מכירת דירה שהתקבלה בירושה
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מכירת דירה שהתקבלה בירושה 

מאת    [ 23/11/2015 ]
מילים במאמר: 402   [ נצפה 2142 פעמים ]

 
 

יש לכם דירה שקיבלתם בירושה - האם כדאי למכור אותה - האם חל מס - שימו לב למאמר הבא

ראשית אומר כי בהתאם לחוק מיסוי מקרקעין (סעיף 4) קבלת דירה בירושה אינה מהווה עסקה החייבת במס וכך הדרך לרישום הדירה על שם היורש או היורשים קלה . נציין כי אין מדובר בפטור אלא בדחיית אירוע המס עד לרגע שבו היורש ירצה למכור את הדירה.

כאשר הנכם מתלבטים האם למכור דירה שהתקבלה בירושה עליכם להתייץ עם עורך דין

מכירת הדירה שהתקבלה בירושה תתאפשר רק לאחר קבלת צו קיום צוואה (במקרה שהמוריש הותיר אחריו צוואה) או לאחר קבלת צו ירושה (במקרה והמוריש לא הותיר צוואה) מהרשם לענייני ירושה או מבית הדין הרבני , וכן לאחר רישום הדירה על שם היורשים במרשם המתאים כגון לשכת רישום המקרקעין או במרשם אחר בו רשומה הדירה. 

מכירת דירה שהתקבלה בירושה:

אדגיש כי כל עסקה במקרקעין ישנה חיוב במס או פטור ממס. במקרה של מכירת דירה שהתקבלה בירושה ישנופטור לפי סעיף 49 ב' (5) לחוק  מיסוי מקרקעין. על מנת לקבל את הפטור יש לעמוד בכל התנאים המפורטים כדלקמן:

"(5)   המכירה היא של דירת מגורים מזכה שקיבל המוכר בירושה, ובלבד שהתקיימו כל אלה:

(א)   המוכר הוא בן זוגו של המוריש, או צאצא של המוריש, או בן זוגו של צאצא של המוריש;

(ב)   לפני פטירתו היה המוריש בעלה של דירת מגורים אחת בלבד;

(ג)    אילו היה המוריש עדיין בחיים ומוכר את דירת המגורים, היה פטור ממס בשל המכירה."

 

השאלה המתבקשת היא מהי דירת מגורים מזכה?  לפי סעיף 49 (א) לחוק מיסוי מקרקעין:

"דירת מגורים מזכה" ? דירת מגורים ששימשה בעיקרה למגורים לפחות באחת משתי התקופות שלהלן:

(1)   ארבע חמישיות מהתקופה שבשלה מחושב השבח;

(2)   ארבע השנים שקדמו למכירתה;"

לצורך קבלת תשובה האם הכם עומדים בתנאי הפטור למכירת הדירה עליכם להתייעץ עם עורך דין.

יש לשים לב ! רק במידה והמוריש היה זכאי לקבל פטור ממס אילו היה בחיים והנכם עומדים בכל התנאים בחוק במצטבר, אזי,  גם היורש יהיה זכאי לפטור ממס במכירת הדירה, אך במידה והמוריש לא היה זכאי לקבל פטור ממס אילו היה בחיים , גם כן היורש לא יהיה זכאי לפטור במכירת הדירה , ולכן  נדרש לבצע חישוב של המס אשר יחוייב היורש  במכירת  הדירה  (מס שבח)  לפי  נתוני  רכישת  הדירה  של המוריש בזמנו , כלומר, יום רכישת הדירה על ידי המוריש ושווי הדירה כשרכש המוריש וכך לדעת את כדאיות מכירת הדירה.

 

*התכנים דלעיל אינם מהווים ייעוץ משפטי או אחר.

הריני להזמינכם לקבלת ייעוץ מקצועי ולייצוג משפטי  עורכת דין אור ארבלי


www.arbeli-adv.co.il  מייל: orarbelilaw@gmail.com טל: 0775492480


נייד: 0508364427

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:



מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב