שמאל או ימין מה זה?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

שמאל או ימין מה זה? 

מאת    [ 07/03/2015 ]
מילים במאמר: 504   [ נצפה 1509 פעמים ]

 
 

10 ינואר 2015

שמאל או ימין מה זה? 

קר בחוץ, תקופה קרה עוברת עלינו תרתי משמע, מצד אחד קר מאוד ושלג יורד במקומות רבים בארץ. מהצד שני והפחות נעים, האסלאם מרים את ראשו במקומות שונים. צרפת הנפגעת הראשונה באירופה ונכנסת למעגל הטרור. אירועים לא נעימים פוקדים אותה. נמשיך ונעקוב אחרי ההתפתחויות השונות בצרפת.

במאמר הזה אני כותב על "שמאל או ימין". הנושא מרתק אותי ונמצא אצלי מתחת למיקרוסקופ תקופה ארוכה. הכיוון מתבהר לי ואני משתף אתכם במחשבות שלי בנושא. קצת דומה לזריחה בשעות הבוקר המוקדמות. המאמר עוסק בתופעה של שמאל וימין ופחות בעמדות ובהעדפה פוליטית כזו או אחרת.

לאורך השנים אני מאזין לדעות והעמדות של השמאל ושל הימין. הנושא חשוב לי מאוד ולכן אני מאזין בקשב רב למסרים של שני הצדדים. אני חייב לציין שלא היה לי קל להבין במה מדובר. רואים להט עצום משני הכיוונים ובעצם חשבתי "איך זה יכול להיות"? אם יש צד אחד שהוא הנכון, ציפיתי לראות אצלו יותר דומיננטיות, יותר הובלה. אבל לא כך פני הדברים. הצדדים מאוד דומים במרכיבים השונים, לא נראה שיש צד אחד דומיננטי יותר מהצד האחר. לפעמים אני חושב שאולי הלהט לא קשור לעמדות השונות של שני הצדדים.

כשמביטים על השמאל והימין אפשר לראות תמיכה בנושאים הבאים:

בימין כמו שאפשר לראות – הנושא מרכזי בחשיבותו, עוסק בהפעלת מדיניות לא מתפשרת בנוגע להגנה על האזרחים, הגנה על המדינה וגבולותיה – "אנחנו סומכים רק על עצמנו". בעדיפות נמוכה יותר נמצאת הפעילות בתחומי המשק והכלכלה והוא מחזיק בעמדות ליברליות בתחומים אלה. אחרי שני התחומים האלה נמצא התחום החברתי. נושאים כמו אי השוויון, זכויות אזרח מטופלות בעדיפות יותר נמוכה.

אפשר לראות ממה שאני כותב שמדובר באידיאולוגיה שבה יש תחומי עיסוק מצד אחד ומצד שני, יש סדר עדיפויות שקובע את המשקל היחסי שכל תחום מקבל באותה אידיאולוגיה.

בימין מאמינים שזה סדר העדיפויות הנכון לקידום האינטרסים הפנימיים והחיצוניים של המדינה, זה הדגל שמאחד את הקבוצה הזו.

בשמאלמצד שני סדר העדיפויות שונה –הנושא המרכזי בחשיבותו עוסק בתחום החברתי בהקטנת הפערים החברתיים, בחופש הביטוי וזכויות הפרט. בעדיפות קצת נמוכה יותר נמצא נושא המשק והכלכלה. השמאל מחפש דרכים שונות להגברת השקיפות בניהול המשק, ולשמירה על העבודה המאורגנת.הנושא השלישי בחשיבותו עוסק במדיניות. כאשר השמירה על יחסים בינ"ל תקינים והידברות, הם הכלים המרכזיים שאיתם מנהלים את מדיניות החוץ.

השמאל רואה בקידום האינטרסים החברתיים את המרכיב החשוב ביותר לקידום האינטרסים של המדינה.

אני לא חושב שיש נכון ולא נכון, מדובר בשני כיוונים חשובים מאוד לחיים שלנו, הדמוקרטיה מביאה את שתי האפשרויות להחלטה סופית של הבוחר.

כל צד מנסה לגייס את מירב הבוחרים כדי לזכות בהנהגת המדינה. כל צד משתמש באפשרויות השונות כדי לשכנע: הסברת העמדות, פירוט תכניות לעתיד, הפחדה בדמות תיאור הסיכונים שקיימים אם יבחר הצד השני, "השחרה" הדדית במסגרת מה שמותר וכו..

ההנהגה של מדינה מגיעה לרוב מאחת הפלטפורמות המרכזיות שמרכיבות את החיים הפוליטיים במדינה - בשמאל או בימין. כל פלטפורמה מקדמת את המועמדים שלה לתפקידי מנהיגות. המנהיגים בכל צד צריכים להוביל את המחנה כדי לתפוס את המקום הראשון, שהוא ראשות המדינה. המקום השני הוא נשכח ולא חשוב בשיגרה השוטפת, הוא עושה את ההכנות לסיבוב הבא. 

נדב ברקאי כתיבת מאמרים

ליווי משפחות בקשיים, אבחון לתחומים שונים, כתיבת מאמרים.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב