פסיכולוגיית המטבע וסיפור הקופסאות. מה עדיף בעולם, אמת או שקר?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

פסיכולוגיית המטבע וסיפור הקופסאות. מה עדיף בעולם, אמת או שקר? 

מאת    [ 25/05/2015 ]
מילים במאמר: 503   [ נצפה 2302 פעמים ]

 
 

במאה שעברה היה סיפור, שמדגים את הפסיכולוגייה האנושית, ואת המאבק בין האמת והשקר בעולם. בסיפור, מחביאים כסף בקופסא אחת מבין שלוש קופסאות סגורות, ונותנים לאדם לנחש איפה הכסף. אם הוא מצליח - הכסף שלו. אבל, לאחר שהוא בוחר, בודקים את שתי הקופסאות הנותרות ואומרים לו באיזה קופסא בטוח אין כסף. בשלב הזה, האדם יכול או לשנות את בחירתו ולבחור את הקופסא הנותרת, או להישאר בבחירתו ההתחלתית. הפתרון המתמטי לשאלה הוא שאם האדם לא שוקל אם לשנות את בחירתו, ומשנה תמיד את הבחירה, הסיכוי שלו לזכות הוא - שני שליש. אם הוא לא משנה את בחירתו אף פעם - שליש, ואם הוא שוקל - חצי. אבל בחיים, יש מקרה שלא כלול בסיפור הקופסאות והוא שהאנשים שבודקים את הקופסא - הם שקרנים. לכן, כיוון שאי אפשר לדעת את זה, אבל קיים גם סיכוי שלא, יש לשקול את הבחירה ולנצח עקב כך רק ב-50 האחוזים.

המוסר השכל המקורי של הסיפור הוא שאם מאמינים לעצות תמיד - זוכים בסיכוי גבוה, אם שוקלים אם להאמין או לא - זוכים בסיכוי שווה, ואם לא מאמינים אף פעם - זוכים בסיכויים קטנים. הסיפור אומר, שהעולם הוא יותר אמת משקר ולכן בחיים עדיף להאמין לאנשים. אבל, שליש שקרנים יצליחו לשקר ויזכו, והאנשים שהאמינו להם - יפסידו.

בני האדם בחיים יחתרו לנכונות מירבית של בחירתם הרגשית, וכך - אנשי האמת יחתרו לכך שהכל בעולם - אמת ואי אפשר לשקר, ואנשי השקר ינסו לשקר ולהשלות כמה שיותר בני אדם בסיפוריהם הכוזבים.

בגלל קיומן של שתי הגישות הקיצוניות האלה, האסטרטגייה של להיות מטבע הוגן, ולהאמין בקיום הדואלי של השקר והאמת בעולם, צוברת תאוצה. אנשים אלה, יעבדו בשביל שני הצדדים, וכאשר צד אחד מנצח בעולם יותר, הם יהיו בשביל הצד השני ויחתרו לשיוויון.

אנשים שבוחרים את הבחירה של האמונה המוחלטת, למעשה מבטלים לעצמם את אלמנט הבחירה, והכל מוכתב להם, איך הם אמורים להיתנהג בכל מצב. אנשים שלא משנים את הבחירה, הם מאמינים מוחלטים בבחירתם הראשונית ולא שומעים לאף אדם אחר, מתוך חשיבה שכולם משקרים ורוצים לרעתם. לכן, הם יכתיבו את עצמם ההיפך מההכתבה של האמת. גם אנשי האמת וגם אנשי השקר הם מוכתבים ע"י העולם בבחירותיהם ולכן, הם ישתרעו באינטואיציה, שהיא דרך בלתי רציונלית, שבה האדם מרגיש בצורה תת מודעית את התשובה הנכונה, ואז, למעשה, ממומש התת מודע המוכתב בבחירותיו. הבחירה האינטואיטיבית לא תמיד נכונה, וזה אומר שהאדם לא נכון מבחינה רגשית. אנשי ההתלבטות, ישמרו לעצמם את זכות הבחירה ואת הביקורתיות למה שהם שומעים, ולכן יהיו היחידים שפועלים בצורה רציונלית.

החיים מתחילים מניבוי דמיוני קולקטיבי של העתיד, שהאדם לאו דווקא אוהב. העתיד הזה, עלול להיתממש עקב הניבוי עצמו, שמכתיב לבני האדם את בחירותיהם. לכן, במקרה כזה, יחתור הפרט להשפעה על התת מודע הקולקטיבי למטרת שינוי העתיד המנובא, ובכך - להקטנה של הסיכוי למימושו. אנשי השקר, שלא משנים את בחירתם ולא מקשיבים לעצות - ממציאים עתיד משלהם. העתיד הזה, בדרך כלל מנוגד באופן ניכר לעתיד הקולקטיבי, ומנהל איתו מאבק מתמשך. אנשי האמת - יאמינו באופן מלא לניבוי, שהושג ע"י דמיון של אנשים רבים, וירצו את הגשמתו המוחלטת. אנשי ההתלבטות - רוצים שינויים בעתיד המנובא, אבל מסכימים עם חלקו ולא רוצים את ביטולו המוחלט. עקב היותם שוקלים, הם יהיו בעד דיון בין בני האדם ויקשיבו לחלק מהעצות.

 לאוניד אסיפוב 2015

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב