מהי רוח ישראל, לעומת רוח היהדות?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מהי רוח ישראל, לעומת רוח היהדות? 

מאת    [ 09/07/2015 ]
מילים במאמר: 413   [ נצפה 2513 פעמים ]

 
 

רוח היהדות מיוצגת מאד בחג הפורים. "ונהפוך הוא", משמעותו, שהעולם הרוחני(או התודעתי) שונה והפוך מהעולם החומרי. אם האדם עשיר באופן חומרי, הוא עני רוחנית, אם הוא מסופק חומרית - רוחנית הוא לא מסופק. לכן, נשמר בעולם מצב, שבו לא ברור מה עדיף לבחור, הרי העני מבחינה חומרית, הוא העשיר רגשית. האדם בוחר בחירות מסויימות, אבל אין בחירה שאופטימלית, ולכל החלטה יש את הצד השני של המטבע. במצב הזה, בעולם אין מנצחים, ואין מצב מושלם, אך יש מצב של צדק מירבי לכל.

רוח ישראל, לעומת זאת, היא רוח שמנסה למזג את העולם החומרי והעולם הרוחני, ולגרום לזהות מירבית בניהם, כך שהעשיר חומרית, הוא גם העשיר רוחנית. העני חומרית, הוא באמת מסכן, מכל הבחינות. ישראל מנסה ליצור מצב מושלם וכיוון יחיד שבו כדאי להיתקדם, כך שאין דילמה לגבי מה עדיף לבחור. לכן, האידיאולוגיה הזאת, מנסה לגרום לצבירת כוח, והבדל מהותי בין בני אדם, כך שאין שיוויון, אין צדק ויש אינטרס לעלות אחד מעל השני.

בעולם של צדק, גם בן אדם אחד, כשהוא צודק מרבים, יכול לשנות את העולם. בעולם של ישראל, מה ששולט זה כוח בלבד, וקבוצות אנשים כוחניות כופות את רצונן על בודדים. גם אם הבודד צודק מהקבוצה, לרוב הוא יושתק בניגוד לרצונו, ולא תעזור לו כל צדקתו במאבק מול ההמון של האנשים, שמבחינתם, אין חוץ מאינטרס אישי להרוויח - שום דבר בעולם. הצדק מבחינתם הוא סובייקטיבי לגמרי, ותלוי רק במי זוכה מהמצב.

יש התכחשות לכל דבר שלא משחק לצידינו, גם אם מדובר בערכים נעלים כמו חוק, צדק ואמת. נוכלות הופכת למרכיב מרכזי בקיום, והעורמה - מאפשרת לבודדים, שלא אמורים היו להיתבלט - לזכות בכל הקופה. הזוכים האלה, משתרעים ברוע ואכזריות על מנת לשמור על יתרונם ולהגדיל אותו, ולמנוע עלייה של אנשים נוספים לפסגה באותה הדרך.

מבחינת ההיסטוריה של המאה ה-20, והמאבק של בריה"מ עם ארה"ב, ניכר שבריה"מ תמכו את הראייה היהודית, כך שהניצחון החומרי של המערב, היה אמור להיתלוות לניצחון רוחני שלהם, ולא ברור מי באמת ניצח, כשהבחירה שלהם - לא לגמרי שגויה. ארה"ב, לעומת זאת, תמכו את ישראל, ורצו ניצחון מוחלט, גם ברוח וגם בחומר, כך שבריה"מ מפסידה בכל המערכה כולה. כך, המערב יהיה עשיר רוחנית וחומרית ומשליט על העולם את הסדר שלו.

ניצחון בעולם הרוחני, הוא קודם כל יצירת ראיית עולם נכונה, שמבטאת את העולם, ויצרת חברה הוגנת, שיוויונית ונאורה. לכן, הנצחון הכלכלי של המערב כשלעצמו - לא הביא להם את הנצחון הרוחני. אבל, פרסום התרבות, השפה, הקולנוע, האומנות והטכנולוגיה המתקדמת גרמה לשיכנוע של אנשים רבים בצדקת דרכם. בעקבות כך, נוצר גם עושר רוחני, שמתבטא באיכות חייהם התודעתית של הבני אדם ובסיפוקם הרגשי, לעומת העצבים והרוע שנוצרו במקביל בתרבויות האחרות.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב