מידת חומרתה של עבירת הנהיגה בפסילה בעיני החוק ובית המשפט
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מידת חומרתה של עבירת הנהיגה בפסילה בעיני החוק ובית המשפט 

מאת    [ 27/03/2014 ]
מילים במאמר: 381   [ נצפה 2479 פעמים ]

 
 

הגדרת החוק

שני סעיפים שונים בתקנות התעבורה מתייחסים לנהיגה ללא רשיון נהיגה תקף. הפחות מחמיר מבין השניים – סע' 10א - עוסק במי שנוהג עם רישיון שפג תוקפו, או עם מי שנוהג ללא רשיון נהיגה כלל (כלומר – אדם שלא הוציא  רישיון, ולפיכך נוהג בלעדיו). מובן שכאן חמור פחות מצבו של מי שרישיון הנהיגה שלו פג תוקף. אם לא מדובר בתקופה העולה על שישה חודשים, נהג כזה אף לא יקבל זימון לדין.

במקרה האחר, של מי שלא הורשה מעולם לנהוג, ניכרת בשנים האחרונות פחות סובלנות של בתי המשפט, לאור עליה מדאיגה במספר המקרים שהובאו בפניו. הדבר בא לידי ביטוי בעונשי מאסר על תנאי, פסיקות המיישמות בפועל עונשים קודמים של מאסר על תנאי, ולעיתים אף פסיקות ישירות של עונשי מאסר בפועל, אם כי אלה נדירות.

הסעיף המחמיר יותר בעניין בתקנות התעבורה, הוא זה העוסק במי שנוהג בפסילה. סע' 67, קובע עונש מירבי של שלוש שנות מאסר בפועל בגין עבירה זו, הארכת שלילת הרישיון וקנס כספי בסך מאה אלף שקלים.


חומרת הנהיגה בפסילה

הטעם להפרדה בין סעיפי הנהיגה ללא רישיון תקף, ולהחמרה היתרה בה מתייחסים הן המחוקק והן בית המשפט לפסולי הנהיגה הממשיכים לאחוז בהגה, מקורו בתפיסה כי עובר עבירה כזו, מעבר לאי הציות, אף מחצין זלזול בוטה בחוק וברשויות המדינה. על אחת כמה וכמה תקפה תפיסה זו, במקרים בהם נתפס אדם נוהג במהלך תקופת השלילה, אף שנים לאחר שהחלה. מקרה שאינו נדיר כלל ועיקר.

משטרת ישראל מקיימת בדיקות אקראיות רבות, שאחת המטרות העיקריות שלהן היא איתור הנהגים האלה. יתרה מכך, היא אף משקיעה משאבים רבים בהשגת מידע מודיעיני ממוקד, ובאכיפה על סמך המידע, מול נוהגים בפסילה בעלי דפוס מועד, או בעלי פרופיל של עברייני תנועה מסוכנים.


גורמי הפסילה

קיימות שלוש אוטוריטות מרכזיות בידן הסמכות לשלול רישיון נהיגה בגין עבירות תעבורה. האחת היא משרד הרישוי, המרכז את נושא נקודות התעבורה, ובאחריותו האכיפה של הסנקציות המוטלות על פי חוק, עקב צבירה של נקודות אלה (קורסים של נהיגה מונעת ושלילת הרישיון).

סמכות נוספת נתונה בידיו של קצין משטרה. מתוקף סמכות זו הוא רשאי להשית על נהג פסילה מינהלית של הרישיון, במקרה שעולה הצורך לעצור באופן מיידי רצף של מסוכנות בנהיגה. המסוכנות עשויה לבוא לידי ביטוי במידת חומרתה של עבירת תעבורה, או באירוע של מקבץ של עבירות.

והסמכות השלישית היא, כמובן, בידי בית המשפט.

גל אביהוד - עו"ד תעבורה ונזיקין. שימשה בעבר תובעת תעבורה במשטרה, וכשפרשה הפכה שותפה בכירה במשרד מהמובילים בירושלים. כיום היא הבעלים של משרד שפתחה באשדוד, המטפל בתיקי תעבורה ותאונות דרכים.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב