סיוע פרטי וממשלתי למטופל סיעודי
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

סיוע פרטי וממשלתי למטופל סיעודי 

מאת    [ 26/02/2014 ]
מילים במאמר: 722   [ נצפה 3134 פעמים ]

מאת: ניר רייך

תוחלת החיים בכל המדינות המפותחות עולה בצורה מתמדת עקב שיטות טיפול מתקדמות וטכנולוגיות חדשות. בישראל, תוחלת החיים זינקה ב-8.8 שנים בממוצע ב- 30 השנים האחרונות. לפי הדוח העדכני ביותר שפורסם על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בשנת 2011 תוחלת החיים הממוצעת בישראל עמדה על 81.7 שנים, שנתיים יותר ממוצע מדינות ה- OECD. ניתן רק לשער שכיום הממוצע אף גבוה יותר וכי המגמה הזו תמשיך בעתיד הקרוב.
לנתונים אלו השלכות רבות בכל הקשור למצב החוקתי, חברתי, בריאותי וכלכלי שקיים בישראל.
בעקבות העלייה בתוחלת החיים גובר הצורך לפתרון מקיף למטופלים הסיעודיים שכן ככל שתוחלת החיים גדלה כך גם מספרם גדל.
אולם, כאשר אנו מדברים על מטופלים סיעודיים אין אנו מדברים רק על אנשים בגיל המבוגר. מצב סיעודי עלול לקרות ממגוון סיבות כמו תאונות דרכים או חשיפה משמעותית ללחץ, מחלות נפש ועוד.
אחד מכל חמישה מטופלים סיעודיים במדינת ישראל הינו מתחת לגיל 40 וכ- 40,000 אנשים המוגדרים כמוגבלי ניידות הינם בני 24-65.

נהוג לחשוב שבמדינה מערבית ובעלת טכנולוגיות מתקדמות כדוגמת ישראל, הטיפול בחולה הסיעודי מקיף וקל יותר, אך הדבר אינו נכון כלל וכלל. במדינת ישראל קיימת הזנחה חמורה בכל הנושא של טיפול באדם הסיעודי. הטיפול בחולה סיעודי כולל בתוכו עלויות גבוהות מאוד, כ- 10,000-15,000ש"ח מדי חודש או 180,000ש"ח בשנה! הוצאות כבדות אלו יכולות בקלות למוטט משפחה ממוצעת ללא עזרה כספית נוספת.

אפשרויות הסיוע במקרה סיעודי
כאשר מתעורר הצורך בטיפול סיעודי, ניתן לגשת בבקשה לסיוע במימון הטיפול באחד משני גופים ממשלתיים: המוסד לביטוח לאומי או משרד הבריאות. הסיוע הניתן דרך כל אחד ממסדות אלו מתחלק לפי סוג הצורך בטיפול- בבית או במוסד.
סיוע דרך הביטוח הלאומי
הביטוח הלאומי נותן כיסוי מוגבל ביותר ורק לסיעוד שאינו כולל אשפוז.
במילים אחרות, הסיוע ניתן לטיפול בביתו של החולה הסיעודי בלבד. הסיוע לא ניתן בכסף אלא בעזרה בתחזוקה השוטפת של משק הבית. אחות סיעודית נשלחת לבית המטופל למספר שעות מוגבל. ההגבלה היא עד 18 שעות שבועיות בלבד ונדיר מאוד לקבל את מכסת השעות המקסימלית.
הסיוע לא ניתן למטופלים צעירים, זכאים לסיוע כל מי שמעל גיל הפרישה בלבד.
פרט לכך, מי שהכנסתו גבוהה מ- 150% מהשכר הממוצע במשק לא זכאי כלל לעזרת שירותים מהביטוח הלאומי.
לסיכום- רק בודדים ממגישי הבקשה לסיוע אכן זכאים לקבלת עזרה בשירותי טיפול מהמוסד לביטוח לאומי. העזרה כוללת מספר שעות מוגבל מאוד ואינו כולל סיוע מימוני ליתר ההוצאות הנלוות לטיפול סיעודי.
סיוע דרך משרד הבריאות
משרד הבריאות משתתף בעלויות של אשפוז אדם במוסד סיעודי בלבד דרך קוד הניתן על ידי המשרד. הסיוע לא כולל אנשים המטופלים בביתם. הוא כולל השתתפות עצמית גבוהה והוא ניתן רק לאחר בדיקה מדוקדקת של המצב הכלכלי של המטופל ובני משפחתו!
לפי חוק המזונות, חייב אדם במזונות שאר בני משפחתו ואין הוא יכול להתנער מחובה זו, כך שבמידה וניתן יחויב אדם לשלם על הטיפול הסיעודי של בן משפחתו.
חסרי יכולת כלכלית יוכלו לקבל "קוד" ממשרד הבריאות, רק לאחר ששאר בני משפחתו יישאו במרבית ההוצאות הקיימות.
לסיכום- רק מעט מעלויות הטיפול במוסד משולמות דרך משרד הבריאות וגם זה רק במעט מהמקרים. יתר הכספים יגיעו מהמטופל ומבני משפחתו.
סיוע של קופ"ח למטופל סיעודי
ביטוח הבריאות הממלכתי אינו כולל את הטיפול בחולים סיעודיים ואינו מטיל על קופות חולים שום אחריות בתחום זה, אולם כיום ניתן לקנות ביטוח סיעודי קבוצתי דרך אחת מקופות החולים.
הביטוח הקבוצתי של קופ"ח הינו ביטוח חלקי מאוד לתקופה קצרה ביותר (3-5 שנים) ובסכומי ביטוח נמוכים ואינם מספקים. פרט לכך, הביטוחים כוללים השתתפות עצמית מצד המבוטח. בהחלט לא מדובר בביטוח מספק לטיפול סיעודי מקיף.

הקמת פוליסת סיעוד פרטית
כפי שניתן להבין הסיוע הניתן דרך הגופים הציבוריים השונים שטחי מאוד וכלל אינו מספיק למימון עלויות הטיפול הסיעודי. המדינה מספקת סיוע מועט מאוד ולא לכל דורש וקופות החולים נותנות כיסוי חלקי בלבד.
הפתרון אם כך נעוץ בהצטרפות לביטוח סיעודי פרטי. רק בביטוח פרטי ניתן לקבל סיוע אמיתי במימון הטיפול וללא השתתפויות עצמיות או הגבלות כלשהן.
חשוב לציין שכדאי להצטרף לביטוח הסיעודי מוקדם ככל האפשר מכיוון שהעלויות החודשיות נמוכות יותר לגילאים צעירים והסיכוי להתקבל לביטוח גבוה יותר.
פוליסות בריאות וסיעוד ניתן  להקים ללא מגבלות ובמחירים אטרקטיביים כל עוד שבריאותו וגילו של המועמד מאפשרים זאת!
אל לנו לחכות ואסור לנו להתכחש. על כולנו מוטלת האחריות הבסיסית להגן על עצמנו ועל משפחתנו ולהצטרף במהרה לביטוח סיעודי פרטי דרך אחת מחברות הביטוח.

בברכת בריאות טובה ואריכות ימים

ניר רייך    סוכן ביטוח
פיני רייך שרותי ביטוח

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב