מסלול הפריים - כדאי או לא כדאי?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מסלול הפריים - כדאי או לא כדאי? 

מאת    [ 28/02/2015 ]
מילים במאמר: 496   [ נצפה 1914 פעמים ]

 
 

 

מסלול הפריים נמנה עם מסלולי הריביות המשתנות, שכן הריבית במסלול זה משתנה אחת לחודש.
הפריים הוא הרכב של ריבית בנק ישראל, שמתעדכנת כל סוף חודש בתוספת מרווח קבוע של 1.5%.

נכון לפברואר 2015, ריבית בנק ישראל נמצאת בשפל היסטורי של 0.1% ולכן ריבית הפריים הנה 1.6%. תקנות בנק ישראל
קובעות כי ניתן לקחת עד שליש מסך ההלוואה במסלול זה. למשל, במשכנתה של מיליון ש"ח, ניתן לקחת עד 330,000 ש"ח במסלול הפריים.

 

יתרונות המסלול

ראשית, מסלול הפריים אינו צמוד למדד המחירים לצרכן, ולכן קרן ההלוואה שלנו לא מושפעת משינויי המדד, דבר ששומר גם על ההחזרים החודשיים. שנית, גמישות פירעון מסלול זה גבוהה מאוד. בהודעה מוקדמת לבנק, ניתן לפרוע מסלול זה בכל שלב, באופן חלקי או מלא, ללא תשלום עמלת פירעון מוקדם. במילים אחרות, אין תשלום קנס ביציאה ממסלול זה לכל אורך חיי ההלוואה. התשלום החודשי המתקבל במסלול זה הינו נמוך יחסית, דבר שעוזר לאזן את סך התשלום עבור המשכנתה ולהקל עלינו בהוצאות השוטפות. בד"כ הריבית הנקבעת במסלולים השונים, נגזרת בין השאר מהפריסה לשנים, כלומר ככל שפורסים את המסלול לטווח שנים ארוך יותר, כך הריבית עולה, אך במסלול הפריים אין השפעה של פריסת השנים על גובה הריבית, נוכל לקבל את אותה הריבית גם בפריסה לטווח ארוך שנים. ולכן ניתן לנצל זאת למקרים בהם כדאי לפרוס את ההלוואה לטווח המקסימאלי של 30 שנים.

 

חסרונות המסלול

פוטנציאל שינוי הריבית במסלול זה הינו חודשי, כלומר כל חודש עלולה ריבית בנק ישראל להשתנות ויחד איתה משתנה ריבית הפריים בהתאם. שינויים אלו הופכים מסלול זה לתנודתי מאוד. התשלומים החודשיים אינם יציבים ועלולים להשתנות כל חודש בהתאם לשינויי
ריבית בנק ישראל. לכן, אם לא נהייה עם אצבע על הדופק, נוכל למצוא עצמנו עם החזרים חודשיים הולכים וגדלים.

 

מה יקרה כאשר הפריים יעלה במשכנתה ממוצעת של 600,000 ש"ח ל 20 שנה?

כל שינוי של 0.3% בריבית, ייקר את ההחזר החודשי ב-80 ש"ח. כלומר אם בחודש הבא ריבית בנק ישראל תעלה ב- 0.3%, כך גם יעלה הפריים וההחזר החודשי שנשלם יגדל ב- 80 ש"ח. בטווח של שנה מדובר על החזר חודשי שגדל ב- 250-300 ש"ח.


יתרונות מסלול זה הם רבים ומייצרים מצב שבו אנחנו נוגסים בקרן ההלוואה החל מהתשלום החודשי הראשון, וכך נמנע מצב שבו יתרת המשכנתה עולה על סכום הקרן המקורית. המשמעות של זה היא מהותית שכן כך אנו מונעים מצב בו המשכנתה שלנו מתנפחת ולא נשלם כסף מיותר לבנק. יחד עם זאת, יש לבחון כל לווה בפני עצמו ולהתאים עבורו הרכב הלוואה שמשרת את צרכיו ולמצוא את האיזון בין המסלולים השונים. מסלול הפריים אינו סולידי אלא תנודתי ואם אתם חוששים שהריבית תלך ותעלה, יש לשקול גם אפשרות לא לקחת את המקסימום הניתן במסלול זה (שליש מסך ההלוואה) אלא אחוזים נמוכים יותר וכך פחות להיות חשופים לשינויי ריבית עתידיים, במיוחד אם אתם יודעים שסביר שלא תבחנו את המשכנתה שלכם בשנים הקרובות.
היחס הנכון של מסלול הפריים מסך ההלוואה כולה, משתנה מאדם לאדם, ולכן יש לבחון כל מקרה לגופו ולשלב את המסלול בצורה מבוקרת, כך שיהיה ניתן ליהנות מיתרונות המסלול אך גם בהתאמה לרמת הסיכון של כל אחד מאיתנו.

בהצלחה,
קרין ארמל
יו"ר DNA משכנתאות
משאירים יותר כסף בכיס שלך!
הצטרפו אלינו בפייסבוק בלחיצה כאן
077-466-1370

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב