אלימות בפייסבוק בשנים האחרונות
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

אלימות בפייסבוק בשנים האחרונות 

מאת    [ 17/04/2016 ]
מילים במאמר: 411   [ נצפה 2338 פעמים ]

 
 

השינויים הרבים המתרחשים בעולם הטכנולוגי ובאינטרנט מובילים לשינויים משמעותיים בטבע האינטראקציות החברתיות, וכן בדרך בה אנו חושפים וצורכים מידע. בשנים האחרונות תקשורת באמצעות רשתות חברתיות הפכה לנפוצה לא רק בקרב הדור הצעיר, אלא בכל שכבות הגיל. אחד המרחבים הווירטואלים הפופולרים בימינו הוא הרשת החברתית "פייסבוק", אשר מאפשרת ליצור פרופיל המכיל תמונות, לפרסם חוויות, "לשמור על קשר" עם אנשים רבים ולהפיץ מסר לקהל רחב בשניות ספורות. על כן הפכה רשת פייסבוק לבית וירטואלי למיליוני בני אדם מכל העולם.

כשרשת חברתית הופכת לבית שני לאנשים רבים, תופעות חברתיות שבעבר התקיימו מחוץ לרשת נכנסות פנימה וחלקן הן תוצר חדש של הרשת החברתית. מעשים נבזיים כמו גניבת זהויות, גזענות ובריונות ברשת נשמעים לא מעט בתקשורת. בריונות ברשת לא רחוקה מאלימות פנים אל פנים אך בשונה ממנה היא בעלת שני מאפיינים ייחודיים - היכולת להגיע לתפוצה גדולה ושמירה על אנונימיות התוקף. שני המאפיינים הללו מקשים על רשויות החוק ומתכנתי האתר להתמודד, מה שמשאיר את הקורבנות ללא כלים להתמודד עם התקיפה. בעיקר חשופים לתופעה תלמידי בית ספר יסודי, לאחר מכן חט"ב ותלמידי בית ספר תיכון, אשר רק מעטים מהם מספרים למורים או מדווחים למשטרה (היימן, אולניק-שמש ועדן, 2014). הנתונים האחרונים בישראל מציגים תמונה עגומה לפיה כ-27% מהתלמידים היו קורבנות לאלימות ברשת, 17% לקחו חלק בהטרדה באינטרנט ו-46% מהמשתתפים דיווחו כי היו עדים לבריונות ולמעשי אלימות כלפי מישהו אחר ברשת (היימן ושות', 2014). בסינגפור הצליחו לזקק את שורש הבעיה ולהסביר שהתופעה נובעת בעיקר מגורמים סוציו-אקונומיים והזנחה הורית (Kwan et al, 2013),  המחקר הישראלי הוסיף והציג כי  ככל שקיימות אצל התלמידים רמות נמוכות יותר של תמיכה חברתית ושל מסוגלות עצמית, וכן ככל שהם חשים יותר בדידות וחווים רווחה אישית נמוכה יותר - כך הם נוטים להשתתף יותר באלימות באינטרנט (היימן ושות', 2014). למעשה, הן התוקפים והן הקורבנות מושפעים מרקע דומה של חוויות הבדידות.

עד כה, ההמלצות בישראל היו העלאת מודעות התלמידים, ההורים והצוותים החינוכיים ופיתוח תכניות מניעה והתערבות ייחודיות. בהתחשב במחקרים החדשים חשוב לשלב פסיכולוגים ועובדים סוציאלים שייצרו סביבה תומכת להתמודדות עם חוויות רגשיות עמוקות יותר לשני הצדדים.

 

לסיכום, תופעת הפייסבוק הינה תופעה שהולכת ותופסת תאוצה, ויחד איתה מתפתחות תופעות משנה חיוביות ושליליות. כחברה, חשוב לשים לב להתפתחוית של בריונות ברשת ולנסות בכל דרך למגר את התופעה שתוצאותיה עלולות להיות לטאליות.

 

ביבליוגרפיה

היימן, ט',אולניק-שמש, ד', עדן ס'.(ינואר, 2014) אלימות ופגיעות ברשת האינטרנט: מאפיינים, דפוסים, גורמי סיכון וגורמים מגנים בקרב ילדים ובני נוער. דוח מחקר למשרד החינוך.

Kwan, G. C. E., & Skoric, M. M. (2013). Facebook bullying: An extension of battles in school. Computers in Human Behavior, 29,16-25. http://dx.doi.org/10.1016/j.chb.2012.07.01

אולה פסטרנק


כותבת עצמאית שמאמינה שאפשר לשנות


 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב