זכות הבחירה שלך
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

זכות הבחירה שלך 

מאת    [ 04/07/2016 ]
מילים במאמר: 395   [ נצפה 2311 פעמים ]

 
 

 

לאחר אימוץ ופרסום מסקנות ועדת בכר נחקקו בשנת 2005 שלושה חוקים שעיקר פרסומן היה בעובדה שהבנקים במדינת ישראל חויבו למכור את קופות הגמל וקרנות ההשתלמות שהיו בבעלותם ואותם הם ניהלו במשך שנים רבות עד אז.

במסגרת חוק קופות גמל שנחקק אז נקבע לראשונה עקרון חשוב, לו יש השפעה על כל אחת ואחד מן החוסכים בקופות גמל, קרנות השתלמות וקרנות פנסיה בישראל.

במסגרת סעיף 20 בחוק הפיקוח של שירותים פיננסים (קופות גמל) התשס"ה – 2005 נקבע שכל אחד, ובדגש על אדם שהינו שכיר יכול לבחור את קופת הגמל, קרן ההשתלמות וקרן הפנסיה שבה יחסוך את כספו.

במסגרת החוק הובהר שאם עובד הסכים עם המעביד שלו על תנאי העבודה שלו וביניהם הפקדות לתכנית פנסיונית (קופת גמל, קרן פנסיה, קרן השתלמות) הוא זה שזכאי לבחור את קופת הגמל אליה הוא יפקיד במקביל להפקדות מעסיקו ואין למעביד, לוועד עובדים או כל גורם אחר להתערב ולאלץ אותו להפקיד כספים לקופה מסוימת.

אבל למרות שלף כבר למעלה מעשור ממתן זכות הבחירה לעובד, כנראה שזכות זו עדיין לא ברורה לכולם .

על זכות זו אין כל אפשרות לערער וחשוב שכל חוסך ידע את זכותו וינצל אותה.

אבל יש לזכור שזכות זו של העובד לבחור את קופת הגמל, טומנת בחובה גם סיכון כי מעצם זכותו חלה עליו גם החובה לבדוק את דמי הניהול בתכנית שיידרש לשלם, זהות  הגוף המנהל את התכנית הפנסיונית ואת רמות הסיכון הקיימות בו.

במדינת ישראל פועלות ומנוהלות מאות קופות גמל, קרנות השתלמות וקרנות פנסיה. חלק מהן גדולות יותר בהיקף הכספים שהן מנהלות וחלק מהן קטנות יותר, בחלק מהן חוסכים רבים ובחלק מהן מעטים יותר.

חלקן של קופות הגמל ותיקות ובעלות רקורד ארוך וחלק מהן קופות גמל חדשות יותר אבל המשותף לכולן שהן מפוקחות על ידי משרד האוצר אשר הגדיל במהלך השנים את דרגות החופש של מנהלי ההשקעות של קופות הגמל.

כתוצאה מכך רמת הסיכון הטמונה בהשקעה בקופות גמל שונה בין קופה לקופה ולכן התשואות שהן משיגות שונות.

היכולת של החוסך לבחור את קופת הגמל, לבחור את רמת הסיכון ולנהל מו"מ לגבי דמי הניהול משפיעה על יכולתו לחיות ברמת חיים גבוהה יותר בגיל הפרישה מעבודה, וזאת בזכות הכספים שצבר בחסכונותיו ולכן יש חשיבות גדולה לחוסך לנצל את זכות הבחירה תוך מימוש מושכל בזכות זו.

 

למאמרים נוספים: www.estricher.co.il

 

(אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ורצוי שכל אדם יבחן את כדאיות החסכון ורמות הסיכון המתאימות לו בעזרת בעל מקצוע)

 

 

בעל ניסיון של למעלה מ-17 שנים כמנכ"ל חברות לניהול קופות גמל וקרנות פנסיה, יועץ בתחום החיסכון הפנסיוני לחברות ומרצה בתחום החיסכון הפנסיוני לעוסקים בתחום ולקהל הרחב

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב