יבואנים וסוכני מכס שימו לב- הצעת חוק לענישה חדשה ומרתיעה בפקודת המכס
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

יבואנים וסוכני מכס שימו לב- הצעת חוק לענישה חדשה ומרתיעה בפקודת המכס 

מאת    [ 29/06/2015 ]
מילים במאמר: 817   [ נצפה 2098 פעמים ]

 
 

מה החידוש העיקרי בתיקון מוצע זה?

 

באם יאושר התזכיר ויהפוך לגדר חוק מחייב, יאפשר המסלול הטלת עיצומים (קנסות) כבדים על יבואנים וסוכני מכס, וכן יאפשר פרסום באמצעי התקשורת כי הוטל עיצום, וזאת בטרם התברר העניין בבית המשפט.

 

בתזכיר מוצע לאפשר הטלת עיצומים כספיים על הפרות שונות של מגישי הצהרת יבוא, הצהרת יצוא, הצהרת שטעון. ניתן להטיל את העיצומים על בעל הטובין ועל גורמים המעורבים בהובלת מטענים, בעלי רישיון מחסן רישוי, וגם על סוכני מכס.

 

אילו עיצומים כספיים מבקש התזכיר החדש להטיל?

 


  • אדם שפעל כסוכן מכס מבלי שהומצא לו כתב הרשאה חתום כדין חשוף להטלת עיצום כספי בסך של עד 5,000 ש"ח.

 


  • אדם שמסר ידיעה או מסמך לא נכונים או שנמנע ממסירת ידיעה או מסמך שחובה למסורובשל המעשה או המחדל נוצר חסר (גרעון), חשוף להטלת עיצום כספי בשיעור של 20% מהחסר, אך לא יותר מסכום של 200,000 ש"ח.

 


  • אדם שלא הגיש מצהר או שלא עמד במועדים או שהגיש מצהר שכלל פרטים לא נכונים, חשוף להטלת עיצום כספי בסך של 25,000 ש"ח.

 


  • אדם שהגיש הצהרת יבוא/יצוא שכללה פרטים לא נכונים חשוף להטלת עיצום כספי בסך של 5,000 ש"ח או 25% מהחסר, לפי הגבוה מביניהם.

 


  • אדם שלא צירף להצהרת היבוא/היצוא מסמכים שיש לצרפם, חשוף להטלת עיצום כספי בשיעור של 10% מערך הטובין, אך לא יותר מ-25,000 ש"ח.

 


  • עיצומים שונים בסכום של 25,000 ש"ח נקבעו בגין הפרות שונות שבוצעו ע"י בעלי מחסנים רשויים, כגון אחסנה מעל לתקופה המותרת בחוק, אחסנת טובין אשר לא הותרו על פי הצהרת אחסנה או שאחסנתם אסורה.

 

 

 

מהו תהליך הטלת העיצום הכספי?

 

במידה ולגובה המכס היה יסוד סביר להניח שאדם הפר הוראה ובכוונתו להשית עליו עיצום כספי, נדרש גובה המכס למסור למפר הודעה על הכוונה להטיל עליו עיצום כספי. בהודעה יצוין המעשה או המחדל שמהווה את הפרת ההוראות, סכום העיצום והתקופה לתשלומו.

 

התזכיר מעניק לאדם החשוד כ"מפר" זכות טיעון - מי שנמסרה לו הודעה על כוונה לחייבו בעיצום כספי, רשאי לטעון טענותיו בכתב בפני גובה המכס, בתוך 30 יום ממועד מסירת ההודעה.

 

על פי התזכיר, המועד לתשלום עיצום כספי הינו בתוך 30 יום ממסירת דרישת התשלום והליך הערעור לא מעכב את התשלום.

 

התזכיר מאפשר למי שהוטל עליו עיצום כספי לפנות בערעור לבית המשפט.

 

סנקציה נוספת מעבר לתשלום- פרסום באמצעי התקשורת

 

מעבר להטלת העיצום הכספי, קובע התזכיר כי הטלת העיצום תפורסם הדבר באתר האינטרנט של רשות המיסים. הפרטים שיפורסמו בהודעה יכללו את זהות התאגיד המפר, דבר הטלת העיצום הכספי, מהות ההפרה שבעטייה הוטל העיצום הכספי ונסיבות ההפרה, וכן את סכום העיצום הכספי, אם הופחת הסכום- מהן הנסיבות שבזכותם הופחת העיצום ושיעור ההפחתה.

 

כך, התיקון מאפשר לגובה המכס לפרסם באתר האינטרנט, באופן פומבי, את שמות בעלי העסקים שהוטל עליהם עיצום כספי ולכאורה מפרים את החוק, וזאת עוד לפני שבית משפט מוסמך דן בנושא ואימץ את מסקנות גובה המכס.

 

הגשת ערעור לבית המשפט לא תמנע את הפרסום.

 

לצורך השוואה, גם בתחום הכופר המוטל על עברייני מס, בעקבות פסק- הדין בעניין התנועה לחופש המידע משנת 2008, הונחתה רשות המסים להתחיל ולפרסם את החלטות ועדות הכופר יחד עם שמות הנישומים שעברו עבירות, וזאת בכפוף לחוק חופש המידע ועקרון השקיפות. יחד עם זאת חשוב לציין כי כופר מוטל על הנישום בהסכמה, בעוד שעיצום כספי מכח התיקון המוצע מוטל כנגד עמדתו של בית העסק.

 

כיצד ישפיע התיקון על עסקיהם של יבואנים וסוכני מכס?

 

לדעתנו, מדובר בהצעה אשר תשנה באופן דרמטי את פעילותם של יבואנים וסוכני מכס. יבואנים וסוכני מכס ידעו שהם עשויים להיות חשופים באופן מתמיד לקנסות והדבר עשוי לשבש את פעילותם, לגרום לסוכני המכס לדרוש שכר גבוה יותר, או להידרש לפוליסות ביטוח נוספות שכן האחריות המקצועית שלהם עשויה לגדול.

 

האם תיקון דומה כבר הוצע בעבר?

 

כן. בשנת 2004 הציעה רשות המכס לתקן את חוק סוכני המכס, ולהוסיף בו סעיף המאפשר הטלת קנס כספי של עד 200,000 ש"ח. התיקון בסופו של דבר לא נכנס לתוקף.יש לציין כי התיקון דאז לא התייחס לגורמים נוספים בשרשרת היבוא ולכן ההצעה הנוכחית רחבה הרבה יותר.

 

מה ניתן לעשות?

 

לדעתנו, בכל הנוגע לקבוצת סוכני המכס, המהלך הנכון הוא לנסות ולהתנגד לתיקון חקיקה זה ולא להשלים עם קיומו. תיקון חקיקה זה כאמור צפוי לפגוע בעסקיהם של סוכני המכס באופן משמעותי, ומן הראוי שקולם של סוכני המכס יישמע בכנסת, בטרם יועבר תיקון זה.

 

יש לציין כי הטלת קנס של עד 200,000 ש"ח על סוכני מכס, כפי שמוצע בתיקון בגין אחת העבירות, חורגת באופן משמעותי מהקנס שניתן להטיל על בעלי מקצוע אחרים על פי החוקים השונים, כגון סוכן ביטוח, יועץ השקעות,יועץ מס, עורך דין, רואה חשבון, רופאים, כאשר על חלק מהם כלל לא ניתן להטיל קנס אלא רק אמצעי משמעת אחרים.

 

[תזכיר חוק לתיקון פקודת המכס (תיקון מס' __), התשע"ה-2015]

עו"ד גיל נדל - ראש תחום יבוא, יצוא וסחר בינלאומי במחלקת מיסים ותגמול בכירים.  Gill.Nadel@goldfarb.com -  03-6089848

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:



מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב