בית המשפט: מכולה סתם = מכולה 40 רגל
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

בית המשפט: מכולה סתם = מכולה 40 רגל 

מאת    [ 21/09/2014 ]
מילים במאמר: 514   [ נצפה 1387 פעמים ]

 
 

בית המשפט: "מכולה סתם" = מכולה 40 רגל
עו"ד גיל נדל, רו"ח (משפטן) ג'מיל אבו מוך

בסקירה זו נתאר את פסק דינו של בית המשפט המחוזי בתל-אביב-יפו, אשר דחה תביעה של מפיץ ישראלי של תנורי אפייה ובישול נגד היצרן מטורקיה, בגין הפרת חוזה הפצה בלעדית שנחתם ביניהם.

היצרן הטורקי טען כי המפיץ הישראלי התחייב לייבא כמות מינימאלית של מכולות בשנה ולא עמד בה, ולכן בדין בוטל חוזה ההפצה. מנגד, טען המפיץ כי עמד בכמות המינימאלית שכן המונח "מכולה" בהסכם התייחס למכולה קטנה יותר משטען היצרן הטורקי.

בהיעדר סעיף מפורש בכתב, בחן בית המשפט את התנהגות הצדדים בפועל וקיבל את הפרשנות של היצרן הטורקי, ולכן דחה את תביעת המפיץ.

העובדות וטענות הצדדים:

יבואן של תנורי בישול ואפיה מטורקיה לארץ התקשר עם יצרן טורקי בחוזה הפצה, אשר הקנה למפיץ את הזכות להפיץ באופן בלעדי תנורים מתוצרת היצרן הטורקי בארץ, ברצועת עזה ובשטחים שבשליטת הרשות הפלסטינית, ובלבד שיזמין מהיצרן שלושים מכולות לכל הפחות מדי שנה.

המפיץ טען שהיצרן הטורקי הפר את סעיף הבלעדיות בחוזה ההפצה וסיפק מוצרים למשווקים נוספים בארץ. היצרן טען שלא החל למכור את המוצרים למשווקים אחרים אלא לאחר שהמפיץ לא עמד בתנאי הכמות ההזמנה המינימאלית שהתחייב לה, בנוסף לכך היצרן טען שהמפיץ התחיל לייבא תנורים מיצרן טורקי אחר ובכך כמות המוצרים שהוזמנה על ידו הלכה ופחתה.

בין הצדדים התגלעה מחלוקה ביחס לשאלה מהי הכמות המינימאלית שסוכמה. החוזה נקב במילים " 30 מכולות בשנה", ובעוד היצרן הטורקי טען כי הכוונה למכולה בגודל 40 רגל, המפיץ הישראלי טען כי הכוונה הייתה למכולה בגודל 20 רגל. גם אם בפועל ייבא המפיץ במכולות 40 רגל, נטען כי הדבר נעשה משיקולי עלות אך לא מכוח התחייבות חוזית.

דיון והחלטה:

כאמור, השאלה שנדונה בפסק הדין הייתה - מהי הכמות המינימאלית שהוגדרה לפי חוזה ההפצה שנחתם בין המפיץ ליצרן הטורקי?

בהיעדר הגדרה מפורשת של גודל המכולה בחוזה, בית המשפט בחן את התנהגות הצדדים בפועל, כאשר הוכח שהיבוא היה במכולות 40 רגל.

בית המשפט דחה את טענת המפיץ כי כאשר יש יותר מפירוש סביר אחד ללשון חוזה, יש לבכר את הפירוש שלרעת מנסח החוזה. לשיטתו, הואיל ואת חוזה ההפצה ניסח היצרן הטורקי, יש לדחות את הפירוש שלפיו הוסכם כי גודל המכולות שבהן ישונעו התנורים יהיה 40 רגל.

בית המשפט בחר להסתמך על סעיף 26 לחוק החוזים:

,,פרטים שלא נקבעו בחוזה או על פיו יהיו לפי הנוהג הקיים בין הצדדים, ובאין נוהג כזה – לפי הנוהג המקובל בחוזים מאותו סוג, ויראו גם פרטים אלה כמוסכמים.''

לאור זאת, קבע בית המשפט כי הנוהג בין הצדדים היה לשנע במכולות 40 רגל, ולכן זהו גם הסיכום החוזי.

בית המשפט הוסיף שאף-על-פי שהיצרן היה ער להפרה, הוא לא נחפז להפקיע את הבלעדיות מן המפיץ, לא מסר למפיץ בכתב שעליו לתקן את ההפרה של תנאי הכמות המינימאלית, ולא נתן לו את האפשרות לתקן את ההפרה דנן. משלא עשה כן, נקבע כי גם היצרן נהג בחוסר תום לב בקיום החוזה.

עם זאת, נוכח העובדה שהמפיץ לא עמד במכסה המינימאלית בשנה הראשונה ולכן הפר את החוזה, התביעה נדחתה מבלי לפסוק הוצאות לטובת החברה הטורקית.

[ת"א (מחוזי ת"א) 13842-11-10 שאוב לורנץ בע"מ ואח' נ' Fer Ic Ve Dis Ticaret Ltd. STI ואח', פסק-דין מיום 7.7.14, השופטת שושנה אלמגור. ב"כ הצדדים- למפיץ הישראלי- עו"ד איתמר כץ. לחברה הטורקית- עו"ד יוסף כהן]

 

הסקירה לעיל הינה בבחינת תמצית. המידע הכלול בה נמסר למטרות אינפורמטיביות בלבד ואין במידע כדי להוות ייעוץ משפטי. לקבלת פרטים נוספים, אנא פנו לעו"ד גיל נדל - ראש תחום יבוא, יצוא וסחר בינלאומי במחלקת מיסים ותגמול בכירים, בדוא"ל  href="mailto:Gill.Nadel@goldfarb.comGill.Nadel@goldfarb.com">">Gill.Nadel@goldfarb.com ו/או בטלפון 03-6089848.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב