פוליסות הוניות למנהלים - ההפרשות בעדן; משיכתן בידי בעליהן; ומיסויין
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

פוליסות הוניות למנהלים - ההפרשות בעדן; משיכתן בידי בעליהן; ומיסויין 

מאת    [ 07/04/2008 ]
מילים במאמר: 335   [ נצפה 3457 פעמים ]

 
 


1. מבוטח סילק פוליסת מנהלים במאי 2000. הלה מבקש להחיל את הנספח ההוני על הכספים שהופרשו בשנת 2000, כדי שלא ינוכה המס על סך הפדיון. האם אפשר למלא את בקשת המבוטח ?

2. האם בפוליסות הוניות, למנהלים, אפשר להפריש כך: לתגמולים - באורח חלקי; לפיצויים - באורח מלא ?

דוגמה לשאלה זו: המעביד מפריש ½8% לפיצויים, ו-%2 לתגמולים; העובד מפריש %2 לתגמולים.


יניב גבריאל משיב:

התשובה על פניית השואלים מובאת כאן בכפיפות לעובדות הכלולות בפנייה.

------------------------------------

לשאלה 1:

ביום 30.12.1999 אושר בכנסת חוק ההסדרים במשק המדינה(*) [להלן - "החוק"].

לאחר אישור החוק נתקבלו, על פה, הבהרות על עמדת שלטונות מס הכנסה; וכן במכתב, מס' 1615801, מיום 9.1.2001, אשר פרסמה המחלקה לניכויים ולמילוות שבנציבות מס הכנסה, בנדון "הארכת המועד למתן הודעה להוספת נספח הוני בעבור הפקדות לשנת 2000", נאמר, בין השאר, כלקמן:


    •  מבוטח בתוכנית לקצבה (בחברת ביטוח בלבד), שמשכורתו נמוכה מהתקרה, שבסעיף 3(ה1) לפקודת מס הכנסה [להלן - "הפקודה"] יראוהו, בעת פדיון, כמי שמשך כספים מקופת גמל לתגמולים ולא מקופת גמל לקצבה, גם בעניינם של תגמולים שהופקדו לקצבה לאחר 1.1.2000.
    •  מכאן, שאין בחוק זה שינוי בעניינם של מבוטחים בתוכנית לקצבה בחברת ביטוח, ששכרם נמוך מהתקרה שבסעיף 3(ה1) לפקודה (9,300 ש"ח לחודש בשנת המס 2000).
    •  פועל יוצא מכאן, כי כספי תגמולים, אשר הופקדו בתוכנית הונית (עד למשכורת בסך 9,300 ש"ח לחודש), יזכו, בעת הפדיון, באותם תנאים כפי שהיו קיימים בטרם חוקק בכנסת החוק האמור.

לשאלה 2:

בתשלומים לקופת גמל לקצבה חייב המעביד להפקיד בה את מלוא סך התגמולים, כדי שהוא יוכל להפקיד בה את כספי הפיצויים.

בניגוד למצב בקופת גמל לקצבה - הרי בתשלומים לקופת גמל לתגמולים, אין המעביד חייב להפקיד בה את מלוא סך התגמולים, כדי שהוא יוכל להפקיד בה את כספי הפיצויים(1).

"עמית-שכיר", שבעבורו משלם המעביד לקופת גמל לתגמולים או לקופת גמל לקצבה, ישלם לתגמולים סכום השווה לסכום שמשלם המעביד לתגמולים.

עם זאת - אם המעביד משלם בעבור עובדו לקופת גמל לקצבה שאינה קופה לביטוח, מעל לשיעור של %5 מהמשכורת ועד לשיעור של %6 מהמשכורת, ישלם העמית-השכיר, נוסף על הסכום האמור, סכום השווה למחצית התשלום הנוסף(2).

הפניות המשיב:

(1) תקנה 19(א)(1) ל"תקנות מס הכנסה (כללים לאישור ולניהול קופות גמל), התשכ"ד-1964".

(2) תקנה 19(ב) ל"תקנות מס הכנסה (כללים לאישור ולניהול קופות גמל), התשכ"ד-1964".

יניב גבריאל, הוא מומחה מס אשר שימש בעבר כיועץ מיוחד לרשות המיסים בישראל בנושאי מיסים ושינויי חקיקה.

יניב גבריאל,משמש כמנהל וכבעלים של המכללה למיסים ולחשבונאות.

פרטים נוספים בטלפון (רב קווי) 1-700-700-088 או בכתובת המכללה : http://www.taxcollege.co.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:



מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב