היבטי מיסוי של קורסים והשתלמויות לעובד במסגרת העבודה
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

היבטי מיסוי של קורסים והשתלמויות לעובד במסגרת העבודה 

מאת    [ 06/04/2008 ]
מילים במאמר: 367   [ נצפה 1940 פעמים ]

 
 

עובד בחברה למד בקורס במסגרת העבודה; והחברה המעסיקה שילמה את דמי לימודו של העובד בקורס.

התנאי ללימוד העובד בקורס זה: חובה עליו לעבוד בחברה, ממועד תום הקורס ואילך, לפחות 3 שנים; ואם הוא יפרוש מעבודתו קודם לתום 3 שנים אלה, הוא יחזיר לחברה את עלות הלימודים האלה שלו.

השאלות הן:

1. האם לנכות את עלות הקורס - משכר ה"ברוטו" של העובד או משכר ה"נטו" שלו ?

2. האם חייב המעביד לתת לעובד קבלה על הסכום שהוא ניכה משכרו בהקשרו של הקורס ?


יניב גבריאל משיב:

הוצאות בדבר קורסים ובדבר השתלמויות, שאת התועלת העיקרית מהם מפיק המעביד, אינן נחשבות כהכנסת עבודה בידי העובד לפי סעיף 2(2) לפקודת מס הכנסה [להלן - "הפקודה"]. והוצאות אלה - מותר למעביד  לנכות לפי סעיף 17 רישא לפקודה.

כדי לקבוע, מי הוא הנהנה העיקרי מההשתלמות של העובד, אפשר להסתייע במבחנים אלה(1):


    •  הלימודים הם לעידכון ידע קיים של העובד.
    •  הלימודים אינם מקנים מקצוע חדש לעובד, אלא הם קשורים ישירות למקצוע הקיים שלו.
    •  יכולת השימוש של העובד בידע שנרכש, מחוץ למסגרת העבודה, אינה מטריאלית.
    •  השתלמות העובד היא חיונית למעביד.
    •  על הרוב, יוזם ההשתלמות הוא המעביד.

המבחנים דלעיל, בדבר קביעת הנהנה העיקרי מההשתלמות של העובד, יחולו בין ששילם העובד את הוצאות ההשתלמות והמעביד החזירן לו ובין ששילם אותן המעביד ישירות.

בהנחה שאת התועלת העיקרית מלימוד העובד בקורס האמור הפיק המעביד - הרי כפועל יוצא מכך לא נחשבו הוצאות ההשתלמות להכנסת עבודה בידי העובד לפי סעיף 2(2) לפקודה; וכן הותרו הוצאות אלה לניכוי בידי המעביד לפי סעיף 17 רישא לפקודה.

עלות הקורס, שמשלם העובד למעביד, מחייב את המעביד: מחד - לא לנכותה מהכנסתו שלו [של המעביד]; ומאידך -  לפי הגישה השמרנית, אין אפשרות גם לעובד לנכותה מהכנסתו(2).

החזר עלות הקורס, מידי העובד לידי המעביד: יבוטא בתלוש המשכורת כרכיב של הורדת רשות.

החזר עלות הקורס, מידי העובד לידי המעביד: אינו מחייב את המעביד לערוך תיעוד-פנים כלשהו (קבלה / חשבונית).

הפניות המשיב:

(1) לתשומת לב, פסקי דין אלה: (א) פסק דין עמ"ה 369/81, מ' ד' אשכנזי נגד פקיד השומה [פד"א י"ב 139]; (ב) פסק דין עמ"ה 1/49, א' ב' נגד פקיד השומה [פ"מ ז' 79]; (ג)  פסק דין עמ"ה 176/77, רשות הנמלים נגד פקיד השומה [פד"א י' 182]; (ד) פסק דין ע"א 141/54, ד"ר לילי וולף בלוך נגד פקיד השומה [פ"ד י' 441]; (ה) פסק דין ע"א 171/63, פקיד השומה נגד קורנר [פד"י י"ז 1846].

(2) עיקרון דומה קיים בתקנה 4(א) ל"תקנות מס הכנסה (ניכוי הוצאות מסוימות), התשנ"ב-1972".

יניב גבריאל, הוא מומחה מס אשר שימש בעבר כיועץ מיוחד לרשות המיסים בישראל בנושאי מיסים ושינויי חקיקה.

יניב גבריאל,משמש כמנהל וכבעלים של המכללה למיסים ולחשבונאות.

פרטים נוספים בטלפון (רב קווי) 1-700-700-088 או בכתובת המכללה : http://www.taxcollege.co.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:



מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב