שמיטה תשעה - כדאי להכיר
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

שמיטה תשעה - כדאי להכיר 

מאת    [ 08/09/2014 ]
מילים במאמר: 336   [ נצפה 2381 פעמים ]

 
 

שנת שמיטה היא אחת מהמצוות בתורה, והיא מצוינת במספר מקומות כגון ספר שמות וספר ויקרא: "ושש שנים תזרע את-ארצך; ואספת את-תבואתה. והשביעת תשמטנה ונטשתה, ואכלו אביני עמך, ויתרם תאכל חית השדה; כן-תעשה לכרמך, לזיתך." (שמות, כ"ג). הלכות השמיטה מפורטות במשנה היהודית ב"סדר זרעים", תחת מסכת "שביעית".

מצוות השמיטה דורשת מהאדם להפסיק את עבודת החקלאות בכל שנה שביעית, כדי לתת מנוחה לאדמה, לתרום את התוצרת שנותרה לעניים ולהיכנס להלך רוח של פנאי לעיסוק רוחני. כמו כן בשנת שמיטה נהוג גם לשמוט חובות כספיים בין אדם לחברו.

שנת השמיטה הראשונה החלה לאחר כיבוש ארץ ישראל וחלוקתה על ידי יהושע בן נון, לפני כ-3,200 שנים. מכיוון ששמיטה משמעה נטישת עבודת האדמה, הדבר אומר שחקלאים שומרי שמיטה מאבדים את מקור פרנסתם למשך שנה תמימה. כפי שנכתב בספר ויקרא, פרק כה: "וכי תאמרו מה נאכל בשנה השביעית, הן לא נזרע ולא נאסף את תבואתנו?"

עד העידן המודרני, יש להניח שרוב החקלאים לא עמדו במצוות השמיטה בדיוק מהסיבה הזו. החל מהעליות הראשונות לארץ ישראל, במאה ה-19, התקבע נוהג חדש שמטרתו להקל על שומרי השמיטה ולהגן עליהם מפני איבוד פרנסתם. מכיוון שהשמיטה חלה רק על יהודים ורק בארץ ישראל ולא מחוצה לה, ניתן למכור את האדמות לגויים – שאינם מחויבים בשמיטה – והם שימשיכו לעבד את האדמה ולמכור את תוצרתה. עם תום שנת השמיטה, האדמות יוחזרו לבעליהן המקוריים.

נוהג זה נקרא בשם "היתר מכירה", ולמרות שיש אודותיו פולמוס גדול עד היום ("פולמוס השמיטה") – מדינת ישראל עצמה מוכרת קרקעות לגויים במסגרת הסדר זה. בנוסף לפעילותה של המדינה בנושא השמיטה, כיום פועלים ארגונים רבים שמטרתם לקרב בין העם לנושא השמיטה, לסייע לחקלאים שומרי שמיטה ועוד.

ומה קורה עם התוצרת החקלאית המופקת בשנת השמיטה, אם על-ידי גוי ואם כחלק מהתוצרת הקיימת? מכיוון שיש איסור על מכירת פירות וירקות בשנה השביעית, מתקיים נוהג הנקרא "אוצר בית דין", בו נקטפת ומחולקת התוצרת החקלאית בצורה מאורגנת ומפוקחת. מחירי הפירות והירקות מגלמים בתוכם רק את עלות הקטיף וההובלה, ללא מחיר התוצרת עצמה, וכך נהנים רבים מתוצרת חקלאית במחירים נמוכים מהרגיל.

שנת השמיטה הקרובה תחל ב-25 בספטמבר 2014, ראש השנה תשע"ה.

 

------------------------------


עמותת "קרן השביעית" תומכת בחקלאים שומרי שמיטה משנת 1979

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב