האזנת סתר - מהי ?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

האזנת סתר - מהי ? 

מאת    [ 22/09/2016 ]
מילים במאמר: 437   [ נצפה 1661 פעמים ]

 
 

אנו עדים לא פעם לעובדה כי בלהט מאבקי הגירושין בני זוג עושים שימוש רב בציטוט והאזנות לשיחות בני/נות זוגם, מתוך רצון וכוונה להשיג מידע וראיות שיסייעו להם בהליכים המשפטיים. אם גם אתם חשבתם על כך, רצוי מאד להכיר את הוראות החוק בעניין זה (חוק האזנת סתר, תשל"ט – 1979) ולהבין מהי האזנת סתר. שכן, האזנת סתר, הינה עבירה שהעונש בגינה הוא מאסר 5 שנים ! ולא רק למי שמבצע את האזנת הסתר, אלא גם מי שעושה שימוש ביודעין (וללא סמכות), בידיעה או בתכנה של שיחה שהושגו על ידי האזנת סתר.

ובכן, מהי האזנת סתר ? האזנת סתר" – היא האזנה לשיחת הזולת באמצעות מכשיר, ללא הסכמה של אף אחד מבעלי השיחה; מכאן, שאם אני מנהל שיחה עם אדם נוסף ואני מקליט את השיחה הזו, זאת איננה האזנת סתר, שכן אני אחד מבעלי השיחה ומן הסתם אני מסכים להקלטת השיחה. לכן, האזנה כזו איננה האזנת סתר, והיא מותרת בחוק. המסקנה היא שאני יכל להקליט שיחה ללא ידיעת אף אחד מהמשתתפים בשיחה, כל עוד אני חלק מבעלי השיחה. זאת איננה האזנת סתר, ואינני זקוק לאישור או להסכמה של שום אדם אחר. עצם העובדה שאני הסכמתי להקלטה (והלוא אזי הוא זה שהקליט) מעמידה את ההקלטה כהאזנה מותרת, ולא האזנת סתר.

ישנם מקרים בהם למרות שמדובר בהאזנת סתר, עדיין זוהי האזנה מותרת. למשל:  

אם השיחה התנהלה ברשות הרבים (רשות הרבים, הכוונה למקום שאדם סביר יכול היה לצפות ששיחותיו יישמעו ללא הסכמתו) והאזנה לשיחה היתה באקראי ובתום לב (כלומר לא היתה כוונה מתוכננת לבצע הקלטה) תוך כדי הקלטה גלויה שנועדה לפרסום ברבים (כגן כתבה לתקשורת) או למחקר.  

מקרים נוספים בהם האזנת הסתר מותרת הם:

כאשר האזנה נעשית על ידי מי שהוסמך לכך על ידי ראש רשות ביטחון מטעמים של בטחון המדינה, או כאשר האזנה נעשית על ידי מי שהוסמך לכך על ידי קצין משטרה מוסמך לשם מניעת עבירות או גילוי עבריינים.

בנוסף, ישנם מקרים מיוחדים, בהם רשאי נשיא בימ"ש מחוזי לתת היתר להאזין לשיחות של עורך דין, רופא, פסיכולוג עובד סוציאלי וכהן דת למאמין, (שיחות שיש עליהן חיסיון ולא ניתן להציגן כראיות בבית משפט) אם הוא השתכנע כי בעלי המקצוע הללו מעורבים בעבירה הנוגעת לבטחון המדינה או עבירת  רצח, הריגה או סמים.

לכן, מי שמקליט שיחה מתוך רצון להציג את תכנה בבית המשפט חשוב שידע כי דברים שנקלטו בדרך של האזנת סתר בניגוד לחוק אינם קבילים כראיה בבית המשפט למעט במקרים חריגים בהליך פלילי.

 ומה לגבי חוקרים פרטיים ? ובכן החוק הזה חל גם לגבי חוקרים פרטיים. כלומר, גם חוקרים פרטיים מנועים מלבצע האזנות סתר בדיוק כמו כל אדם אחר, ולגביהם יש אפילו החמרה בענישה על ביצוע עבירה בעניין זה. הם צפויים אף לכך שרישיונם ישלל מהם ואף ימנע מהם מלקבל רישיון חדש בעתיד. 

עו"ד שרלי פז - מומחה לדיני משפחה וירושה לפניות ומענה מידי - 03-9673305; sharly@pazlaw.co.il  

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב