השפעת הכנסותיו הנוספות של גמלאי על קבלת פנסיה תקציבית
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

השפעת הכנסותיו הנוספות של גמלאי על קבלת פנסיה תקציבית 

מאת    [ 06/04/2008 ]
מילים במאמר: 449   [ נצפה 3653 פעמים ]

 
 

עובד, מקבל פנסיה תקציבית בסך 2,500 ש"ח ממקום עבודה קודם.

עובד זה מבקש לעבוד במקום אחר, ושכרו בו יהיה 2,400 ש"ח לחודש.

העובד הוא בן 52 והוא פנסיונר, נשוי שאישתו עובדת, ושכר עבודתה הוא 3,500 ש"ח נטו.

השאלות הן:

1. האם השתכרותו במקום העבודה החדש תפגע בפטור ממס הכנסה שהוא מקבל ?

2. האם עובדת עבודת העובד במקום העבודה האחר וקבלת שכר עבודה בו - תגרע מהכנסותיו תשלום למס הכנסה ותשלום לביטוח לאומי; ואם ייגרע כאמור מהכנסותיו - כמה ייגרע ?


יניב גבריאל משיב:

התשובה כאן על פניית השואלים מובאת בכפיפות לעובדות הכלולות בה.

                       ---------------------------------
היבטי מס הכנסה

ככלל, הפטור ממס לקצבה הוא בשיעור %35 מהקצבה, אך לא מעל ל-%35 מתקרת "הקצבה המזכה"(1).

אם הקצבה משולמת שלא לפי חוק או הסכם קיבוצי, הפטור ממס מחושב לפי %35 מהקצבה, אך לא מעל ל-%35 מתקרת "הקצבה המזכה", או מסכום מינימלי, לחודש, כשהוא מוכפל במספר שנות העבודה אצל המעביד, לפי הנמוך מביניהם(1).

הקצבה - או המשולמת מהמעביד לשעבר, או מקופת גמל, או מקרן פנסיה - תזכה את מקבלה בפטור הנדון ממס, בתנאי שמקבלה הגיע למצבים, המתוארים לקמן(1):

מצב א':
האדם הגיע ל"גיל הפרישה":  60 שנה בגבר, 55 שנה באישה.

מצב ב':
חלפה תקופת שנים - 30 שנים בגבר, 25 שנים באישה - מן השנה הראשונה שבעבורה משולמת הקצבה.

או,

מצב ג':
הקצבה משולמת לפי דין.

או,

מצב ד':
העובד פרש פרישה מוקדמת מעבודתו במקום עבודתו מחמת נכות יציבה בדרגת נכות בשיעור %75 או בשיעור שלמעלה מזה - זו נכות, שנקבעה לפי החוקים הרלוונטיים.

הערה ל"מצב ב" ול"מצב ג":
במצבים אלה יינתן הפטור ממס רק בתנאי שאין לנישום הכנסה נוספת, או מעסק, או ממשלח-יד, או הכנסה מעבודה [לתשומת לב! - אם הנישום נמנה עם הפורשים משירות הביטחון, יראו אותו כאילו הגיע ל"גיל פרישה" (כגילים המובאים ב"מצב א"), גם אם יש לו הכנסה, או מעסק, או ממשלח-יד, או מעבודה, בשנת המס שבה פרש ובשנת המס שאחריה].

היבטי ביטוח לאומי

פנסיונר, שפרישתו מעבודה היא פרישה מוקדמת - הוא מבוטח, שמקבל פנסיה ושטרם מלאה לו תקופת שנים: 65 שנים בגבר, 60 שנים באישה.

ככלל, פנסיונר כאמור חייב לשלם את דמי הביטוח הלאומי בעבור הפנסיה המשולמת לו (ללא חלקו של המעביד לשעבר); וזאת, בהנחה שהוא זכאי לביטוח זיקנה ושאירים(2).

פנסיונרית שפרישתה מעבודה היא פרישה מוקדמת, ושהיא נשואה, ושבעלה מבוטח; וכן אלמנה, הזכאית לקצבת שאירים או לקצבת תלויים - שתי נשים אלה פטורות מניכוי דמי הביטוח הלאומי, משום שהן אינן מבוטחות בענף זיקנה ושאירים(2).

לפנסיונרית כתיאורה דלעיל, שהכנסתה מהפנסיה גבוהה מהכנסתה ממשכורת - רשאי המוסד לביטוח לאומי להורות למשלם הפנסיה לנכות מהכנסותיה דמי ביטוח לאומי(3).

לעובד, שמקבל משכורת ממעבידו ושטרם מלאה לו תקופת שנים: 65 שנים בגבר, 60 שנים באישה - ינוכו דמי הביטוח הלאומי בשיעורים הרגילים(4).

הפניות המשיב:

(1) סעיפים 9א ו-9ב לפקודת מס הכנסה.

(2) תקנה 12א - ל"תקנות הביטוח הלאומי ( הוראות מיוחדות בדבר דמי ביטוח), התשל"א-1971".

(3) תקנה 15 - ל"תקנות הביטוח הלאומי (הוראות מיוחדות בדבר תשלום דמי ביטוח), התשל"א-1971".

(4) סעיף 342(ג) ל"חוק הביטוח הלאומי [נוסח משולב], התשנ"ה-1995".

יניב גבריאל, הוא מומחה מס אשר שימש בעבר כיועץ מיוחד לרשות המיסים בישראל בנושאי מיסים ושינויי חקיקה.

יניב גבריאל,משמש כמנהל וכבעלים של המכללה למיסים ולחשבונאות.

פרטים נוספים בטלפון (רב קווי) 1-700-700-088 או בכתובת המכללה : http://www.taxcollege.co.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:



מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב