סקירת נוהל גילוי מרצון
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

סקירת נוהל גילוי מרצון 

מאת    [ 10/02/2015 ]
מילים במאמר: 784   [ נצפה 2933 פעמים ]

 
 

1. כללי

ביום 8 בדצמבר 2014 פורסמו הנחיות לפעולה בעקבות השינוי בנוהל גילוי מרצון המעודכן כפי שפורסם ביום 7  בספטמבר 2014.

מטרת סקירה זו היא להציג בקווים כללים את הנוהל החדש לרבות ההנחיות העיקריות הקשורות בהפעלתו.

כאמור , ביום 7 בספטמבר 2014 פורסם נוהל גילוי מרצון אשר עידכן את הנוהל הישן. הנוהל החדש יהיה בתוקף עד ליום 31 בדצמבר 2016.

מטרת הנוהל היא לעודד ישראלים אשר עברו על החוק ולא דיווחו כנדרש על כלל הכנסותיהם והונם לבצע הליך של "גילוי מרצון" , לשלם את המסים כדין ובכך להימנע מהליכים פליליים.

במסגרת הנוהל נקבע כי מיום פרסום הנוהל ועד ליום 31 בדצמבר 2016 , ניתן להגיש בקשות מזוהות לגילוי מרצון (המסלול הרגיל).

במקביל לפרסום הנוהל החדש , פורסמה הוראת שעה למשך שנה אחת בלבד , כלומר עד ליום 6 בספטמבר 2015. הוראת השעה מאפשרת הגשת בקשות לגילוי מרצון בשני מסלולים נוספים :

א. מסלול אנונימי - בקשה אנונימית  לבירור חובות המס מול פקיד השומה.

ב. מסלול מקוצר – בקשה אשר סכומי ההון נמוכים יחסית .

בנוהל החדש נקבע כי כל הבקשות יופנו לסמנכ"ל בכיר לחקירות ומודיעין (מחלקת חקירות בנציבות מס הכנסה ) (הגורם המוסמך) והוא יהיה האחראי לתפעול הנוהל.

בהתאם להוראות הנוהל החדש , חשוב לציין כי היה ולא אושרה הבקשה לגילוי מרצון ע"י הגורם המוסמך , לא תעשה רשות המסים שימוש במידע שבבקשה , הן בהליך פלילי והן בהליך אזרחי.

  

2. תנאיי הסף לכניסה להליך גילוי מרצון

תנאיי הסף כאמור , פורסמו בנוהל החדש מיום 7 בספטמבר 2014. להלן התנאים העיקריים:

  א. הגילוי מרצון יהיה מלא וייעשה בתום לב.

  ב. במועד הפניה לגילוי מרצון , לא נערכת חקירה ו / או בדיקה בעניינו של המבקש על ידי רשות המסים ו / או משטרת ישראל.

  ג  מועד הפניה לגילוי מרצון אין בידי רשות המסים מידע הקשור בגילוי מרצון הן ביחס למבקש , הן ביחס לבן זוגו ו / או חברה בבעלות או בשליטה.

  ד. רשות המסים רשאית לסרב לבקשה לגילוי מרצון במידה וקיים מידע הקשור לבקשה במקומות אחרים כגון ברשות שלטונית אחרת , באמצעי תקשורת , בכתבי בית דין , בפרוטוקולים המתנהלים בערכאה משפטית בישראל ובחו"ל.

  ה. רשות המסים רשאית לחרוג מהתנאים כפי שפורטו לעיל במקרים בהן קיימות נסיבות אישיות מיוחדות (כגון מחלה קשה ) ובמקרים מהם המידע מתייחס לחברה אחת מני רבות שבשליטת המבקש.

  ו.   המבקש לא נהנה בעבר מהליך של גילוי מרצון.

  ז.   ההכנסות נשוא הגילוי , אין מקורן בפעילות בלתי חוקית.

  ח.   המס הנגזר מהגילוי מרצון הוא סכום מהותי.

 

 3. מסלולי הנוהל

כאמור , ברמה הטכנית הגורם אשר מרכז את כל הפניות בתחום הגילוי מרצון הוא סמנכ"ל בכיר לחקירות ומודיעין. הסמנכ"ל הוא הגורם האחראי למחלקת החקירות ברשות המסים.

ממחלקת החקירות , בכפוף לבדיקה ראשונית , היה והבקשה עומדת בקריטריונים כפי שפורטו לעיל , החומר מופנה אל פקיד השומה הרלוונטי או אל הממונה האזורי המתאים.

המבקש מקבל עדכון לגבי מצב פנייתו . היה ופנייתו הועברה להמשך טיפול בתחומי השומה , הוא יעודכן באמור ואילו היה ופנייתו של המבקש נדחתה , הוא מקבל עדכון מתאים. בכל מקרה כאמור לא יעשה שימוש במידע אשר העביר המבקש.

לאחר העברת החומר לפקידי השומה , תועבר הודעה למבקש בדבר חוב המס המתייחס במסגרת הליך הגילוי מרצון וזאת כמובן מבלי לנקוט נגדו בהליך פלילי.

להלן פירוט קצר אודות מסלול הגילוי מרצון:

 א. מסלול רגיל

בנוהל זה יש להגיש הצהרה (בדוא"ל) בקשה לגילוי מרצון בנוסח סטנדרטי . במסגרת ההצהרה יפורטו שם המבקש , מספר תעודת השהות או המספר החברה , תיאור העובדות נשוא הבקשה , שנות המס המתייחסות , ומקורות ההכנסה.

 

ב. מסלול אנונימי

בנוהל זה בשלב הראשון יש להגיש הצהרה (בדוא"ל) שבה יפורטו שם בא כח המבקש , פרטי העובדות נשוא הגילוי, שנות המס המתייחסות וסכומי ההכנסה.

לאחר הגשת הבקשה הראשונית , תועבר לבא הכח תשובה עקרונית מאת מחלקת החקירות . היה והתשובה שלילית , בכך מסתיים ההליך. היה והתשובה חיובית , החומר יועבר לפקיד השומה המתאים ואז פקיד השומה יבחן את הבקשה ויפנה אל בא כח המבקש בשאלות ע"פ מידת הצורך . ביום בדיקתו יעריך פקיד השומה את דרישת המס ובא כח המבקש יעודכן בהתאם.

לאחר מכן , בא הכח יחשוף את זהות המבקש . בשלב זה , יפנה פקיד השומה אל מחלקת החקירות על מנת שזו תחזור ותאשר את הגילוי . היה והתקבל אישור להמשך הגילוי , פקיד השומה יערוך שומה ובכפוף לתשלום המס ע"י המבקש מסתיים התהליך. היה ומחלקת החקירות דחתה את האישור ההליך יבוא לסיומו.

 

ג. מסלול מקוצר

מסלול זה נועד לזרז את הטיפול בבקשות לגילוי מרצון במקרים בהם ההון הגלום נמוך יחסית (2 מליון הון וההכנסה הנובעת ממנו היא עד 0.5 מליון בשנים הרלוונטיות) בנוהל זה יש להגיש בקשה למחלקת החקירות בצירוף דוחות שנתיים מתוקנים לתקופת הגילוי . היה ואישר הגורם המוסמך את הבקשה , זו תועבר יחד עם הדוחות המתוקנים לפקיד השומה לצורך תקצור הדוחות והפקת שובר תשלום למבקש . היה והבקשה נדחתה , תועבר על כך הודעה למבקש.

 

יוסי שבו - רו"ח שותף מייסד - שבו אסא שות' רואי חשבון

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב