בית המשפט פוסק פיצוי נמוך בגין הפרת סימן מסחר וזכויות יוצרים
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

בית המשפט פוסק פיצוי נמוך בגין הפרת סימן מסחר וזכויות יוצרים 

מאת    [ 09/08/2016 ]
מילים במאמר: 431   [ נצפה 2102 פעמים ]

בית המשפט פוסק פיצוי נמוך בגין הפרת סימן מסחר וזכויות יוצרים

עו"ד גיל נדל, עו"ד דייב זיתון ומתן יעקב

רקע:

בסקירה זו נתאר מקרה בו נתפסו בחנות "הכל בדולר" בבעלות הנתבע, מוצרים הנושאים דמויות מצוירות  המפרים את זכויות היוצרים וסימני המסחר של התובעות, השייכות לקונצרן "Time Warner Entertainment".

עובדות המקרה וטענות הצדדים:

במהלך חיפוש בחנות הנתבע, נתפסו מוצרים הנושאים דמויות מצוירות וסימנים מסחריים וזאת ללא קבלת אישור מוקדם של התובעות להטבעת הדמויות והסימנים. בין היתר נתפסו מדבקות, קלפים ובלונים, הנושאים את הדמויות "טום וג'רי" "סופרמן" "טוויטי ו"פאוור רינג'רס".

המוצרים שנתפסו נבדקו על ידי נציגת התובעות בארץ, וממצאי הבדיקה העלו לטענתן כי המוצרים אלו הועתקו שלא כדין, או שלא על פי רישיון של התובעות ומי מטעמן. לאור האמור, תבעו החברות פיצוי כספי, בטענה כי הן בעלות זכות היוצרים וסימני המסחר בדמויות.

התובעות טענו, כי הנתבע הינו סוחר ותיק, אשר הצהיר בעבר כי אינו מכניס לחנותו מוצרים מזויפים, ואף על פי כן, נמצאו בחנותו מוצרים המפרים את זכויותיהן. כל אחת מהתובעות תבעו פיצוי בשיעור של 100,000 ש"ח, בגין הפרות של מספר יצירות.

הנתבע טען כי על התביעה להימחק על הסף או להידחות, וזאת בהעדר נתונים על דרך התאגדותן של התובעות. הנתבע טען בנוסף, כי מדובר במספר זניח של מוצרים, ששווים זעום, אשר נמצאו בתוך מגוון של עשרות אלפי פריטים בחנות. הנתבע טען בנוסף, כי הפריטים בחנותו נרכשים מעשרות ספקים, כולם בעלי עסקים ידועים ומקובלים, וחלקם על ידי ספקים שהגיעו לידי סיום פעילותם העסקית, וכי יש לראותו בגדר "מפר תמים".

החלטת בית המשפט:

בית המשפט, לאחר שבחן את העדויות, קבע כממצא עובדתי כי הנתבע אכן הפר את סימני המסחר של התובעות.

בית המשפט ביסס את קביעתו על עדותה של נציגתן של התובעות בישראל, אשר מוסמכת מטעמן לקבוע את מקוריותן של המוצרים, לפיה, איכות המוצרים ירודה, ואינה עולה בקנה אחד עם דרישות התובעות ממוצרים מורשים ומקוריים, וכן על עדותו של הנתבע, אשר העיד כי אין ביכולתו לבדוק את כל המוצרים הנמכרים על ידו.

משקבע בית המשפט כי הנתבע אכן הפר את סימני המסחר של התובעות, עבר בית המשפט לשאלת הפיצוי.

בית המשפט קבע כי התובעות לא ביססו את שיעורי הפיצוי הנתבע על ידן, וכי סכום התביעה אינו פרופורציונאלי לסוג ההפרות והיקפן. לאחר שלקח בחשבון, בין היתר, את הפגיעה בזכויות הקניין הרוחני של התובעות, ומספר המוצרים המפרים שנתפסו, החליט בית המשפט להעמיד את גובה הפיצוי שישולם לתובעות על סך של 30,000 ש"ח בלבד.

 

ת.א. 1519-01-13 SCG POWER RANGERS LLC נ' ציוני. בפני כב' השופטת הבכירה רונית פינצ'וק  - אלט. פסק דין מיום 14.6.16. [ב"כ הצדדים: לחברות  - עו"ד איבצן - נצר –וולצקי; לנתבע- עו"ד ניסים נברו].  

עו"ד גיל נדל - ראש תחום יבוא, יצוא וסחר בינלאומי במחלקת מיסים ותגמול בכירים.  Gill.Nadel@goldfarb.com -  03-6089848

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב