כיצד מקבלים גמלת סיעוד מהמדינה?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

כיצד מקבלים גמלת סיעוד מהמדינה? 

מאת    [ 12/09/2016 ]
מילים במאמר: 542   [ נצפה 2832 פעמים ]

 
 

בשנים האחרונות אנו חווים שינויים רבים הקשורים באופן ישיר לעלייה בתוחלת החיים. שינויים אלו נובעים ממספר גורמים, בעיקרם: התקדמות המערכת הרפואית, חידושים טכנולוגיים ופריצות דרך בתחום הרפואה, כמו מציאת תרופות ופתרונות למגוון מחלות. בנוסף, המודעות לחיי אורך חיים בריא, להימנע משתיית אלכוהול, עישון סיגריות, שמירה על תזונה נכונה ופעילות ספורטיבית, מאפשרת לרבים מיקירינו המבוגרים לחיות שנים נוספות. אולם, יחד עם אותה תוספת מבורכת בשנים לחיי הקשיש, נאלץ האחרון להתמודד עם שינויים רבים בגופו, חלקם אשר מצריכים אותו עזרה בדמות שירותי סיעוד שונים לאורך הדרך. שירותים אלו, מטרתם לעזור למעשה לקשיש לבצע פעולות שבשגרה שכבר אינו יכול לבצע אותם באופן עצמאי. 

רבים אינם יודעים כיצד עושים זאת נכון ולמעשה מפספסים גמלה אשר מגיעה להם מטעם המדינה. יש להגיש בקשה עבור גמלת סיעוד מהמוסד לביטוח לאומי. המוסד לביטוח לאומי, דורש כי מבקש הבקשה יעמוד במספר פרמטרים על מנת לקבל את הגמלה. אותם הפרמטרים מפורטים לעיל:


  • תושב ישראל - על מבקש הבקשה להיות בעל תעודת זהות ישראלית ותושב קבע בישראל. 
  • גיל - גילו של מבקש הבקשה לגמלה לא ירד מגיל הפרישה - פנסיה (62 בקרב נשים ו - 67 אצל גברים). במידה וגיל המבקש אינו עולה על גיל הפרישה, תוגש הבקשה כ - שירותים מיוחדים
  • מתגורר בביתו - על מבקש הגמלה להתגורר בביתו בקהילה או בבית שאינו הוכרז ומוכר כדיור מוגן. 
  • סך הכנסות - המוסד לביטוח לאומי בוחן את סך הכנסותיו של מבקש הגמלה מקצבאות והכנסות נוספות. קבוע רף מסויים העומד על 9,260 שקלים לאדם יחיד ו -13,890 עבור זוג. במידה וההכנסות עוברות את הרף, תאושר גמלה בשיעור חלקי, במידה ואכן מאשר הביטוח לאומי. חשוב לציין כי הכנסות וקצבאות אשר מקבלים ניצולי שואה, אינם מחושבים באותו הרף. 
  • מבחן תלות - הנושא האחרון אך החשוב ביותר שקובע חוק סיעוד הוא ביצוע בדיקת תלות של הקשיש לתפקוד מלא בביתו. מבחן זה נעשה לאחר שלב הגשת הטפסים הראשונים. למעשה נשלח נציג מקצועי אשר בוחן את יכולתו של הקשיש בביצוע פעולות שבשגרה. פעולות אלו מקבלות ניקוד ועל סמך אותו הניקוד נקבע גודל התלות. 

חשוב לציין, החלק החשוב ביותר הוא מבחן התלות. פעמים רבות מבחן זה הוא מעט מביך את הקשישים בשל סעיפיו (המפורטים בהמשך), כך שלמעשה הקשיש מנסה להשתדל יותר ומציג מצג שווא עבור הבוחן, כך שלמעשה מקבל ציון מוטעה. חשוב להכין את הקשיש לקראת מבחן התלות (מבחן תלות ADL) ולהסביר לו כי עליו להראות בדיוק את המצב כמות שהוא. במה הוא מתקשה יותר ובמה פחות. סעיפי מבחן תלות:


  • התניידות - האם הקשיש יכול להתנייד בכוחות עצמו בביתו ואינו מסתכן בנפילות וכדומה.
  • בישול ואכילה - הקשיש מסוגל להכין / לחמם עבורו אוכל ולאכול אותו ללא עזרת כל אדם אחר?
  • קימה מהמיטה - האם הקשיש מסוגל לשכב ולקום בכוחות עצמו וללא כל סכנה ממיטתו?
  • שליטה על הסוגרים - האם הישיש מסוגל בכוחות עצמו לשלוט על סוגריו ולהספיק להגיע לשירותים. האם אינו נזקק בחיתולים למבוגרים. 
  • לבוש ורחצה - היכולת של הקשיש להתפשט לגמרי בגפו, להתקלח ולהתלבש וכל זה בכוחות עצמו? 
  • צורך בהשגחה - האם סובל הקשיש ממחלה כגון אלצהיימר וכדומה, אשר דורשת עבורו השגחה צמודה? 

כאמור, עבור רבים הגמלה חשובה מאין כמותה על מנת להתמודד מבחינה כלכלית עם הוצאות הסיעוד. יש להגיש בקשה נכונה. חשוב לציין כי כל סעיף במבחן התלות מקבל ניקוד בין 0-3 נקודות. ייתכן כי קשיש יקבל בסעיף אחד את מלוא הנקדות המצביעות על תלות מלאה ובסעיף אחר כלל לא יקבל. 

מאחלים לכם בריאות חזקה ואיתנה לכל אורך הדרך!

 

שמי סיגל אבן צור, מטפלת סיעודית מוסמכת ועובדת סוציאלית בהכשרתי. 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב