טעות בסיווג מסננים לא תמיד גוררת תשלום מס
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

טעות בסיווג מסננים לא תמיד גוררת תשלום מס 

מאת    [ 01/12/2015 ]
מילים במאמר: 507   [ נצפה 2530 פעמים ]

 
 

כידוע, מחלוקות רבות בין יבואנים לרשות המכס מתעוררות בנוגע לסיווג הנכון של טובין מיובאים, על פי צו תעריף המכס, כאשר הסיווג הוא שקובע את שיעור המס (מכס או מס קניה) המוטל בגין יבוא הטובין.

 

בסקירה זו נתאר את פסק דינו של בית המשפט בנושא סיווג מסנני אויר שיובאו על ידי יבואן עבור חדרים נקיים בתעשיות המיקרואלקטרוניקה והפרמצבטיקה.

 

בית המשפט קבע כי יש לקבל את עמדת רשות המכס בנוגע לסיווג משום שלא מדובר במסננים "המיוחדים" למיזוג אוויר אפילו שזהו שימושם העיקרי, אך קיבל את טענת היבואן כי פעל בתום לב ולכן פטר אותו מתשלום הגרעון.

 

עובדות המקרה וטענות הצדדים:

 

פילט אייר בע"מ ("היבואן") ייבאה מסננים המיועדים למכונות מיזוג אויר ("הטובין") וסיווג אותם תחת פרט המכס 84.21.3940 ("מסננים המיוחדים למכונות מיזוג אוויר"), הפטור ממכס.  רשות המכס דחתה בחודש יוני 2012 את הסיווג בטענה שהמסננים אינם משמשים באופן בלעדי למערכות מיזוג אויר ועל כן סיווגם בפרט 84.21.3990 ("מסננים אחרים") החייב ב-10% מכס, ובשל כך שילם היבואן גרעון וכן מיסים נוספים אגב מחאה, בסך כולל של כ-123,000 ש"ח.

 

היבואן טען כי פירוש המילה "מיוחדים" אינו מתייחס לשימוש בלעדי, אלא די בכך שהמסננים מסוגלים לשמש במערכות מיזוג אוויר. היבואן טען גם כי הטובין משמשים באופן מיוחד למערכות מיזוג אויר, ולראייה הטובין מיוצרים על-פי הזמנה ספציפית.

 

מנגד, הגישה רשות חוות דעת מומחה ולפיה ניתן לעשות שימושים אחרים בטובין ולאו דווקא במערכות מיזוג אויר, למרות שהוסכם כי השימוש העיקרי הוא במערכות מיזוג אוויר.

 

היבואן טען, לחילופין, כי הוא עומד בתנאי סעיף 3 לחוק מסים עקיפים וזכאי לפטור מן הגרעון, גם אם טעה בסיווג. היבואן פירט כי הוא לא כלל את המס במחירי המכירה ללקוחות, פעל בתום לב ובהסתמך על הסיווג הקודם, לא מסר ידיעה לא נכונה, ולא יכול היה לדעת על הטעות.

 

פסק-דינו של בית המשפט:

 

בית המשפט אימץ את פסק דין "איתורית" של בית המשפט העליון ולפיו פרשנות המילה "מיוחדים" בצו מתייחסת לשימוש בלעדי ולא לסתם שימוש או אפילו שימוש עיקרי, כלומר, על מנת להתאים לסיווג בפרט 84.21-3940, נדרש היבואן להוכיח כי השימוש של הטובין הוא אך ורק לצרכי מערכות מיזוג אויר. בית המשפט בחן את חוות דעת המומחה מטעם רשות המכס והשתכנע שהטובין אינם משמשים אך ורק לצרכי מערכות מיזוג אויר, למרות שזהו שימושם העיקרי. בנוסף, העובדה שהיבואן לא הביא עד מומחה מטעמו נזקפה לחובתו. 

 

לכן, בסוגית הסיווג, התקבלה עמדת רשות המכס ונקבע כי הסיווג הוא בפרט 84.21-3990 כמסננים "אחרים".

 

בית המשפט קיבל את טענתו החלופית של היבואן לפי סעיף 3 לחוק מסים עקיפים וקבע שהיבואן היה רשאי להניח בתום לב, לפני פרוץ המחלוקת, כי מדובר במסננים המיוחדים למערכות מיזוג אוויר הפטורים ממס, ועוד הוכח כי המס הנוסף לא נכלל במחירי המכירה.

 

לאור האמור, בית המשפט הורה לרשות המכס להשיב ליבואן סך של כ-123,000 ש"ח בגין המסים ששילם וסך של 20,000 ש"ח בגין הוצאות משפט.

 

[ת.א. (שלום ת"א) 2846-10-12פסק דין מיום 15/10/2015, בפני השופטת נועה גרוסמן. ב"כ הצדדים: ליבואן- עו"ד יהונתן כהאן ודפנה כהאן. לרשות המכס- עו"ד יונתן בן-דוד מפרקליטות מחוז ת"א-אזרחי]. 

עו"ד גיל נדל - ראש תחום יבוא, יצוא וסחר בינלאומי במחלקת מיסים ותגמול בכירים.  Gill.Nadel@goldfarb.com -  03-6089848

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב