חוק הדיור הציבורי הדירה הזכאי והילד
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

חוק הדיור הציבורי הדירה הזכאי והילד 

מאת    [ 15/10/2015 ]
מילים במאמר: 582   [ נצפה 2858 פעמים ]

 
 
חוק הדיור הציבורי זכויות רכישה

            הדירה הזכאי והילד

החוק חוק הדיור הציבורי זכויות רכישה נחקק בשנת 1997 על ידי חבר הכנסת רן כהן , החוק נועד להביא למצב בו דיירי הדיור הציבורי יוכלו לרכוש את דירותיהם מהחברות המשכנות. החוק מיטבי עם הדיירים על דרך של מתן הנחה משמעותית למי שגרים בדיור הציבורי חמש שנים.

 

מחיר הדירה קבוע בסעיף 3 ב1 לחוק , כאשר ההנחה ניתנת על פי שני פרמטרים , מספר הנפשות שגרות בדירה , וכן מענק לפי מקום וותק מגורים , כאשר למי שגר באזורי עדיפות לאומית א' כפי שהוגדרו על ידי משרד הבינוי והשיכון , ניתנת הנחה יותר גדולה ביחס למי שגר באזורים אחרים.

 

ההנחה לפי נפשות מתרכזת למעשה במספר הנפשות , או האנשים אשר גרים בדירה. כאשר ככל שמספר הנפשות עולה בדירה כך גדלה ההנחה כך למשל מי שגר לבדו בדירה זכאי ל25 אחוז הנחה , מי שגר עם בן זוג זכאי ל45 אחוז הנחה , מי שגר עם ילד אחד שלו זכאי ל55% הנחה , מי שגר עם שני ילדים זכאי ל65% הנחה.

 

ישנם גם זכאויות נוספות , אותם אזכיר במאמרים הבאים שלי. השאלה הנשאלת היא וכאן אני מצמצם את עצמי , רק לזכאי שגר עם ילד אחד שלו , או עם שני ילדים , מה הוא גיל הילד האם הוא קטין או בגיר.

 

מקרה שהיה כך היה , לקוחה שלי אשר ביקשה לרכוש לעצמה את הדירה הציבורית בה היא מתגוררת , הגישה את המסמכים לחברת עמיגור , וקיבלה החלטה של חברת עמיגור לפיה היא זכאית להנחה כמי שגרה לבד בדירה , היות ובנה אשר גר אתה בדירה עבר את גיל 18 .

 

אני כאשר ייצגתי אותה , טענתי שהילד לא מוגבל בגיל , לאמור הילד גם יכול להיות בן 60 . משרד הבינוי והשיכון יחד עם חברת עמיגור טענו כי הילד מוגבל בגיל.

 

יש להבין ילד יכול להתפרש בשני מובנים כקטין , לאמור עד גיל 18 , או לחילופין ילד כבן להורים אשר הגיל לא  מוגבל עבורו. אני טענתי כי הילד כאמור לא מוגבל בגיל , ואת זאת טענתי לאחר שהגשתי עתירה פרשנית בתיק עת"מ 21494-05-06-15 , בה טענתי כי גיל הילד הוא לא מוגבל בגיל.

 

העדר ההגבלה בגיל של הילד נובע משני טעמים ראשית מכך שככל שמדברים על מספר הנפשות אשר גרות בדירה , נפש וילד אחד הם , כל עוד שהנפש אינה מוגבלת בגיל גם גיל הילד לא מוגבל בגיל. יתרה מכך גם הילד עצמו לא מוגבל בגיל מן הטעם שהוא מגדיל את ההנחה לזכאי , שכן בסיס ההנחה הוא לפי מספר הנפשות אשר גרות בדירה , ויש ילדים שגם בגיל 40 גרים עם הוריהם , המחוקק רצה להקל עם הזכאי ולאפשר לו לרכוש את הדירה הציבורי בהנחה משמעותית , חזקה היא שככל שיש יותר אנשים אשר גרים בדירה , המצב הכלכלי של הזכאי הוא יותר קשה , ולכן כל עוד שמספר הנפשות הוא יותר גדול בדירה , כך ההנחה יותר גדלה.

 

בחוק זה שהוא חוק סוציאלי מן המעלה הראשונה ביקש המחוקק להיטיב עם דיירי הדיור הציבורי , החוק נועד להקנות זכות , את זאת אפשר ללמוד לפי כותרתו , מימוש הזכות מותנה בוותק מגורים , וכן במספר הנפשות שגרות בדירה. הילד כאשר הוא נפש הוא מגדיל את ההנחה של הזכאי בדרכו למימוש זכותו לפי חוק הדיור הציבורי.

 

במידה וגיל הילד יוגבל , למעשה מה שיקרה זה יווצר מצב על פי זכויותיו של הזכאי יפגעו והוא לא יהיה יכול לרכוש את הדירה הציבורי.

 

בשורה התחתונה מי שזכאי לרכוש את הדירה הציבורית , יכול לקבל הנחה יותר גדולה במידה והוא מוכיח שהילד שלו גר אתו המדובר בהנחה של בין 30 ל 40 אחוזי הנחה החוק מוגבל לחמש שנים לכן רצוי מאוד למהר ולרכוש את הדירה בהנחה גדולה.  

 

 

עורך הדין גיא בית און מתמחה בייצוג של נכי צה"ל ובמשפט המנהלי והחוקתי  www.beiton-law.co.il

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב