מדוע לא מומלץ לחתום על זיכרון דברים לרכישת או מכירת דירה?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מדוע לא מומלץ לחתום על זיכרון דברים לרכישת או מכירת דירה? 

מאת    [ 06/11/2014 ]
מילים במאמר: 398   [ נצפה 1875 פעמים ]

 
 

החיפוש אחר "דירת החלומות" או לחילופין "דירה להשקעה" עלול להיות מייגע ומתיש עבור כל רוכש פוטנציאלי, וכמובן כאשר מגיע הרגע המיוחל והדירה המבוקשת נמצאה הרי שעולה וצפה התחושה המובנת והברורה שאין יהיה זה נכון לפספס את "ההזדמנות" שנקרתה בדרכנו, על כך יש  להוסיף את הלחצים המופעלים על הרוכש מצד המוכר ו/או מצד מתווך שמעורב בעסקה, והתוצאה הבלתי נמנעת עלולה להוביל אותנו למסקנה המתבקשת (אך שגויה) כי עלינו להזדרז ולחתום על זיכרון דברים עכשיו ומיד, מבלי לקחת בחשבון את הסיכונים הטמונים בצעד פזיז מסוג זה.

טעות נפוצה היא לחשוב שזיכרון הדברים איננו מסמך מחייב מאחר ומדובר, לכאורה, בשלב ראשון של רכישת דירה, שלב אשר עשוי שלא להבשיל לכדי עסקה במידה והצדדים לא יחתמו על הסכם מכר מסודר אצל עורך-דין. אם כן, כדאי לדעת שלא כך הדבר, מאחר ולזיכרון דברים יש תוקף משפטי מחייב בדיוק באותה המידה שיש לכל הסכם משפטי שנחתם במשרדו של עורך הדין ואף ניתן לאכיפה בבית המשפט.

לידיעת המוכר

על מנת לפשט את הדברים אציג מצב שבו מוכר משרבט על נייר טואלט! את פרטי העסקה, הצדדים תוקעים כף ונפרדים לשלום. האם מדובר בעסקה כשרה? בוודאי שכן. עקרונית, הקונה יכול ליטול לידיו את הנייר שנחתם ולנסוע היישר למשרדי רישום המקרקעין על מנת לרשום הערת אזהרה לטובתו על הדירה הרלוונטית, וזאת כאשר יתכן מצב שהמוכר עדיין לא קיבל לידיו תמורה כלשהי או לחילופין קיבל סכום כסף זניח ובלתי משמעותי. או אז, במידה ובהמשך הדרך הצדדים יוותרו חלוקים על מספר נקודות והלכה למעשה לא יתקיים מפגש רצונות בין הצדדים, הרי שעד מהרה יגלה המוכר כי "נתקע" עם הערת אזהרה הרובצת על הנכס שבבעלותו, דבר אשר ימנע ממנו, לפחות לתקופה זמנית, את האפשרות להציע את הדירה שבבעלותו בשוק הנדל"ן.

לידיעת הקונה

בהנחה שזיכרון הדברים שנחתם כאמור על נייר טואלט! אינו כולל פרטים חשובים, כגון: לוח תשלומים מסודר וריאלי (לא כל שכן כאשר הקונה ייאלץ לקחת משכנתא), מצב הנכס, בדיקת מצבו המשפטי של הנכס הן בעירייה והן בלשכת רישום המקרקעין ובדיקות נוספות אחרות, הרי שמדובר בלקיחת סיכון בלתי מחושב שבדיעבד הקונה לא היה מעז לעשות.

הימנעות מחתימה חפוזה ובלתי שקולה על זיכרון דברים ופניה לעורך דין המתמחה בתחום הנדל"ן לצורך ליווי העסקה תוך ביצוע כל הבדיקות הדרושות בטרם ייחתם הסכם כלשהו בין הצדדים עשויה להיות הדרך הנכונה והבטוחה בענייננו.

מילות סיום, ברור ונהיר לכל כי לא מומלץ לערוך זיכרון דברים בין צדדים בעסקת מקרקעין, אלא לפנות לעורך דין אשר ילווה את העסקה משלב ניהול המו"מ ועד לרישום הנכס בלשכת רישום המקרקעין.


  • שרון גמליאל, עו"ד (L.L.M) 

  • רחוב ז'בוטינסקי 16, קניון לב ראשון, ראשון לציון, 7522903

  • טל': 072-2221997

  • פקס': 153-72-2221998

  • נייד: 052-2730500


 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב