מי צודק - הימין או השמאל?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מי צודק - הימין או השמאל? 

מאת    [ 08/02/2015 ]
מילים במאמר: 404   [ נצפה 1932 פעמים ]

 
 

בואו נבחן את הדברים דרך הערכים אותם מייצגים הצדדים :

כלפי חוץ, הימין דוגל בהפגנת חוסננו, על מנת ליצור הרתעה מול כל אלה שרוצים להרע לנו, בסביבה שהיא בהחלט עוינת לכל הדעות. דרך עיניו של הימין, אנו נמצאים באיום מתמיד ובל לנו להשלות את עצמנו בתעתועי שווא, שניתן לבטוח במישהו מהצד השני. לפיכך הימין מוותר על כל אופציה של הידברות עם הצד השני, ולמעשה משמר את המצב כפי שהוא (ימין = שמרנות).

השמאל לעומתו, דוגל בחתירה אקטיבית לפתרון המצב המדיני. הוא מוכן לקחת סיכונים על מנת לשנות את המצב, ומחפש בלהיטות פרטנרים להידברות מהצד השני. בשאיפתו לפתרונות, הוא נכון לוויתורים כואבים - בעיקר לוויתור על נכסי מולדת, ובלבד שלא לתת למצב להישאר כפי שהוא, כיוון שהמציאות העכשווית נתפסת בעיניו כשלילית והוא חייב לשנותה (שמאל = ראדיקליות- רצון לשינוי מהשורש).

מהכיוון השלילי הימין נתפס ככוחני והשמאל כהרפתקן.

כלפי פנים, הימין דוגל בשוק חופשי עם התערבות מינימאלית של הממשל – קפיטליזם, שבו החזק יכול להתחזק כאוות נפשו והחלש ממשיך להיחלש, כך שנוצרת סביבה בעלת פערים הולכים וגדלים. בסופו של דבר הימין שואף לסביבה ורסטילית (מגוונת).

השמאל לעומתו, דוגל בהתערבות המדינה בכוחות השוק, על ידי עזרה לחלשים והכבדה על החזקים – סוציאליזם, שבו הפערים הולכים ומצטמצמים. מטרתו היא להביא בסופו של דבר ליצירת סביבה הומוגנית.

אז מה עדיף בסופו של דבר – שמרנות או ראדיקליות? כוחנות או הרפתקנות? ורסטיליות או הומוגניות?

כל אחד מאתנו יענה, על פי הערכים איתם הוא מזדהה יותר באופן אישי, אך למעשה כל אחד מהערכים האלה קיים בכל אחד מאתנו במידה כזו או אחרת. חישבו על כך ותיראו שתצליחו למצוא ביטויים לכל אחד מהם בסיטואציות שונות בחייכם.

יותר מכך -  בבסיסו, הימין מונע מאהבת הארץ – מבחינתו הארץ היא הדבר החשוב ביותר שלמענה ולמען שלמותה הוא מוכן להקריב נכסים אחרים, כגון אהדת העולם אלינו ולעומתו, השמאל מונע מאהבת העם, ובעיניו יש להפנות את מירב המשאבים לרווחת אזרחי המדינה.

ברמה הלאומית, הארץ והעם שקולים לגוף ולנפש ברמה האנושית. העם צריך את הארץ כדי לחיות בתוכה כשם שהנפש צריכה את הגוף כדי לחיות בו, וכבר הוכח בהיסטוריה של העם היהודי, שללא ארצו הוא חשוף לרדיפות ופוגרומים מצד כל מי שחשקה נפשו בכך. מצד שני, כשם שאין כל משמעות לגוף כאשר הנפש שבו כבויה, כך גם לארץ אין משמעות כאשר העם שבה כבוי.

אז האם באמת ניתן להכריע מה חשוב יותר – אהבת העם או אהבת הארץ?

אני מוצא את הפרספקטיבה הזו מנחמת, כיוון שבכל בחירה שנבחר נממש אחת מהאהבות האלה.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב