פיצויים לעזבון על ימי אשפוז
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

פיצויים לעזבון על ימי אשפוז 

מאת    [ 07/03/2014 ]
מילים במאמר: 392   [ נצפה 2308 פעמים ]

 
 

בית המשפט פסק כי על פי טענותיו של עורך דין תאונות דרכים כי לא מתקבל על הדעת שאדם שאושפז ליום אחד והוא זכאי על כך לפיצויים לפי תקנה 2 (א) לתקנות הנזק הלא-ממוני, לא יהיה זכאי לפיצויים לפי תק' 2 (ב), גם כאשר ביהמ"ש מוצא שהוא סובל נזק שאינו נזק ממון אשר ראוי לפיצוי במסגרת 10% מן הסכום המירבי, רק משום שהוא זכאי לפיצוי בעד יום אישפוז.

 

שעה שהתאונה זרזה את אשפוזו של נפגע בבית-חולים עד סוף תוחלת חייו ובהעדר כל אינדיקציה עד כמה החישה הפגיעה את הצורך באשפוז, אישר בית-המשפט השתתפות גלובלית באשפוז זה.

 

המנוח היה הבעלים, המנהל והעובד היחיד של החברה. הוא קיבל משכורת חודשית אשר שיעורה עלה על שילוש השכר הממוצע במשק. לאחר התאונה ובעקבות הפסקת תיפקודו, נאלץ בנו, שהיה מרצה באוניברסיטת ת"א, ל"תפוס" את מקומו של אביו כמנהל החברה בצירוף עובד נוסף. הודות להשתלבות הבן לא חלה למעשה, ירידה בהכנסות החברה. כעבור 34.5 חודשים מיום התאונה נפטר המנוח שלא כתוצאה מהתאונה.

 

בהתאם לאשר נקבע בע"א 3907/02 עיזבון המנוחה איריס וייס ז"ל נ' סלע חברה לביטוח בע"מ, פ"ד נח

(2) 721 (להלן - עזבון וייס):

"כעיקרון, בן-הזוג התלוי אינו זכאי לפיצוי ישיר בשל הפסד השתכרות שנגרם לו... עם זאת ההלכה היא שתלויים זכאים לפיצויים בגין אובדן שירותים של המנוח אם אובדן זה גרם להם הפסד ממון... כך למשל התלויים זכאים לפיצויים בגין נזק ממוני שיגרם להם עקב אובדן סיועו של המנוח בטיפול בילדים... במקרים המתאימים הפסד השכר שנגרם לתלויים עשוי לשמש אמת מידה לחישוב ההפסד הממוני שנגרם להם בשל אובדן השירותים..." (בעמ' 723).

 

בית-המשפט פסק לעזבון המנוח את מלוא הפסדי השכר בשיעור של שילוש השכר הממוצע במשק במשך כל תקופת חיי המנוח מהנימוק שסעיף 19 (א) לפקודת הנזיקין קובע כי במקרה של פטירת אדם מוסיפים כל עילות התביעה בשל עוולות שעמדו לנפטר, לעמוד בעינן לטובת עזבונו. סע' זה הוחל אף על חוק הפיצויים ואין זה משנה אם הבן הוא היורש היחידי או מנהל החברה:

 

"יש להבחין בין החברה לבין המנוח. הוכח בעליל כי המנוח לא השתכר ולא היה מסוגל להשתכר עקב פגיעתו, והמשכת עסקי החברה תודות לגורמים אחרים, אין בה כדי לשלול את זכותו לפיצוי על אובדן הכנסתו. למעשה ניתן גם לומר כי תחת המנוח הוכנסו לעסק עובדים אחרים, הבן יואב ואבנר לוי, שמילאו את תפקידיו ושכרו הועבר אליהם, כך שגם מבחינה זו יש לפצותו על אובדן מלוא שכרו."

עו"ד רונן פרידמן הינו עורך דין תאונות דרכים, דוגל במתן שירות אמין ושמירה על האינטרסים של לקוחותיו. 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב