בדיקת דרגת כניסה לאופק חדש למורים ולגננות-לשם מה?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

בדיקת דרגת כניסה לאופק חדש למורים ולגננות-לשם מה? 

מאת    [ 25/11/2014 ]
מילים במאמר: 584   [ נצפה 3083 פעמים ]

 
 

חשוב מאוד לבדוק את דרגת הכניסה לרפורמת אופק חדש שנקבעת למורים ולגננות!

מחשב משרד החינוך ממיר את שכר "העולם הישן" לשכר החדש הנקבע על פי הדרגה בהתאם לנתונים הקיימים במערכת במועד ההמרה. האם בדקתם האם מלוא הנתונים המשפיעים על גובה הדרגה עודכנו כראוי במחשב?

למעשה, נתונים שעובד ההוראה מקבל עליהם זכאות בין חודש ספטמבר לחודש דצמבר בשנת הכניסה לרפורמה גם הם אמורים להיכנס לחישוב דרגתו. וכן, העדכונים של תוספות היוקר, כמו למשל: תוספת 2008, שעלתה בדצמבר 2009 מ-3% ל-4.81%. שינויים כגון אלו, בין אם הם אישיים, ובין אם הם משותפים לכלל המורים, עשויים להשפיע לטובה ולגרום לתוספת של מחצית הדרגה. כמה פעמים שמעתם שהעלו למי מחבריכם את דרגתו ממועד כניסתו לרפורמה ועד לסוף אותה שנה קלנדרית?

מרגע שנקבעת דרגת הכניסה לרפורמה- זה טבוע בחישובי משכורותיו של העובד לכל אורך שנות עבודתו. כמו חתונה קתולית- אין לשנותה! כל שאר הדרגות, המחושבות בהתאם לפיתוח המקצועי והפז"מ, נבנות על גובה דרגת הכניסה לאופק חדש!

גם במצבים שזה נוגד את ההיגיון. למשל: מורה בהריון ראשון שתלד בשנתה הראשונה לרפורמה ובמשך 20 שנה תהיה אם לילדים מתחת לגיל 14- היא לא תקבל תוספת אם, כי לא הייתה זכאית לה בתקופת ההמרה. ואילו מורה ותיקה שבחודש מרץ בשנה שלפני כניסתה לרפורמה הייתה זכאית לתוספת אם וכול שאר השנים שתעבוד לא תהיה אם לילדים מתחת לגיל 14- היא תמשיך לקבל תוספת אם כל שנות עבודתה ברפורמת אופק חדש!

80% מעובדי ההוראה הפונים אלי בבקשה שאבדוק את דרגת כניסתם לאופק חדש לאור השוואה שעשו עם עמיתיהם בעלי וותק ודרגה דומים, והבנתם שדרגתם נמוכה מדי- יוצאים צודקים בבדיקתי.

לעומתם, 80% מהמורים שמספרים לי שפנו למשרד החינוך בטענה שלדעתם דרגת כניסתם לאופק חדש נמוכה מדי- מקבלים מהם תשובה שהדרגה שחושבה מלכתחילה נכונה! איך ייתכן?

מה, רק מי שמתוסכל מספיק כדי לפנות לבדיקת גורם חיצוני צודק? כגודל התסכול כך גודל השגיאה? אם מחשב משרד החינוך מחשב שוב את הדרגה על פי  הנתונים המוזנים- תתקבל אותה תוצאה! יש צורך לבדוק את נכונות הנתונים המוזנים לתחשיב ההמרה.

באילו סכומי כסף מדובר? מה בעצם ההבדל בין משכורת של עובדת בדרגה X לבין משכורת של מורה בדרגה X+ ½ דרגה? אם ניקח למשל משכורת של מורה בדרגה 3.5, בעל תואר ראשון, וותק של 10 שנים, ונגלה למשל, שמגיעה דרגה 4 במקום 3.5. כלומר, תוספת של מחצית הדרגה. ההפרש הכספי יהיה לפחות 3500 ש"ח  לשנה (ללא גמולי חינוך ותפקיד)! ואם לאותו מורה במקום דרגה 3.5 יסתבר שמגיעה דרגה 4.5? כלומר, תוספת של דרגה אחת. בכמה יעלה השכר? לא תאמינו! השכר יעלה בלפחות 7230 ש"ח לשנה (ללא גמולי חינוך ותפקיד)!  

אצל מורים בעלי גמולים רבים וותק גבוה יותר, ההפרש הכספי תודות לתוספת מחצית הדרגה או דרגה שלמה הוא עוד יותר גדול. ובהכפלת מספר שנות העבודה עד לפנסיה, ההפרש של אלפי שקלים לשנה הופך לעשרות אלפי שקלים. ובמיוחד כשמדובר בפנסיות החדשות, אבל גם בפנסיות הוותיקות- עלייה בשכר משפיעה באופן ישיר על העלייה של גובה הגמלה הפנסיונית העתידית!

לשם חישוב דרגת הכניסה לאופק חדש, אני בודקת כל נתון ונתון הנכנס לחישוב הדרגה, וכך לעיתים מתגלות טעויות נוספות בשכר, שנמשכו עוד מתקופת חישוב השכר בתקופת "העולם הישן". אם לא מלאו למעלה מ-7 שנים מאז התרחשותה של הטעות- ניתן לדרוש לא רק את התשלומים בגין תוספת הדרגה בתקופת העבודה באופק חדש אלא גם את הפרשי השכר הרטרואקטיביים בגין התמולים החסרים בשכר של התקופה שלפני הכניסה לאופק חדש!

בדיקת דרגת אופק חדש אינה מחייבת פגישת יעוץ. ניתן לשלוח את הנתונים בדואר ולקבל תשובה תוך מספר ימים.

לסיכום: בדיקת דרגת אופק חדש למורים ולגננות יכולה להניב אלפי שקלים בשנה ולהגדיל את גובה הגמלה העתידית, במקרה של איתור טעות. לא תרימו את הכסף מהרצפה?

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב