הפקדת צוואה ברשם לענייני ירושה
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

הפקדת צוואה ברשם לענייני ירושה 

מאת    [ 29/10/2014 ]
מילים במאמר: 381   [ נצפה 1890 פעמים ]

 
 

ב"ה

הפקדת צוואה אצל רשם המקרקעין;

 

שבת שלום לכל ציבור הקוראים. השבוע נעסוק בעניין הפקדת צוואות במשרדי הרשם לענייני ירושה. באחד ממאמרי הקודמים, דנתי במכלול ההבטים הכרוכים בעריכת צוואה כדין ובחשיבותה. טור זה לא יעסוק בדין המהותי ובחשיבות הצוואה אלא בנפקויות הכרוכות בהפקדתה ואופן שמירתה.

 

בפתח דבריי אציין, כי המחוקק הכיר בחשיבות הכרוכה בשמירת הצוואה ולכן יצר את מנגנון ההפקדה במשרדי הרשם לענייני ירושה, אך אין באי הפקדתה כדי לאיין ו/או לפגוע בתוכנה. כל צוואה התקפה עפ"י הוראות הדין תמשיך להיות תקפה אף ללא הפקדתה ואין המדובר בהליך מהותי אלא בהליך פרוצדוראלי אך חשוב בהחלט.

 

אם כך, החלטתם לעשות צוואה ופניתם לעורך דין (לא חייב ניתן לעשות זאת בדרכים אחרות) שערך אותה עבורכם בהתאם להוראות הדין. כעת ניצבת בפניכם השאלה איך לשמור את הצוואה והיכן ניתן להפקידה באופן הבטוח ביותר, שכן, העלמותה עשוייה לאיין את רצונכם האחרון אותו ציוויתם במסגרת הצוואה האמורה. אז איפה נפקידה? אצל עורך הדין, אולי בכספת שבביתי, אולי אצל דודה רחוקה. מעבר לכך, לעתים חלק מהצווים כלל לא חפצים שדבר עריכת הצוואה יתגלה וקל וחומר לא רוצים שיורשים פוטנציאליים יחשפו לתוכנה והטעמים לכך ברורים.

 

לפיכך, הדרך הנכונה לנהוג בצוואה הינה הפקדתה למשמורת במשרדי הרשם לענייני ירושה בהתאם למחוזות הרלוונטים. מדובר בהליך פשוט יחסית שבמסגרתו נדרש המצווה להופיע במשרדי הרשם, לחתום על מסמכים, לשלם אגרה ולהפקידה למשמורת. במצב דברים זה, הצוואה מופקדת במשרדי גוף ממשלתי אמין ובכך המצווה נהנה ממספר יתרונות:

 


    • מעל הכול מדובר בגופים מסודרים שחזקה עליהם שישמרו נאמה על הצוואה וקל וחומר על תוכנה.

 


    • המצווה לא חשוף לכך שהצוואה תגיע לידי מי שאינו חפץ בכך ובעצם שומר על פרטיות וסודיות הנושא.

 


    • ככל שמי מהיורשים (עפ"י חוק הירושה) יגיש בקשה לצו ירושה עפ"י הוראות הדין, אזי במשרדי הרשם יבחינו בצוואה המופקדת ולא יחלו את ההליכים תוך התעלמות מהצוואה (דבר אשר בהחלט יכול לקרות אם הצוואה אבדה ו/או לא מצויה בידי איש ולכן לא יערכו התנגדויות ו/או לא תוגש הצוואה לצורך קבלת צו קיום צוואה).

 

לסיכום, הפקדת הצוואה איננה מבטיחה כי זו תקוים ומימלא אין בה כדי לרפא ו/או לתקן כשלים מהותיים בעריכתה, אך בהחלט יש בה כדי להבטיח את המצאותה בבוא העת.

 

אין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ משפטי או תחליף להתייעצות עם עורך דין.

 

אנו רואים במקצועיות, מצוינות, אדיבות ובמתן מענה מהיר וליווי צמוד באשר לכל צרכי לקוחותינו, ערכים עליונים.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב