חשיבות מספר הסייעות בגן הילדים, בהתאם למספר הילדים
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

חשיבות מספר הסייעות בגן הילדים, בהתאם למספר הילדים 

מאת    [ 26/02/2015 ]
מילים במאמר: 504   [ נצפה 1988 פעמים ]

 
 

אנו שומעים בזמן האחרון על הפגנות ומחאות של הורים רבים בנושא סייעות גני הילדים, או, ליתר דיוק, כמחאה על מספרן המועט בכל גן ילדים, ולא בהתאם למספר הילדים בגן עצמו. לסייעת בגן הילדים ישנו תפקיד חשוב מאד. כפי שניתן להסיק משמו של התפקיד, היא עוזרת לגננת עצמה והיא אמורה לעמוד לרשותם של הילדים בגן בזמן ששוהים במקום. היא זו שצריכה להעניק לילדים תשומת לב, לספק להם את צרכיהם ולסייע להם במידת הצורך. כל סייעת בגן ילדים נדרשת להתמודד עם לא מעט אתגרים, וכשמדובר במספר רב מאד של ילדים בגן, היא איננה תמיד יכולה לעמוד בהם ולבצע אותם. התאמת מספר הסייעות בגן למספר הילדים היא הדרך הנכונה לפעול.

תפקידה של סייעת בגן ילדים

לסייעת בגן הילדים ישנם תפקידים שונים. היא שותפה לצוות כולו ועובדת לצד הגננת. סייעת בגן ילדים נדרשת בכל גן על פי חוק חינוך חובה, החל על גילאי 3 ומעלה. סייעת הגן לוקחת חלק בלתי נפרד בחלק הארגוני וגם בחלק הפדגוגי שבגן. היא משתתפת בישיבות העבודה ובתכנון הפעולות השנתיות והיא עוזרת לגננת לארגן את המקום בפועל ולהתאים אותו לילדים. אולם, התפקיד המרכזי והחשוב ביותר שלה היא התמיכה שהיא מעניקה לילדים, הסיוע, תשומת הלב וגם החום. הילדים הקטנטנים מבלים לא מעט שעות במהלך היום בגן וגננת אחת איננה יכולה לעמוד לרשותם בכל עת ולספק להם את המענה המתאים. סייעת בגן ילדים לוקחת בכך חלק ומאפשרת לילדים ליהנות ממרחב נעים יותר. היא עוזרת לגננת לנהל פעילויות שונות עם הילדים, משחקים והפעלות.

הסייעת כדמות חינוכית מובילה בגן

גן לגננת עצמה ישנו תפקיד חשוב מאד בגן הילדים, אולם כשמדובר בגן עם מספר רב של ילדים הגננת איננה יכולה להתפנות לכל ילד ולהתמודד עם המשימות הרבות שעליה לבצע בכל יום. הסייעת בגן הילדים מהווה דמות חינוכית בולטת ומובילה בגן ואותה הילדים פוגשים עם הגעתם אל הגן בבוקר ובעת עזיבתם את הגן בצהריים או אחר הצהריים. הסייעת מלווה את הילדים ותורמת לא מעט להתפתחותם הנפשית וגם המוטורית. היא מפעילה את הילדים, מבצעת איתם משימות שונות ופעולות רבות במהלך היום, העוזרות להם לפתח מיומנויות חשובות ובעיקר בגילאים הצעירים, גילאי 3 עד 6, גיל הילדים בגן.

חשיבות התאמת מספר הסייעות למספר הילדים בגן

החוק קובע שבכל גן ילדים שבו 35 ילדים תהיינה גננת וגם סייעת. אולם, המציאות מוכיחה שגננת אחת וסייעת אחת אינן מספיקות לכמות גדולה כל כך של ילדים ואינן יכולות שתיהן בלבד לעמוד לרשותו של כל ילד בעת הצורך ולזהות את הקשיים או את הצרכים שלו במהלך היום. סייעת בגן ילדים איננה יכולה להתמודד עם התפקיד כראוי כשמדובר בגן ילדים של 35 ילדים. מקצועית ככל שתהיה, אמפטית וקשובה, היא לא מסוגלת לבוא לקראתו של כל ילד ולעמוד לרשותו בכל עת שיזדקק לה. העסקת סייעת אחת לצד הגננת יכולה לפגוע באופן משמעותי בילדים עצמם, ברווחתם וגם בבטיחותם. הילדים אינם מטופלים כראוי באופן זה ואינם מקבלים את תשומת הלב הראויה. מסיבה זו בדיוק הורים רבים מוחים על העסקת סייעת בגן ילדים במקום שתיים, ובמיוחד לאור ההשפעה הישירה על ילדיהם. ישנם אמנם כמה גני ילדים בארץ בהם מועסקות כמה סייעות, אולם הדבר נחשב לחריג ובמרבית גני הילדים ישנה סייעת אחת בלבד גם כשמדובר במספר רב של ילדים – 35 ילדים!

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב