זכויות ילדים נכים
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

זכויות ילדים נכים 

מאת    [ 02/04/2014 ]
מילים במאמר: 550   [ נצפה 2551 פעמים ]

 
 

 

ילדים הסובלים מבעיות רפואיות זקוקים לתנאים מיוחדים, על מנת שאילו, יקדמו אותם וישפיעו על התפתחותם בצורה הטובה ביותר.  במדינת ישראל נעשית פעילות חוקתית במטרה להפעיל תקנות חדשות שמטרתן הגשת סיוע להורים לילדים הסובלים מבעיות רפואיות, אך במציאות היום יומית  הדבר מיתרגם מעט מידי למעשים, ילדים רבים נותרים משוללי זכויות, זאת בשל ביורוקרטיה מייגעת, חוסר התמצאות, ריבוי טפסים וקשיים שמערימים פקידים ולעיתים גם רופאים.

החברה המרכזית למימוש זכויות נותנת לנו את המדריך השלם לזכויותיהם של ילדים עם בעיות רפואיות.

1.    תנאי זכאות ואבחון כצעד ראשון

ברשימת התקנות לעניין גמלת ילד נכה במוסד לביטוח לאומי, ישנם סעיפים רבים המאפשרים לילדים להזדכות בגמלה.

מדובר ברשימה סגורה, בפועל יש לערוך התאמה בין המצב הרפואי של הילד לבין הסעיף אשר עשוי להקנות לו זכאות.

המוסד לביטוח לאומי אינו מדקדק למצוא את הילד זכאי לנכות, להפך, ועל מגיש התביעה חלה חובת ההוכחה, הנובעת ממנה זכאות.

ילדים הסובלים מליקוי ראייה חמור, ירידה דו צדדית בשמיעה, זקוקים להשגחה מתמדת רוב שעות היממה בגלל סיכון עצמי או סביבתי, תלויים בהוריהם בביצוע פעולות יום יומיות בצורה חריגה וניכרת מבני גילם, סובלים מעיכוב התפתחותי משמעותי,  אילו ועוד עשויים להזדכות בקצבת הנכות.

2.    זכאים מכוח החוק

ישנם מצבים רפואיים בהם תתקבל קצבת נכות מכוח החוק בלבד וללא דרישה להתערבות מיוחדת.

מדובר למשל על ילדים עם תסמונת דאון המקבלים קצבת נכות חלקית מיום לידתם, ילדים הזקוקים להשתלת איבר, מקבלים טיפול כימותרפי ועוד. שיעור קצבת הנכות לילד משתנה ותלויה בעילת זכאותו לקצבה.

שיעור הקצבה המעודכן לשנת 2014 ינוע בדרך כלל בין 1095 ש"ח ל2561 ש"ח

3.    הועדה שקובעת

כדי לקבוע אם הילד זכאי לגמלה, מתכנסת ועדת רופאים בנוכחות הילד, הקובעת האם הוא עונה על הקריטריונים. הועדה עשויה להימשך דקות ספורות, אך יש לה גורם מכריע בהחלטת הזכאות. בפני הועדה מונח התיק הרפואי על כל מסמכיו, בפועל, התרשמות הרופאים מהילד בוועדה והדברים אשר נאמרים על ידי המלווים אותו, הם שיקבעו או ישללו את זכאותו.

יש להתייחס בכובד ראש לוועדה ולהתכונן אליה כנדרש. חשוב לזכור כי כל מידע רפואי שתציגו בפני הרופאים היושבים בוועדות ישמש בהמשך עילה לדחייה או לאישור הבקשה. לכן עליכם לוודא כי הגשתם את כל המסמכים הרלוונטיים לנכות ממנה סובל הילד, התרופות אותן הוא נוטל וההשלכות שיש לבעיות הרפואיות בחיי היום יום.

זכאות לגמלה תיתכן בחישוב רטרואקטיבי עד שנה אחורה בלבד מהיום בו הגשתם את התביעה, לכן זמן הגשת התביעה מהווה גורם משמעותי. עוד, זכאות לנכות בילד תיתכן לתקופה זמנית ותיתכן עד גיל 18, מעת לעת נוהג  המוסד לביטוח לאומי לערוך ועדה חוזרת אשר דנה במצבו של הילד, בוחנת את תפקודו ושוקלת להמשיך זכאותו לנכות אם לאו.

4.    קצבאות נוספות

ילדים עשויים להזדכות גם בקצבת ניידות, מדובר בילדים הסובלים מליקויים ספציפיים בגפיים התחתונות כתוצאה ממחלה, מום מולד, תאונה ולא רק. זכאות לקצבת נכות במקביל לזכאות לקצבת ניידות אפשרית אצל ילדים אך מותנית במספר קריטריונים. לעומת קצבת נכות אשר זכאות לה נקבעת במוסד לביטוח לאומי, הרי שלשכת הבריאות המחוזית היא זו שקובעת זכאות לקצבת ניידות. ילד אשר ועדה קבעה לו אחוזים של מוגבלות בניידות בשיעור מסוים, הוריו יהיו זכאים לקצבת ניידות חודשית, הלוואה לרכישת רכב, מימון אביזרים לרכב ועוד.

משרד הבריאות ממן עלותם של עזרי הליכה מיוחדים, כמו כיסאות גלגלים, הליכונים, עגלות גדולות או כיסאות תמך לנכים קשים במיוחד וכן לפטור מאגרת שירותים רפואיים בקופות החולים.

 

נכתב ע"י החברה המרכזית למימוש זכויות

החברה היחידה שמבטיחה פתיחת תיק חינם ותשלום רק על בסיס הצלחה.

http://www.yourrights.co.il

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב