וועדת מלווים במשרד הביטחון
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

וועדת מלווים במשרד הביטחון 

מאת    [ 24/02/2015 ]
מילים במאמר: 412   [ נצפה 2878 פעמים ]

 
 

 

וועדת מלווים במשרד הביטחון הנה הוועדה אשר מתפקידה לבחון את הצורך של הזכאי בלויי. הוועדה דנה במצבו של הזכאי בהתאם לנכותו ולמצבו ולצרכיו. בשנים עברו השימוש במלווים היה יותר נפוץ , ברם בזממנו אנו משרד הביטחון קופץ את ידו תוך שהוא מטיל על הנכה את החובה להוכיח כי הוא צריך באמת את הלווי , או לחילופין מתקשה בביצוע פעולות יום יומיות.

הבקשה לקבלת ליווי צריכה בדרך כלל להיתמך בחומר רפואי שעל הזכאי להמציא בו ייכתב כי הלווי נדרש מטעמים רפואיים. נכים מקשת רחבה של פגימות זכאים לקבלת ליווי ממשרד הביטחון , נכי נפש, פגועי גפיים , מרותקים , ונכים אחרים.

הוועדה בוחנת את הצורך בהתאם למבחנים תפקודיים מה שקרוי ADL , ובהתאם להם קובעת הוועדה את הצורך בלווי ואת היקף שעות הליווי. היות וככל שעסקינן בנכויות פיזיות בהן נמדדת יכולתו של הנכה , או מגבלותיו בנכויות נפש שבהן אין מגבלה פיזית מערכת השיקולים שעל הוועדה לשקול היא שונה שכן אין במבחני ADL כדי להצביע על מגבלותיו של הזכאי.

ברם וככל שעסקינן בנכי נפש על הוועדה לבחון לא את יכולתו של הנכה , שכן לעיתים קרובות יכולתו זו אינה מוגבלת , אלה את מגבלותיו הנפשיות אשר מונעות ממנו מלטפל בעצמו ובענייניו . זהו מצב שונה לחלוטין בהשוואה לנכים שהם לא נכי נפש , שכן בעוד שנכה פיזי צריך סיוע במקלחת ובהחלפת בגדים נכה נפש אשר שרוי בדיכאון צריך מי שיעודד אותו להחליף את בגדיו כמו לטפל בעצמו , ליטול תרופות ולהתקלח.

מקום בו הוועדה דוחה את בקשת הנכה לקבלת שעות ליווי עומדת לנכה הזכות לערער על ההחלטה בפני בית המשפט המחוזי בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים. בית המשפט לא מחליף את שיקול דעתה של הוועדה , אלה בודק בראש בראשונה את תקינות ההחלטה.

החלטה עשויה להיות פגומה בהעדר הנמקה, חוק ההנמקות מחייב את הרשות לנמק את החלטתה. ההחלטה גם יכולה להיות פגומה בהעדר שיקול דעת בו לוקה הוועדה עת לא שקלה את מכלול השיקולים אשר הייתה אמורה לשקול או לחלופין עת היא  לא התייחסה לכלל המסמכים אשר הוצגו בפניה , מקום שלפי דעת בית המשפט היה מקום להתייחס אליהם.

מכל מקום חשוב להבין , בין המשפט לעניינים מנהליים יכול להוות מוצא טוב מקום בו הוועדה דחתה את בקשת הנכה לקבלת שעות לווי , או צמצמה את שעות הלווי של הנכה , ובכך למעשה פגעה בזכויותיו.

חשוב להבין כי בית המשפט לעניינים מנהליים מהווה נקודת לחץ ממשית על הרשות , אגף השיקום , ולעיתים קרובות עצם הפניה לבית המשפט לעניינים מנהליים מהווה כשלעצמה טעם בפני הרשות לשקול שוב את ההחלטה כמו גם לחזור בה , לכן הפניה לבית המשפט לעניינים מנהליים יכולה לסייע בידי הנכה להפוך את החלטת הראשות מקום שהיא נגועה בפגמים מנהליים. 

עורך הדין גיא בית און מתמחה בייצוג של נכי צה"ל www.beiton-law.co.il

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב