מה היא למידה ארגונית?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מה היא למידה ארגונית? 

מאת    [ 01/12/2014 ]
מילים במאמר: 487   [ נצפה 1772 פעמים ]

 
 

אנחנו חיים בעידן שבו ישנה נגישות גבוהה של מידע נרחב בכל תחום כמעט וכשידע הוא משאב יקר ערך הן לאדם הפרטי והן לארגונים שונים. בהתאם למידה ארגונית היא אחד המרכיבים החשובים ביותר בהצלחתן של חברות, גופים עסקיים, גופים ציבוריים וכל ארגון שהוא בעצם.

מהי למידה ארגונית?

ההגדרה המקובלת של למידה ארגונית היא מכלול דרכים ותהליכים בהם ארגון משביח את עצמו ומשפר את ביצועיו - הן מבחינת ההגדרה המדויקת יותר של מטרותיו, הן מבחינת השירות או המוצרים אותם הוא מספק, הן מבחינת היעילות בה מושגים היעדים השונים והן מבחינת רווחת העובדים בארגון.

הדרכים השונות בהן מתבצעת הלמידה הארגונית?

למידה ארגונית היא כאמור מכלול דרכים ותהליכים. העיקריות שבהן הן:

* הפקת לקחים מכישלונות - עריכת סדנאות תחקיר לאחר כישלונות מאפשרת למידה דווקא מתוך חוסר ההצלחה, הבנה של הגורמים והנסיבות שיצרו את הכישלון ופיתוח דרכים שונות על מנת להימנע מהגעה לאותה תשלובת גורמים ונסיבות. החיסרון העיקרי של שיטה זו הוא הקושי של רבים מבין חברי הארגון (בכל ארגון שהוא) לדון בכנות ובפתיחות בכישלונות וזאת מתוך חשש שמא לקיחת אחריות תתפרש כהודאה ב"אשמה" ותוביל לפגיעה במעמדם. דוגמה מצוינת לאפקטיביות הגבוהה של סדנאות תחקיר ולתרומה המשמעותית שלהם ללמידה ארגונית הן היחידות המיוחדות בצה"ל (וגם חיל האוויר), האמונות על ביצוע תחקירים באווירה מעצימה המאפשרת לכל פרט לדבוק באמת, כל האמת ורק האמת.

* גיוס כוחות חדשים לארגון - בין אם מדובר בגיוס שגרתי של כוח אדם חדש, שהרי כל עובד מביא איתו ידע וניסיון ספציפיים ובעיקר זווית הסתכלות ייחודית על נהלי העבודה בארגון, ועל כן יכול להביא לשיפורם, ובין אם מדובר בגיוס אדם לתפקיד שבו נדרשים ידע ומיומנויות שאינם קיימים בתוך הארגון (כשבאופן טבעי איתור עובדים מתאימים לתפקיד הנ"ל יסתמך על היכולת שלהם להקנות ידע חדש לארגון).

* למידה ארגונית מובנית - סדנאות העשרה, השתלמויות, ימי עיון וכל פעילות אחרת, בין אם מועברת על ידי גורם בתוך הארגון ובין אם על ידי אנשי מקצוע מחוצה לו, שמטרתה להוסיף ידע ויכולות, בין אם ספציפיות ובין אם כלליות, לאנשי הארגון.

למה חשוב להשקיע בלמידה זו?

בלא מעט ארגונים ישנה רתיעה מלהשקיע בלמידה ארגונית, משום שלא תמיד ניתן לשייך לה ישירות שיפור ברווחיות, בעוד השקעת המשאבים הנדרשת בלמידה שכזו ברורה לעין (ובפרט כשמדובר בסדנאות, ימי עיון, הכשרות מקצועיות וכו').

למרות זאת חשוב להקדיש לנושא זה תשומת לב (ומשאבים אחרים), שכן ידע הוא כאמור משאב יקר ערך וכלי מפתח בצמיחתו של כל ארגון. סיבה נוספת לחשיבות ההולכת וגוברת של למידה ארגונית היא השתכללות הטכנולוגיות השונות בימינו - שגם מאפשרת למידה יעילה יותר וגם מחייבת זאת שהרי עסק שלא נעזר בטכנולוגיות החדשניות ביותר והמתאימות ביותר לצרכיו ושעובדיו אינם אמונים על מיצוי הפוטנציאל בטמון בטכנולוגיות אלה, דינו לשקוע.

ייעוץ ארגוני

דרך פופולארית במיוחד לשפר את ביצועי הארגון היא שכירת שירותיו של יועץ חיצוני. קבלת ייעוץ ארגוני מאיש מקצוע מיומן ומנוסה מאפשרת תיקון עיוותים מבניים עמוקים, מציאת פתרונות חדשים לבעיות ישנות ובעיקר ניצול טוב יותר של המשאבים הקיימים בארגון. באופן טבעי עלותה של דרך זו ללמידה ארגונית גבוהה יחסית - אולם התמורה עשויה להיות גבוהה הרבה יותר.

חברת Sapiral מציעה סדנאות תחקיר, למידה ארגונית ופיתוח מנהלים.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב