שירות המבחן- הפן הפלילי, השיקומי והשילוב בניהם (נקודת ההשקה בין עורך דין-לקוח-קצין מבחן)
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

שירות המבחן- הפן הפלילי, השיקומי והשילוב בניהם (נקודת ההשקה בין עורך דין-לקוח-קצין מבחן) 

מאת    [ 20/03/2008 ]
מילים במאמר: 698   [ נצפה 2808 פעמים ]

 
 
שירות המבחן, הנו שרות השייך למשרד הרווחה. מטרתו להוות גורם מאבחן, משקם ומטפל לאוכלוסיה הנאשמת בפלילים. שירות המבחן מחולק לשירות המבחן לנוער ולשירות המבחן למבוגרים.


שירות המבחן לנוער-
קציני המבחן לנוער פוגשים את הקטינים עם פתיחת חקירה במשטרה בענייננו.
על פי חוק המשטרה נדרשת להפנות כל קטין אשר בעניינו נפתחה חקירה, לאבחון של קצין מבחן.
במפגש, קצין המבחן ייפגש עם הקטין והוריו, וזאת על מנת לאסוף מידע פסיכו-סוציאלי ולשם אבחון ונתינת הערכה למשטרה לגבי החקירה בעניינו.
קצין המבחן יכול להמליץ על סגירת התיק*, או להמליץ על המשך ההליך המשפטי (הכנת כתב אישום לשם דיון בבית המשפט, שיבוצע על ידי המשטרה).
במידה וניתנת המלצה על המשך ההליך הפלילי, קצין המבחן יעמיק היכרותו עם הנער ויגיש בעניינו תסקיר לבית המשפט.
התסקיר ייתן סקירה פסיכו-סוציאלית אודות הנאשם ומשפחתו, התייחסות לעבירה והמלצה לעונש (הרתעתית, שיקומית,או טיפולית**).

אם כך, השפעתו של קצין המבחן, לגבי עתידו של הקטין הנה משמעותית. החלטתו תיקבע באם עניינו יגיע לבית המשפט, קרי יפתח רישום פלילי בעניינו, וכן יוחלט באם יורשע*** בהליך הפלילי.

* במקרה של חקירה בנושא סמים יכול קצין המבחן להתנות סגירת התיק, בהגעת הקטין למפגשים
עם קצין המבחן וביצוע בדיקות שתן.
** המלצה טיפולית- פיקוח באמצעות צו מבחן. טיפול פרטני, או קבוצתי על בסיס שבועי. בנוסף, ניתן להמליץ על צו של"צ- ביצוע שעות למען הציבור במסגרת מפקחת.
***הרשעה- בהליך הפלילי ניתן להרשיע או לא להרשיע. לתהליך זה ישנה משמעות נרחבת על פי החוק ותשפיע אצל קטינים לגבי הגיוס לצה"ל, מציאת עבודה, וכן לגבי משך הזמן, עד למחיקת הרישום הפלילי. על נושא אי ההרשעה וחשיבותו הרבה, אציג במאמרי הבא.שירות המבחן למבוגרים-
קציני המבחן למבוגרים פוגשים את המופנים, כאשר הם נמצאים בזמן ההליך המשפטי (הוגש כתב אישום והנאשם הודה בביצוע העבירה בבית המשפט).
במפגש נאספים פרטים פסיכו-סוציאליים לשם הכנת התסקיר ומגבשים את ההמלצה באם הכיוון צריך להיות טיפולי, שיקומי, חינוכי, או עונשי.
במפגש מושם דגש על נושא ההודאה בביצוע העבירה, ובחינת המישור הטיפולי.

אם כך, שירותי המבחן לנוער ולמבוגרים, מהווים צומת ייחודית וחשובה לגבי מתן מענה לאוכלוסייה הנאשמת בפלילים (כולל עבירות תעבורה חמורות).
תפקידו של שירות המבחן במפגש עם המופנים, לבחון את הפן החוקי וההרתעתי לצד הפן השיקומי.
מדובר בתהליך מורכב, מאחר והשיקולים לא מסתמכים רק על עובדות, אלא בעיקר על הערכותיו והתרשמויותיו של קצין המבחן מהמופנה.
באם המלצת השירות הנה טיפולית, לא פעם התביעות יתנגדו לה. באם אין המלצה לשיקום, קיימת ביקורת והתנגדות מצד הנאשם. לכן, בית המשפט מתייחס בכובד ראש לתסקיר השירות.

כמו כן, עו"ד מתקשים בהערכה נכונה לגבי עמדת השירות ביחס לנאשמים, אותם הם מייצגים. עניין זה נובע מהבנה מועטה בראייה הפסיכו-סוציאלית. ראייה שעליה מתבסס תסקיר שירות המבחן. פער זה, לא פעם גורם להחמרה במצבו של הנאשם, עקב תסקיר "שלילי" בעניינו, המביא מידע, שלא היה קיים בפני בית המשפט, בטרם הגשת התסקיר.
נראה, כי מעורבות עו"ד משמעותית בעיקר, במקומות בהן אין המלצה טיפולית (קרי, שירות המבחן סיים את מעורבותו בבית המשפט) והנאשם עומד בפני עונש משמעותי.

יש לציין כי, תהליך האבחון וההערכה של המופנה בשירות הנו ,לעיתים, קצר וממוקד. מה שמקשה על המופנה להביא את כל הספקטרום של אישיותו ואורחות חייו לידי ביטוי במפגש, אשר יכול להשפיע באופן מהותי על המלצות שירות המבחן לבית המשפט.

לסיכום, תהליך האבחון בשירות המבחן, כאמור, הנו תהליך ממקוד, התלוי בעיקר מהתרשמות קצין המבחן מהמופנה, תוך זמן קצר ואינה קשורה לרוב באם למופנה ישנה הגנה של עו"ד.
מאחר וקצין המבחן הנו גורם בלתי תלוי (מדובר בגורם עצמאי, אשר אינו כפוף למשטרה ולבית המשפט, אלא נותן שירות לגורמים אלו), השפעתו על עתידו של המופנה הנה משמעותית ביותר, ולרוב הגנה של עורך דין, אינה תמיד משפרת את סיכויי הנאשם בבית המשפט, מאחר וחו"ד תלויה כאמור, בהתרשמות קצין המבחן.

על כן, קיימת חשיבות רבה לדרך שבה המופנה מציג את עצמו בתהליך האבחון, שיכול אף להתרחש במשך מפגש אחד בלבד.

פרטים נוספים בתחום זה באתר, או לשאלות בקישור הבא:http://www.web2all.co.il/therapy/Page5124.asp

כאמור, במאמרי הבא אתייחס לנושא אי ההרשעה, המהווה משמעות רבה הן לקטינים והן לבגירים. קטין, כאמור יתקשה להתגייס לצבא. בגיר, אשר הורשע בהליך הפלילי, לא יוכל למשל, לעבוד במשרדי ממשלה ולתת שירותים חיצוניים למשרדים אלו (מורה, שוטר, מערכות ביטחוניות, נהג מונית וכו'). למשל, מורה אשר הורשע, יפוטר לאלתר.
השלכות נוספות לגבי נושא ההרשעה, במאמר הבא.

***למעבר למאמר: "התמודדות עם מחלות לחץ- סכרת, לחץ דם, אולקוס, מיגרנות, מעי רגיז, סרטן, הפרעות קשב והתנהגות, דיכאון, חרדה, דלקת פרקים, אסטמה, כולסטרול והתקפי לב":
http://www.web2all.co.il/therapy/Page6717.asp#כל הנכתב כאן הוא בגדר המלצה ואינו תחליף לאבחון וטיפול משפטי,רפואי ורגשי.
מכון שפר לטיפול פסיכולוגי קוגניטיבי התנהגותי בהנהלת אמיר שפר, מתמחה בטיפול CBT ממוקד בילדים, הורים, מבוגרים, זוגות ומשפחות.
שלוחות המכון- טיפול פסיכולוגי בחיפה, קריות, צפון, יוקנעם ומרכז הארץ.
בנוסף לטיפול הפסיכולוגי CBT, הדרכות, הרצאות, סדנאות והשתלמויות- חרדה (וחרדה חברתית), דיכאון, OCD, פוסט-טראומה, הפרעות אכילה, הפרעות קשב, בעיות התנהגות קשות, סמכות הורית, טיפול זוגי וטיפול משפחתי ממוקד.
לאתר המכון- www.shefercbt.co.il
יש לך שאלה?
מחכה לך מענה מאמיר מנהל המכון
לחץ כאן, ונעזור לך לפתור את הבעיה עכשיו-
http://www.sheffer-cbt.co.il/דף2.html?v=617918715
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב