מיסוי ''פיצויי פיטורים'' לעובד עד שנה
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

מיסוי ''פיצויי פיטורים'' לעובד עד שנה 

מאת    [ 06/04/2008 ]
מילים במאמר: 645   [ נצפה 3387 פעמים ]

 
 

עובד התקבל לעבודה, והוא פוטר אחרי 9.5 חודשי עבודה.

ברצון המעסיק לתת לו פיצויי פיטורים יחסיים על יסוד חודשי עבודתו אלה.

השאלות הן:

1. האם פיצויי פיטורים אלה יהיו הכנסה פטורה ממס בידי מקבלם והוצאה מוכרת בידי משלמם, על אף שפיצויי הפיטורים הללו הם בגין תקופה של 9.5 חודשים בלבד; שהרי, פיצויי פיטורים פטורים ממס (עד התקרה המוכרת) משולמים, לפי חוק פיצויי פיטורים, בגין 12 חודשי עבודה ?

2. האם לא ייראו פיצויי פיטורים אלה כמענק פרישה או כל מענק אחר ?


יניב גבריאל(*) משיב:

סעיף 9(7א) לפקודת מס הכנסה מעניק פטור ממס למענק פרישה מעבודה שמקבל עובד, בשיעור של משכורת של חודש אחד לכל שנת עבודה או חלק יחסי של חלק משנה. בכל מקרה, לא יעלה הסכום הפטור לכל שנת עבודה על 8,490 ש"ח, או חלק יחסי של חלק משנה.

תקנה 1 ל"תקנות מס הכנסה (כללים לאישור ולניהול קופות גמל), התשכ"ד-1964" מגדירה את המונח "משכורת": "הכנסת עבודה למעט שוויו של שימוש ברכב שהועמד לרשות העובד".

אם מדובר בעובד, אשר נתוניו תואמים את הגדרת "חבר" ו"בעל השליטה", כאמור בסעיף 32(9) לפקודה - הרי פיצויי הפיטורים, שהם בגין השנים, אשר בהן הייתה החברה "חברה משפחתית", כאמור בסעיף 64א(א)(3) לפקודה, אינם נחשבים להכנסה בידיו של העובד.

הפקודה אינה מגדירה את המונח "פרישה" לצורך הפטור, הנקוב בסעיף 9(7א) האמור. אולם, מפסק דין עמ"ה 377/69, בעניינו של אשר מרווה [פד"א ג' עמוד 21], ומפסק דין עמ"ה 956/69, בעניינו של נתן ולמן [פד"א ג' עמוד 158], עולה, כי מובנה של המילה "פרישה" רחב יותר מהמובן של המילה "פיטורים", המצויה ב"חוק פיצויי פיטורים, התשכ"ג-1963", והוא כולל כל אירוע, הגורם לניתוק יחסי עובד-מעביד. המשמע מן האמור הוא, כי אירועים אלה הם: מקרים של פרישה רצונית מעבודה, פיטורים, מוות, פרישה לגימלאות וכיוצא באלה, גם אם האירוע אינו מזכה במתן פיצויי פיטורים, על פי "חוק פיצויי פיטורים, התשכ"ג-1963" ו"תקנות פיצויי פיטורים (חישוב פיצויים והתפטרות שרואים אותה כפיטורים), התשכ"ד-1964".


שאלה נוספת המתבקשת בעניין היא, אם פיצויי הפיטורים נחשבים - ל"הכנסה פירותית" או,"הכנסה הונית".

בענין אשר מרווה החליט בית המשפט המחוזי, כי פיצויי הפיטורים הם "הכנסה פירותית", שהיא בבחינת הכנסת עבודה על פי סעיף 2(2) לפקודה, אשר תשלומה נדחה לעת פרישת העובד, וכי פיצויי הפיטורים מהווים גמול כולל על שנות שירותו של העובד [בחזקת הכלל "דין הפיצוי כדין החלל שהוא בא למלא", שאוזכר בפסק דין ע"א 171/67, בעניינה של "הוצאת ספרים גורדון בע"מ" (פ"ד כ"א 168)].

לעומת זאת, החליט בית המשפט העליון בפסק דין ע"א 506/91, בעניינו של חפץ [פד"א ו' עמוד 2], כי פיצויי פיטורים הם "הכנסה הונית" על פי חלק ה' לפקודה; וזאת, משום שמדובר בפיצוי על אובדן מקור הכנסה. החלטת בית המשפט התבססה על המילים "מענק הון", המופיעות בסעיף 9(7א) לפקודה.

עמדת נציבות מס הכנסה בעניין הנדון, כפי שהיא מקבלת ביטוי בקובץ הפרשנות לפקודת מס הכנסה (ה"חבק") בעמוד ב/29, וכפי שהיא עולה מטופסי הדיווח השונים (טופס 135, 1301 וכד') של הנציבות - הרי מדובר ב"הכנסה פירותית" במסגרת סעיף 2(5) לפקודה.

חשיבות ההבחנה בין "הכנסה פירותית" לבין "הכנסה הונית", תוך כדי נתינת הדעת להבדל בין מקורות ההכנסה השונים, היא בעיקר בכל הנוגע לנתונים אלה: שיעורי המס, ניכוי הוצאות, קיזוז הפסדים, פטורים ממס, חובת הדיווח ומועדי התשלום, מערך הניכויים והזיכויים, וכו'.


המעביד יכול לנכות כהוצאה, לפי סעיף 17 רישא וסעיף 18(א) לפקודה, סכומים, ששילם במהלך שנת המס כמענק פרישה לעובד או לשאיריו, גם כשלא היה חייב לעשות כן על פי חוק או על פי הסכמי עבודה.

אם מדובר בעובד שהוא "בעל שליטה", כמשמעותו בסעיף 32(9) לפקודה, יחולו הכללים האלה:

אם מדובר ב"חברת מעטים" כמשמעותה בסעיף 76 לפקודה - לא יותרו בניכוי מענקי פרישה ששולמו, בעבור השנים עד 1975. בעבור השנים משנת 1976 והלאה - הם יותרו בניכוי בכפוף למגבלות, שבסעיפים 32(9)(א) ו-32(9)(ב).

אם מדובר ב"חברה משפחתית" - לא יותרו בניכוי מענקי הפרישה ששולמו ושפטורים ממס לפי סעיף 9(7א) לפקודה בשל שנות העבודה עד 1975. נוסף על זאת, לא יותרו בניכוי פיצויי פיטורים, ששולמו של השנים, שבהן היתה החברה "חברה משפחתית", כאמור בסעיף 64א(א)(3) לפקודה.

סיכום:

גם "פיצויי פיטורים" לתקופה, שאינה עולה על שנה, אשר נובעים מניתוק מוחלט של יחסי עובד-מעביד - זכאים לפטור כאמור בסעיף 9(7א) לפקודה, והם יותרו למעביד בניכוי על פי סעיף 17 לפקודה; והכול, בהתאם לתנאים ולסייגים שפורטו לעיל.

 

יניב גבריאל, הוא מומחה מס אשר שימש בעבר כיועץ מיוחד לרשות המיסים בישראל בנושאי מיסים ושינויי חקיקה.

יניב גבריאל,משמש כמנהל וכבעלים של המכללה למיסים ולחשבונאות.

פרטים נוספים בטלפון (רב קווי) 1-700-700-088 או בכתובת המכללה : http://www.taxcollege.co.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:



מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב