להתחיל מחדש : עונת האביב והרפואה הסינית
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

להתחיל מחדש : עונת האביב והרפואה הסינית 

מאת    [ 20/01/2016 ]
מילים במאמר: 645   [ נצפה 1038 פעמים ]

 
 


התורה של חמשת האלמנטים

עקרון תורת חמשת האלמנטים הינו חלק בלתי נפרד מהפילוספיה עתיקת היומין של הרפואה הסינית . העקרון מתייחס לחמשת הבאים: עץ, אש, אדמה, מתכת ומים. עקרון זה מאפשר להבין טוב יותר את זרימת הצ'י (QI) והאיזון בין והיאנג (YANG) והיין (YIN).

כל השינויים, ביקום כמו גם בגופנו, על פי עקרון זה, מתרחשים ב-5 שלבים מדוייקים וברורים. כל שלב מחמשת השלבים משוייך לעונה מסויימת של מעונות השנה, כמו גם, לחושים, לצבעים, לרקמות בגוף, לרגשות ובנוסף, ולזוג אחד של איברים בגופנו. המעברים בין האלמנטים יכולים להיות מובנים כמו המעברים שבין עונות השנה, או להתבטאות בטבע, לאברי הגוף ולהתקיימות תהליכים שונים בגוף האדם. עקרון עתיק זה של חמשת האלמנטים, נמצא בשימושו הקבוע של המטפל לרפואה סינית ומסייע לו לאבחן את המטופל ולטפל בבעי הרפואית שלו. וזאת כאמור, ניתן להסבר ולהבנה בשל העובדה כי הדינמיקה בין האלמנטים השונים בגוף יכולה להסביר את התפתחותן ומהלכן של הפאתולוגיות בגוף האדם.

לכל אדם, על פי התאוריה הזו,  ישנו אלמנט דומיננטי אחד, בולט ואשר בא לידי ביטוי יותר מאשר ארבעת האלמנטים האחרים. אין זה אומר כי לא יתקיימו אצלו גם התבטאויות הקשורים לארבעת האלמנטים האחרים, דווקא כן יתקיימו, אך עם זאת, הם יתקיימו במינונים משתנים, אך כאמור, ועל כן, קל יהיה להבחין בדפוסים האופיניים יותר לאלמנט אחד מתוך מהחמישה.

אלמנט העץ

אלמנט העץ קשור על פי עקרון חמשת האלמנטים ליכולת תנועה, לחזון וליצירתיות. האנשים המשתייכים לאלמנט זה יהיו בעלי יכולת טבעית להנהגה (מנהיגים מלידה), להוביל ולהניע אנשים אחרים. אנשי אלמנט העץ הם פעלתניים, תנועתיים, תחרותיים וכאלה המציבים לעצמם מטרות (ועושים הכל תמיד בכדי להשיגן). האנשים המשוייכים לאלמנט העץ עשויים אף לסבול מפאתולוגיות שיבואו לידי ביטוי בתקיעות מנטלית או פיזית, זאת אומרת, זרימת האנרגיה בגופם (הצי), עשויה להתקע. מצב שכזה יכול לבוא על פתרונו באמצעות תנועה, ספורט ואימון גופני.  מומלץ מאוד לאנשים הללו להרבות באכילת מזונות ירוקים וחמוצים, וזאת משום למזונות הללו יש יכולת להניע את אותו הצי שנתקע בגוף שלהם.

העונה המשוייכת לאלמנט העץ על פי הרפואה הסינית היא עונת האביב. עונת האביב מתאפיינת בלבלוב והתחדשות והיא העונה הטובה והמתאימה ביותר לביצוע ניקוי של הגוף מרעלים ולתרום להתחדשותו, כל זאת, במטרה לשמור על בריאותנו.

על פי התאוריה הזו של הרפואה הסינית, לכל אלמנט אחד מחמשת האלמנטים מקושרים שני איברים מאיברי גוף האדם. האיברים המשוייכם לאלמנט העץ, אם ככה, יהיו הכבד ואיבר בין הזוג, כיס המרה. שני האיברים הללו נחשבים לאיברי המטרה במקרים של דיאטות הניקוי בזמן עונת האביב. 

איבר הכבד הינו האיבר האחראי פעילותו והסדרת תנועתו החופשית של הצ'י (האנרגיה) בכל הגוף. זאת אומרת, הכבד הינו האחראי על ויסות הצי בגוף ולהנעתו. מצב זה בו האנרגיה זורמת בכל הגוף וללא כל הפרעה ובאופן חופשי, נחשב למצב בריא ומאוזן של הגוף. בנוסף, שולט הכבד, על פי הרפואה הסינית, על גידי הגוף. הכבד הינו האיבר המאחסן את הדם בגוף בזמן מנוחה ואותו אחד שמזרים את הדם לגידי הגוף בעת מאמץ. כל זאת תוך כדי שמירת בריאות הגידים בגוף, וגמישותם.

איבר כיס המרה מקבל, על פי הרפואה הסינית, את נוזלי המרה מין הכבד ואוגר אותו. הכבד הוא זה האחראי על מציאת הכיוון בחיים, ולעומתו, כיס המרה הוא האיבר המוציא לפועל את הדברים. זאת אומרת, כיס המרה הינו האיבר האחראי על קבלת ההחלטות שלנו ועל  ביצועם. עוד נאמר על כיס המרה שהוא האיבר המעניק לאדם את האומץ והיוזמה שלו.

הרפואה הסינית טוענת עוד כי הכבד נפתח לעיניים. על אף העובדה כי להרבה איברים מאיברי הגוף קיים קשר לבריאותם של העיניים, הכבד הוא זה שנחשב כהקשור ביותר לתפקודם.

הצבע הירוק הוא הצבע הקשור, על פי התאוריה של הרפואה הסינית, לאיברים הכבד וכיס-המרה ולעונת האביב. ריבוי באכילת ירקות כמו לדוגמא: נבטים, עלים ירוקים וטריים ודגנים מונבטים עשויה לסייע לתפקודיו של הכבד וכיס המרה ולחיזוק אלמנט העץ באופן כללי.

מבחינת הטעמים, טוענת הרפואה הסינית כי הטעם החמוץ הוא הטעם המקושר לאלמנט העץ. ולכן, מזונות חמוצים נחשבים, על פי הרפואה הסינית, לכאלה היכולים להניע את האנרגיה של הכבד.

 

רונן רוזנבלט-ניר - מומחה לרפואה סינית


מטפל בדיקור סיני


כתובת הקליניקה: רחוב ארלוזורוב 62 תל אביב


אתר: :www.acufamilyclinic.com 


טלפון: 052-2730115 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב