מה צריך לכבד, כסף או עבודה?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מה צריך לכבד, כסף או עבודה? 

מאת    [ 08/07/2015 ]
מילים במאמר: 375   [ נצפה 1529 פעמים ]

 
 

בעולם יש ויכוח שנשאר עוד מימי בריה"מ. מה יש לכבד, עבודה או כסף?הקפיטליזם האמריקאי אומר שמה שמכובד - זה להיות בעל כסף. אפילו לא חשוב מה מקורו. אנשים שאין להם הרבה כסף, עובדים בשבילו, תוך כדי מתן כבוד למעסיק. לא חשוב מאיפה יש לו את הכסף, כי הוא האדון שמחליט. כך, נוצרים שני מעמדות בסיסיים בחברה - מעסיקים ושכירים, כשכמובן רוב הכבוד נמצא אצל המעסיקים.

בבריה"מ, לעומת זאת, יצרו פילוסופיה שונה, ששמה את הדגש על הכבוד שבעצם העבודה. לכן, העובדים הם בעלי הכבוד האמיתיים, והמעסיק העשיר - הוא אדם שלא יכול להיסתדר בלעדיהם. לכן, הכבוד הוא על עבודה ולא על "להיות בעל ממון". זה ככה גם כי לא ברור מאיפה הממון, וייתכן שהאדם העשיר מעולם לא עבד בשבילו וקיבל את רובו בירושה. לכן, הקושי האמיתי הוא לעבוד בעולם ולשרוד, והעשירים חיים חיים קלים, ללא אתגר של ממש, הרי הכסף יחסית בקלות נותן רווח חזרה.

יש לשים לב, שמבנה המעמדות המערביים, מושתת על חלוקה בלתי שיוויונית של הרכוש בחברה, שלמעשה מבטאת במידה רבה את הוותק של משפחה מסויימת בארץ הנתונה. משפחות וותיקות, כבר הספיקו לצבור ממון, וילדיהם כבר לא נדרשים לעבוד קשה לפרנסתם.

בבריה"מ דגלו בשיוויון חלוקתי של ממון, וכך - מעמד המעסיקים פשוט לא נוצר, אלא שכל הרכוש שיכול להניב רווח כלכלי, נמצא בידי המדינה. הפועל בבריה"מ הרגיש כמעמד העליון בחברה והוא היה צריך להוות דוגמא לכולם ולעבוד עבודה קשה ובאופן פיזי, כשאינטליגנציה, נחשבה לחשובה פחות, ולא חוד החנית של החברה. לכן, בבריה"מ למעשה התנגדו לתופעה שהעשיר, שלא עובד קשה זוכה בהכל, גם בממון וגם בכבוד, כשהעובד גם נאלץ לעבוד, וגם לא מרגיש סיפוק רוחני. האדם נמדד כשקשה, ורק אז - מתברר האופי האמיתי שלו, לכן, יש הגיון במבנה הסובייטי של החברה. מה שניכר עוד במערב זה שהעשירים מפתחים זילזול כלפי האנשים ללא הממון ומנסים לדרוס את כבודם וזכותם לחיות חיי חירות. כל זה בעקבות היעדר היזדהות למצבם, הרי העשיר חי שובע ולא יודע רעב מהו. 

כיוון שישראל היא מדינה מערבית קפיטליסטית, הציבור לרוב מסכים עם החלוקה הבלתי הוגנת של הממון, שבין השאר התחילה בנתינה מפלה של אדמות ודירות ציבוריות, אך על חלוקת הכבוד יש פחות הסכמה. הדיון הזה, על הכבוד, גורם לאיזון של זהב בפסיכולוגיה האנושית, ואנשים שקיבלו את ממונם ללא עבודה, לא נהנים ממנו. ניכרת האליגוריה הידיעה על השטר והמטבע, שלפיה עדיף מטבע של שק"ל שהורווח ביושר, מאשר שטר של חמישים, שמקבלים בחינם.

 לאוניד אסיפוב 2015

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב