מה ייעשה בניכוי מס במקור מפיצויי פיטורים חייבי-מס, שנרשמו בספרים אך לא שולמו
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

מה ייעשה בניכוי מס במקור מפיצויי פיטורים חייבי-מס, שנרשמו בספרים אך לא שולמו 

מאת    [ 06/04/2008 ]
מילים במאמר: 401   [ נצפה 2213 פעמים ]

 
 

הנושא: מענק פרישה, שחלק ממנו איננו פטור ממס לפי סעיף 9(7א) לפקודת מס הכנסה [להלן - "הפקודה"].

סעיף 18(א) לפקודה - קובע, כי מענק פרישה יותר כהוצאה רק בשנת המס שבה שולם.

סעיף 164 לפקודה - מטיל חובת ניכוי מס הכנסה במקור על מי שמשלם: "הכנסת עבודה לרבות מענק שנתקבל עקב פרישה...".

השאלות הן:

1. מה דינו של מענק, שנרשם בספרים לזכות העובד, אך טרם שולם בשנת המס:


    •  האם יש לנכות מס במקור מהסכום שנרשם בספרים (ועל פי גובהו הוא  עובר את תקרת הפטור) ?
    •  האם העובד, שפוטר מעבודתו ולזכותו נרשמו פיצויי הפיטורים, חייב לכלול את הסכום, שנרשם לזכותו, כהכנסה בשנת המס שבה נרשמו פיצויי הפיטורים לזכותו, אך טרם שולמו ?

2. האם התשובה שונה בשני מצבים אלה:

מצב א':
חשבונו של העובד בספרי המעביד, ערב פיטוריו ורישום הפיצויים לזכותו, נמצא ביתרת בחובה, העולה על סכום פיצויי הפיטורים, בשל משיכות כספים. רישום פיצויי הפיטורים לזכותו מקטין את היתרה לחובתו.

מצב ב':
בחשבונו של העובד יש יתרת אפס. רישום פיצויי הפיטורים לזכותו מעמיד את החשבון ביתרת זכות.

3. בהוראות ה"חבק" של נציבות מס הכנסה לסעיף 164 [עמוד י' 7.2, סעיף 2.3] - נכתב, כי "גם ניכוי למקבל החשבון, כאשר זכות זו אינה מוקפאת והמקבל רשאי למושכה בכל עת כרצונו, יש לראות כתשלום לצורך חובת הניכוי במקור...".

האם, לפיכך, ב"מצב א", דלעיל, יש לנכות מס במקור; וב"מצב ב", דלעיל, רק אם היתרה לזכותו היא רישומית בלבד, ללא זכות משפטית למשיכתה, אין חובה לנכות מס בשלב זה ?


יניב גבריאל משיב:

התשובה כאן על פניית השואלים מובאת בכפיפות לעובדות הכלולות בפנייה.

             -----------------------

עובד, שבעת פרישתו מעבודתו זכאי לקבלת מענק פרישה ממעבידו, רואים אותו כאילו קיבל את המענק האמור, אף אם לא קיבל אותו למעשה; וזאת - למעט אם בחר ברצף זכויות לפיצויים(1).

המעביד ינכה ממענק הפרישה האמור את המס התואם ויעביר אותו אל פקיד השומה, באמצעות טופס 0102, שהוא מגיש לחודש שבו נוצרה הזכאות לקבלת מענק הפרישה. פרטים בדבר המענק יוגשו לפקיד השומה, בטופס 0106(2).

הכלל דלעיל מהווה חריג למיסוי שכיר על בסיס מזומן, כפי שנקבע בפסיקה(3).

ניכויה של הוצאה, מסוג מענק פרישה, יותר רק על בסיס מזומן(4).  דהיינו: המעביד יוכל לנכותה רק באותה שנת מס, שבה היא שולמה לעובד.

הפניות המשיב:

(1) סעיף 9(7א)(א)(4) וסעיף 164 לפקודת מס הכנסה [להלן - "הפקודה"]. וכן הנחיות משרד האוצר ומיסוי מקרקעין במדריך למילוי טופס דין וחשבון של יחיד על ההכנסה השנתית (חוברת "דע זכויותיך וחובותיך"), בסעיף "רצף זכויות".

(2) תקנה 11(ב) ל"תקנות מס הכנסה ומס מעסיקים (ניכוי ממשכורת ומשכר עבודה ותשלום מס מעסיקים), התשנ"ג-1993".

(3) ד"ר מיכה בר-זאב [פד"א י"ד]; ופסק דין ע"א 833/87, בעניינם של יורשי המנוח סבר רג'א עודה [פד"א י"ז].

(4) סעיף 18(א) לפקודה.

 

יניב גבריאל, הוא מומחה מס אשר שימש בעבר כיועץ מיוחד לרשות המיסים בישראל בנושאי מיסים ושינויי חקיקה.

יניב גבריאל,משמש כמנהל וכבעלים של המכללה למיסים ולחשבונאות.

פרטים נוספים בטלפון (רב קווי) 1-700-700-088 או בכתובת המכללה : http://www.taxcollege.co.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:



מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב