גזי חממה - מהם מקורותיהם?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

גזי חממה - מהם מקורותיהם? 

מאת    [ 12/06/2014 ]
מילים במאמר: 390   [ נצפה 3349 פעמים ]

 
 

 

גזי החממה הנפלטים ממקורות שונים מצטברים באטמוספירה וגורמים למה שקרוי "אפקט החממה" ולהתחממות פני השטח של כדור הארץ באופן הדרגתי. חלק מאותם גזי חממה אף מסוכנים לבריאות בטווח הזמן הקרוב יותר. מדינת ישראל מחויבת בפני האומות המאוחדות ואזרחיה לצמצום פליטת גזי החממה ממקורות ההפקה השונים שלהם. להלן הם לפניכם.

 

אדי המים

כל סוג של גז באטמוספירה, בהתאם להרכבו המולקולרי, מסוגל לאגור קרינה אשר מוחזרת אליו מפני השטח של כדור הארץ (לאחר פגיעת קרני השמש בו) ברמה כזו או אחרת. גם אדי מים, אשר נמצאים בריכוז גבוה באטמוספירה מוגדרים כסוג של גזי חממה (טבעיים) וככל שריכוזם גבוה כך האפקט שלהם יגדל. ככל שאפקט החממה יגיע לכדי ביטוי ממשי יותר, הטמפ' מעל פני השטח של כדור הארץ תעלה ויותר מים יתאדו לאטמוספירה, להאצת תהליך ההתחממות הגלובאלית.

 

הפקת חשמל

יותר משליש מפליטת גזי החממה (עיקר הדאגה הוא מעלייה ברמת גז ה- CO2) קשור באופן ישיר לעלייה בצריכת החשמל בשני האחרונות. עיקר ייצור החשמל בישראל ובעולם נובע משריפת גז, דלקים ופחם אשר מסתיימת בשחרור כמויות אדירות של CO2 לאטמוספירה. עיקר המאמץ בהפחתת פליטת גזי חממה מבוצע בצמצום צריכת החשמל הלאומית, הן ממקורות פרטיים והן ממקורות תעשייתיים, במיוחד בכל מה שקשור לבקרת אקלים (מיזוג אוויר).

 

תחבורה

זהו הגורם השני אשר אחראי על כמעט כשליש נוסף מכמות גזי החממה הנפלטים לאטמוספירה מדי שנה. כלל הדלקים באשר הם, משחררים כתוצר לוואי של בערתם גזים רבים, אשר חלקם מזיקים לבריאות בטווח הזמן הקצר וחלקם משתחררים לאטמוספירה ומגבירים את אפקט החממה (CO2).

 

משקים

משקים חקלאיים אחראיים על כ- 10% מסך כל גזי החממה המשתחררים לאטמוספירה. משקים אלו משתמשים בכלי רכב לצרכי הנעה (שרים תדלקים), חשמל לצרכים השונים אך גם תוצרתם אחראית על שחרור גזי חממה באופן ישיר, כגון שחרור מתאן ע"י פרות וצואת פרות.

 

תהליכי עיור וכריתת יערות

בכל פעם שמוקדים ירוקים במדינתנו הופכים לאתרי בנייה או מוסרים מהנוף לצרכי הקמת כבישים וכל סיבה שהיא, תהליך הטרנספורמציה של מולקות ה- CO2 באטמוספירה לסוכרים ע"י צמחים ירוקים מואט. למעשה מאז החל העידן התעשייתי והעיור המסיבי, לא רק שהוגברה פליטת גזי החממה לאטמוספירה בידי האדם אלא גם  פחות CO2  נספג בחזרה מהאטמוספירה.

 

לצד כל המקורות הללו, עדיין ניתן למצוא בצריכה הפרטית, הארגונית והתעשייתית שימוש במוצרים אשר מכילים גזי חממה ותורמים נדבך נוסף לאפקט החממה ולפגיעה הלאומית והבינלאומית באיכות חיינו.

 

נועה שיין

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב