מיהו סופר סת-ם, ולמה עבודתו כל כך מיוחדת
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

מיהו סופר סת-ם, ולמה עבודתו כל כך מיוחדת 

מאת    [ 27/10/2016 ]
מילים במאמר: 460   [ נצפה 1848 פעמים ]

 
 

בשביל לעסוק בקודש, יש צורך באנשים קדושים. אנשים יראי שמים, אשר יודעים את מלאכת הקודש ואת כל מה שהיא מחייבת ועוסקים בכך בחיל וברעדה. כאלו הם סופרי סת"ם.

סופר סת"ם הוא אדם, אשר עוסק בכל מלאכת הכתיבה של תשמישי הקדושה הקדושים ביותר בחייו של היהודי. החל מכתיבת ספרי תורה, תפילין, מזוזות ומגילות. (אלו הם ראשי התיבות- סת"ם.) סופר סת"ם גם כותב לעיתים ספרי נביאים וכתובים, וכן את פרשת פיטום הקטורת.


כיצד כותב סופר סת"ם?


בעבר, ובמידה מסוימת גם היום, הקנה מהווה את חומר הגלם העיקרי להכנת כלי הכתיבה- הקולמוס, אם כי, יש כאלה אשר עשויים גם מנוצה. חשוב לומר, כי לא מדובר בעבודה פשוטה. עבודת כתיבת הסת"ם היא עבודה מורכבת שכוללת הלכות רבות ותשומת לב יתרה לכל הפרטים הגדולים והקטנים כאחד. אותם הלכות ודינים קשורים גם לאופי ולסגנון הכתיבה, כתיבה של תגים, קישוטים ועיטורים לאותיות שלפי ההלכה מיועדות לכך, וכתיבה על יריעות קלף המשובחות ביותר.

הפנייה לסופר סת"ם היא לא רק לצורך כתיבה של אותם תשמישי קדושה. במידה ואותם תשמישי קדושה, בין אם מדובר בספרי תורה, ובין אם מדובר בתפילין או במגילות קלף, הפנייה לסופר סת"ם מיועדת גם עבור תיקון שלהם. במידה ויש באותם תשמישי קדושה אותיות שדהו או נמחקו, הדבר עלול לגרום לאותו תשמיש קדושה להיות פסול, ולא יהיה ניתן להשתמש בו. לכן, חשוב במיוחד לשים לב לדקויות השונות.

לאורך השנים נמצאו סופרי סת"ם רבים שלא ידעו מספיק את ההלכות או שלא למדו אותם כלל, ונוצרו טעויות רבות שגרמו לאנשים לקרוא מתשמיש קדושה שפסולים. על מנת למנוע את המצב הזה, חייבו רבנים וביניהם החת"ם סופר, את התנאי לכך שכל סופרי הסת"ם חייבים לקבל אישור בכתב מבית הדין הרבני. כתוצאה ממצב זה, הוקם בפולין ארגון שמכונה "שומרי סת"ם, שהוא היה מוסמך לתת אישור לכל סופרי הסת"ם. אנו רואים שהתקנה הזו שנקבעה לפני שנים רבים חיה ועודנה גם היום, וממשיכה להתקיים. היום קוראים לארגון הזה משמרת סת"ם.

על פי ההלכה היהודית, לאישה מותר לכתוב את מגילת אסתר, אולם ספר תורה שנכתב על ידה יפסל. ולכן סופרי הסת"ם הם גברים.


כתיבה "לשמה"


סוגיה מאוד חשובה, עוסקת בכל הכוונה של סופר סת"ם. כל נושא הכוונה והמשמעות שעומדת מאחורי המעשה, היא נקודה מאוד משמעותית ביהדות. גם בקורבנות שהיו בבית המקדש, גם בתפילות, וגם לפני כל מצווה שמקיים יהודי – "לשם ייחוד קודשא ושכינתא" יש משמעות גבוהה לכוונה שעומדת מאחורי אותה עשייה. גם סופר סת"ם, לפני שהוא כותב, וגם בעת כתיבתו, כל מחשבותיו וליבו חייבים להיות מכוונים לכתיבת סת"ם. בתחילת הכתיבה הוא צריך לומר "אני כותב- לשם קדושת ספר תורה/ מזוזה/ מגילה/ תפילין". מלבד זה, כל פעם שהוא מזכיר את שם ה', צריך לומר שכותב אזכרה לשם קדושת השם. בנוסף, יש סופרי סת"ם אשר טובלים במקווה לפני שהם כותבים את שם השם המפורש. עבודת הסת"ם היא עבודה מיוחדת, ואותם אנשים מיוחדים העוסקים בעבודה זו, מהווים שליחים, אשר את כל עוצמתם הגשמי, שמים ברוחניות.

באדיבות אחוזת הקודש - ספרי תורה, תפילין ומזוזות

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב