתביעות למימוש זכויות רפואיות בנוי שלבים שלבים, כאשר שלב הדיון בפני הוועדעה הרפואית הוא למעשה לב ליבו ושיאו של הטיפל המשפטי . ייצוג המבוטח בלשב הדיון בפני הוועדה הרפואית הוא קריטי להצלחה של התיק ושימרה על הזכויות של המבוטח , שפעמים רבות, כלל לא מבין מה רוצים ממנו במהלך הדיון , גם באותם מקרים בהם הוא הכים את עצמו היטב לדיון . 

יותר מכך , חשוב להבין, שהליכים אלה אינם מסתיימים במתן החלטה של ועדה רפואית ולמבוטח עומדת הזכות להגיש ערעור על החלטה זו לבית הדין לעבודה בטענה של טעות משפטית. כך שאין ספק שקיים צורך בתכנון אסטרטגי ובקביעת קו משפטי- התקפי או הגנתי , כבר משלב הכנת התיק , עוד בטרם הגשת התביעה .

נהגו בתבונה במימוש הזכויות הרפואיות שלכם !

      

הכותב הינו שותף במשרד סמרה ושות', עורכי דין ונוטריון העוסק , בין היתר, בתחום הביטוח הלאומי מזה 20 שנה. ליצירת קשר ניתן לפנות במייל yuval.samara@gmail.com  או בטלפון מספר : 03-9511126

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב