מונחים חשובים ללידה
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מונחים חשובים ללידה 

מאת    [ 01/04/2008 ]
מילים במאמר: 1398   [ נצפה 8089 פעמים ]

 
 
מושגים ומונחים חשובים שכדאי להכיר לפני הלידה- גלית מוריה שלגי:

לידה פיזיולוגית - לידה טבעית המתבצעת ללא מכשירים (כמו לידת וואקום) או לידה בניתוח קיסרי. במהלך לידה כזו בדרך כלל נמצאת היולדת בתנועה ובתנוחות טבעיות, אשר באופן פיזיולוגי מקדמות את תהליך הלידה ואת הגעת התינוק אל תעלת הלידה. מדובר בתנוחות מאונכות שמאפשרות לכוח הכובד לסייע ביציאת התינוק.

מנח - הצורה שבה העובר שוכב ברחם ביחס לציר האורך של האם.

מצג - החלק הראשון שפונה לכוון היציאה מהרחם והנרתיק (מצג ראש, מצג עכוז וכו).

פתיחה- כדי שהתינוק יוכל לצאת מהרחם, צוואר הרחם צריך להתרכך, להימחק ולהיפתח עד לפתיחה מלאה של עשרה סנטימטר.

מחיקה - צוואר הרחם מתקצר לאט לאט ונמחק - עד מאה אחוז מחיקה.

ספינות- כשיש פתיחה הצוות הרפואי מעריך מה גובה הראש של התינוק ביחס לספינות. הספינות אלה הם זיזים שנמצאות בחלק הפנימי של האגן ודרכן עובר התינוק בדרכו החוצה.

אזור הספינות הוא האזור הצר ביותר באגן. הצוות הרפואי מתאר את מיקום הראש לפי המרחק שלו מהספינות. מינוס- מתאר את גובה הראש לפני שעבר את הספינות, ופלוס- מתייחס למרחק שראש התינוק עבר מהספינות לעבר היציאה. ראש מבוסס הוא בגובה אפס.

שלב אקטיבי- מפתיחה של שלושה-חמישה סנטימטר, עד פתיחה של עשרה סנטימטר.

שלב המעבר- שלב קצר יחסית ואינטנסיבי מאוד , מתרחש בדרך כלל מפתיחה של שבעה - עשרה סנטימטר.

שלב בו ראש העובר לוחץ ומתקרב לתעלת הלידה. נחשב לחלק הקשה ביותר בלידה.

שלב זה מאופיין בתחושות של ייאוש, איבוד אמונה, משפטים כמו אני לא יכולה יותר, רוגז, פחד. יכולות להופיע תופעות כמו בחילה, רעד, רגליים רקות, חום. רוב היולדות נוטות להיכנס למעין טראנס בשלב הזה.

חשוב לציין שלאחר שלב זה בא שלב האושר והאקסטזה.

השלב השני של הלידה- מתחיל כשצוואר הרחם פתוח לגמרי- פתיחה של עשרה סנטימטר ומסתיים בלידת התינוק.

נמשך בדרך כלל בין מספר דקות למספר שעות. שלב זה ארוך יותר בלידה ראשונה, וקצר יותר בלידה חוזרת.

צירי לחץ- מופיעים לקראת השלב השני של הלידה בפתיחה של עשרה סנטימטר.

עם כל ציר מתעורר הדחף ללחוץ כתגובה לירידת התינוק- ראש התינוק לוחץ על פי הטבעת והלחץ שהוא מפעיל עם ירידתו בתעלת הלידה הוא שגורם לגירוי העצבי המעורר דחף זה, ועל שמו נקראים הצירים צירי לחץ.

צירי הלחץ מגיעים לשיא כאשר ראש התינוק מגיע לרצפת האגן ונדחף כנגדה.

בשלב האחרון של לידת התינוק מופיע רפלקס פליטת התינוק, אשר נמשך בדרך כלל כמה צירים המאופיינים בתחושת לחץ חזקה ביותר ובלתי רצונית. .

אפיזיוטומיה-חתך חיץ- הליך רפואי שבו המיילדת או רופא מרחיבים את פתח הנרתיק כדי לאפשר לתינוק לצאת מהר יותר או כדי למנוע נזקים חמורים לפרינאום. בישראל נהוג לבצע את החתך בצורה אלכסונית כדי למנוע מהחתך להיקרע באופן לא מבוקר לכיוון פי הטבעת.

עיסוי פרינאום- אחת הדרכים להפחית את הצורך בחתך היא לבצע בשבועות האחרונים של ההריון- החל משבוע שלושים וחמישה- עיסוי של הפרינאום.

העיסוי מגמיש את הרקמה הרכה שבחלק התחתון של פתח הנרתיק דרך הפרינאום לכיוון פי הטבעת.

רצוי לעסות את האזור מדי יום למספר דקות, לאחר מקלחת. העיסוי נעשה בתנועות מתיחה עדינות לשני הצדדים ולכיוון פי הטבעת.

רצוי להשתמש בשמן שקדים שנחשב לניטראלי ואינו גורם לפטריות בנרתיק.

בזמן הלידה רצוי שיהיה לך בקבוק של שמן שקדים סגור והרמטי שיהיה לשימושה של המיילדת לעיסוי הפרינאום בשעת הצורך.

רצפת האגן- רצפת האגן היא מוצא למספר פתחים חשובים בגוף האשה: צינור השתן, הנרתיק ופי הטבעת. רצפת אגן בריאה חשובה לתפקוד תקין של מערכת השתן, המין והצואה. רצפת האגן מורכבת מרקמות חיבור, עצבים, כלי דם, ושרירים, היוצרים כולם יחד מעין טרמפולינה בפתחו התחתון של האגן.

שרירים אלו חיוניים מאד בזמן הלידה מכיוון שעליהם משנה ראש התינוק את כיוון ירידתו בתעלת הלידה מאחורה קדימה, כלפי פתח הנרתיק. כדי למנוע נזק לרצפת האגן יש צורך לטפל בעצירויות בזמן ההריון ובכלל, לבצע תרגילים לחיזוק רצפת האגן (יוגה לנשים הרות, שיטת פאולה, פיזיותרפיה ועוד) ולהימנע מלחיצות מיותרות בעיתוי הלא נכון.

זרוז - מצב שבו גורמים לתהליך הלידה שכבר החל, להיות אפקטיבי ומהיר יותר.

ניתן בדרך כלל כשלידה נתקעה וזקוקה להאצת התהליך, ובמידה והצירים הטבעיים אינם מספיקים בכדי להביא ללידה עצמה.

השראת לידה- הכוונה היא להשפיע על פעילות הגוף ולגרום לו לפתח צירים ולהתחיל בלידה. בדרך כלל שוקלים לבצע השראת לידה כשהאם או העובר במצב לא תקין, כשיש ירידת מים ללא התפתחות של צירים, או שהאם סיימה את כל ארבעים ושניים שבועות של הריון ולא התפתחה לידה באופן טבעי.

פיטוצין- - חומר תרופתי שניתן בחדר לידה על מנת לזרז צירים, או לעודד לידה שנעצרה.

זהו חיקוי סינטטי של הורמון האוקסיטוצין שמופרש באופן טבעי בגוף האישה בזמן לידה. הפיטוצין ניתן בעירוי דרך הווריד, וכשהוא מתחיל להשפיע, הצירים מתפתחים בבת אחת ועוצמתם חזקה מאוד, והצירים ארוכים יותר מצירים טבעיים, ולכן הכאב עלול להיות חזק יותר.

מה גם שעירוי של פיטוצין מחייב חיבור למוניטור אשר מצריך שכיבה על הגב- תנוחה שאינה טבעית ולא מומלצת ללידה, מכיוון שאיננה מקדמת אותה.

בנוסף -במקרים רבים יש צורך במתן משככי כאבים לאחר קבלת פיטוצין. לכן יש לשקול היטב מתן פיטוצין, ואם כבר לקבל אותו- אז רק בשלב מתקדם של הלידה.

פטידין- סם נרקוטי- כמו המורפין הגורם לנתק במוח בין תחושת הכאב והיכולת של היולדת לתרגם אותה. הפטידין ניתן בעירוי ישר לווריד, והוא עובר ממחזור הדם של האם אל התינוק ומשפיע על שניהם. משך ההשפעה של הפטידין הוא שעתיים שלוש.

הפטידין גורם לתחושת נמנום וריחוף. היולדת מרגישה את הצירים אך מאוד מטושטשת.

עלול לגרום לבחילות וסחרחורות, ונשים רבות אינן יכולות לשלוט בגוף ובדיבור.

גם העובר עלול להיוולד מנומנם או חסר תגובות, וייתכן שיסבול מדיכוי נשימתי.

פרוסטגלנדין - חומר המופרש בזמן הלידה ותפקידו להכין ולרכך את צוואר הרחם. נמצא באופן טבעי בנוזל הזרע, ניתן לעיתים באופן מלאכותי כזירוז בעזרת גל, טבליות או טמפון כדי להתחיל ולרכך את צוואר הרחם ולגרום להתפתחות צירים.

סטריפינג - שיטה לזירוז לידה המתבצעת על ידי רופא או מיילדת. פעולה הנעשית תוך כדי בדיקה וגינלית הגורמת להפרדת קרומי השפיר מדופן הרחם. פעולה מהירה מאוד וגורמת לכאב רגעי. כשנעשה בשלב מתקדם של הלידה עשוי לזרז אותה מבלי לפגוע במהלך הטבעי שלה.

אפידורל - חומר הרדמה שמטרתו להקל על כאבי היולדת בזמן הלידה. מדובר בהרדמה של פלג הגוף התחתון. חומר ההרדמה מוזרק על ידי רופא מרדים לחלל האפידורלי שבעמוד השדרה. הזריקה עוצרת את אותות הכאב המועברים מאזור צוואר הרחם דרך עמוד השדרה אל המוח. מרגע קבלת הזריקה ועד לתחילת השפעת ההרדמה תעבור כרבע שעה.

אנדרופינים - הורמונים דמויי מורפין, משככי הכאבים הטבעיים של הגוף. מעין סם הרגעה טבעי של הגוף, שמונע את תחושת הכאב, מגביר את הערנות, מרגיע ומשחרר.

במהלך לידה טבעית, שלא מעורבים בה חומרים חיצוניים ומשככי כאבים מלאכותיים, גוף האישה יפריש כמות גדולה של אנדורפינים ויעזור לה להתמודד עם הצירים.

הפרשת אנדרופינים תלויה במצבה הרגשי של האם, וביכולת שלה להיות רפויה ולתת לחומרים החכמים האלה לעשות את העבודה.

מקלחת בזמן צירים, שהייה במים וסביבה רגועה עוזרים לשחרר הורמונים אלו.

מקוניום - הצואה הראשונית של היילוד המופרשת בדרך כלל לאחר הלידה. לעיתים הוא מפריש את המקוניום בתוך הרחם, לקראת הלידה. מי שפיר שיש בהם מקוניום שהופרש על ידי העובר הם מים עכורים למראה.

מיים מקונייאליים- מי שפיר מעורבים בצואה הראשונית של היילוד. במקרה של מיים מקונייאליים תנוהל הלידה בהשגחה קפדנית יותר.

ירידת מים - פקיעה של קרומי העובר וזרימת מי השפיר החוצה, לאו דווקא עם צירים או כאבים. ירידת מים יכולה להתבטא בטפטוף עדין שירטיב קלות את תחתוניך. במקרה של ירידת מים, חייבים להגיע לחדר הלידה בהקדם האפשרי (אם המיים צלולים- עד שעתיים). בדרך כלל מופיעים צירים תוך כמה שעות לאחר ירידת המים. אם לא מופיעים צירים, מזורז התהליך בחדר לידה. כעשרים אחוזים מכלל הלידות מתחילות בירידת מים.

מי שפיר - מי השפיר ממלאים את שק השפיר, שבתוכו חי וגדל העובר, ומאפשרים לעובר לנוע בחופשיות. כמו כן הם מגנים עליו מפני חבלות ושומרים על חום גופו. מרכיבם העיקרי הוא מים. פרט למים יש בנוזל חלבונים, סוכרים ומלחים - בדומה למצוי בדם האם.

תרומת העובר למי השפיר היא שתן, תאים הנושרים מגופו, שומנים הנפלטים מריאותיו, שערות ולעיתים אף צואה.

העובר שותה את מי השפיר, בולע אותם וכן "נושם" אותם אל תוך ריאותיו.

מי השפיר חשובים להתפתחותו התקינה של העובר והקטנת נפחם או הגדלתם מעידים על בעיה כלשהי ועלולים, כשלעצמם, לגרום לבעיות במהלך הלידה.

ורניקס - חומר לבן שומני דמוי גבינה שמכסה את עור העובר ושומר עליו בעודו ברחם.

חלק מהתינוקות נולדים עם הרבה ורניקס על הגוף.

מומלץ לא לשטוף את הורניקס כיוון שהוא מכיל המון חומרים מזינים שייספגו בעור התינוק.

קולוסטרום- החלב הראשוני. צהבהב ודביק. עשיר מאוד בחלבונים ויש בו נוגדנים רבים וחשובים. הרכבו מתאים בדיוק ליכולת הספיגה של מעי התינוק.

הקולוסטרום מספק את כל צורכי התינוק ואין צורך בכל תוספת שהיא.

ביות- הישארות התינוק בחדר עם האם.

ביות מלא- הישארות למשך כל היממה.

ביות חלקי- הישארות התינוק לחלק משעות היום.

מחקרים מראים כי שהייה עם התינוק בביות עדיפה ותורמת רבות גם לתינוק ומחדדת את האינסטיקטים של האם.בברכת לידה קלה בריאה ומעצימה
גלית מוריה שלגי"לדעת ללדת" מדריכת הכנה ללידה והורות ראשונית.
0545-311532
האתר- www.metaplim.co.il/galitm
גלית מוריה שלגי- מדריכת הכנה ללידה והורות ראשונית. מורה ומנחה מפגשי מוסיקה ועיסוי לתינוקות. בוגרת לימודי פסיכולוגיה ופסיכותרפיה.
http://www.metaplim.co.il/galitm
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב