כל מה שרציתם לדעת על משמורת מעבר קטין
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

כל מה שרציתם לדעת על משמורת מעבר קטין 

מאת    [ 04/05/2015 ]
מילים במאמר: 427   [ נצפה 1397 פעמים ]

 
 

העתקת מקום מגוריהם של קטינים בעת הליך גירושין בין בני זוג ולאחריו הינו נושא המעסיק רבות את בתי המשפט בישראל. בבתי המשפט קיימות גישות שונות  לעניין זה ובשל הרגישות והמורכבות של הליך הגירושין ומשמורת הקטינים, מדבור בהחלטה קשה במיוחד.

בעת הגשת בקשה להעתקת מקום מגורים עומדת בפני בית המשפט דילמה לא פשוטה, מצד אחד ההורה המשמורן מעוניין להתקדם בחייו וכיום יותר מתמיד מקובל כי אנשים עוברים ממקום למקום ואף ממדינה למדינה בהתאם להזדמנויות חדשות הנפתחות בפניהם בהמשך החיים, משכך, אין לפגוע  בשאיפותיו או ברצונותיו של ההורה המשמורן להתקדם בחייו. יש לציין כי מטרה מרכזית של הליך הגירושין היא שחרור ההורה המשמורן מן התלות בהורה השני, תלות המתבטאת לא רק בחיי הזוגיות אלא אף במקום מגוריו. עובדה ידועה היא כי כאשר להורה טוב בחייו, טוב גם לילדיו, הורה אשר נכפה עליו להמשיך ולהתגורר במקום בו הוא לא מעוניין לגור ונמנע ממנו האפשרות להגשים את רצונותיו, בוודאי אינו נמצא במקום טוב בחייו.

מנגד, לא ניתן להתעלם מן העובדה כי גם לאחר הגירושין, יש חשיבות עליונה לקיום יחסים הדוקים וטובים בין ההורה הלא משמורן ובין הקטינים.  קשר זה הינו חיוני להתפתחותם הנפשי והחברתית של הקטינים ומשכך, בית המשפט נדרש להגן על ההורה הלא משמורן מכל ניסיון מצד ההורה המשמורן לנסות לצמצמם או לפגוע ביחסים חשובים אלו. בית המשפט נדרש לאזן בין הטיעונים השונים של כל אחד מן הצדדים ולהכריע בהתאם לטובת הקטינים  לאור הנסיבות המיוחדות של כל מקרה.

בפסיקה כיום קיימות שתי גישות לבחינת שינוי מקום מגורים לאחר גירושין, הראשונה הינה מקלה יותר וטוענת  כי בהינתן ההשערה הסבירה כי הקטינים ישרדו את המעבר ולא תיגרם להם פגיעה מכל סוג שהוא, אין סיבה למנוע מן ההורה המשמורן את מעבר זה. גישה זו בוחנת את מצב הדברים כאילו המעבר כבר התרחש ונותר רק להסדיר את הסדרי המשמורת בהתאם למצב החדש.

מנגד, קיימת גישה רחבה יותר אשר מציבה מבחנים שונים ומעמיקים יותר, בית המשפט בבואו לבחון מעבר על פי גישה זו נדרש לענות על שאלות כגון, האם המעבר הוא לטובת הקטינים? האם יועיל לצרכיהם? האם מערכת היחסים עם ההורה המשמורן עלולה להיפגע בשל מעבר זה? האם יש חשיבות לגיל הילדים? מהו המרחק בין ההורים לאחר המעבר ושאלות רבות ואחרות.

טרם נקבעה הלכה ברורה ומחייבת בעניין זה וחשוב לדעת כי הורה משמורן המתכנן להעתיק את מקום מגוריו, מומלץ כי יתייעץ עם עורך דין מומחה בתחום טרם ביצוע מעבר זה ונכונים הדברים גם להורה הלא משמורן אשר עומדות לרשותו זכויות לא מבוטלות בנושא זה.

חשוב לזכור כי מחויבות ההורים לילדיהם אינה נפסקת בעת הליך הגירושין בין הצדדים, ניסח זאת היטב בית המשפט באומרו כי הורים המביאים ילדים לעולם, חייבים להבין כי הם מוותרים על זכויות אישיות רבות לטובת ילדיהם.

המאמר באדיבות עורכת הדין טל איטקין - עו"ד גירושין בחיפה והסביבה

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב