סמכות הורית
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

סמכות הורית 

מאת    [ 28/01/2014 ]
מילים במאמר: 547   [ נצפה 1993 פעמים ]

 
 

להורים רבים מאתנו, יש תחושה כי העידן המודרני גרם לחילופי יוצרות. אנחנו לא יודעים להצביע על הנקודה המדויקת בה התמסמסה הסמכות ההורית שלנו והפכה לסוג של המלצה בעיני ילדינו. מהי סמכות הורית? וכיצד נוכל להחזיר את חשיבתה על כנה בעיני ילדנו על כך במאמר הבא.

החיים בעידן המודרני מאתגרים את הסמכות ההורית המסורתית. במובנים רבים שינוי במבנה המשפחה המסורתי והשפעות חוץ ביתיות רבות כדוגמת האינטרנט, מאתגרות שוב ושוב את הדרך בה ילדינו תופסים את המושג, את ערכו ואת חשיבות הסמכות הזו כגורם מעצב בחייהם.  ילדינו מגיעים אל העולם, ללא כלים ברורים בנויים וברורים ממה להיזהר, מה יהיו תוצאות מעשיהם? ומהן הבחירות הנכונות אותן עליהן לעשות. תפקידנו כהורים הוא לספק להם את הכלים הללו, להדריך אותם, לעצב את הדרך ולהתוות את הגבולות ואת מה שאנו תופסים כבחירות נכונות ומושכלות. הפעלתה של הסמכות ההורית ליצירת מטווה בחירות נכון, ערכי וטוב יותר עבורם, היא אחת מן הדרכים לבחירות ערכיות נכונות.

שימו לב לשורש המילה סמכות, משמעותה של המילה מגיעה דווקא מתוך הפרשנות המילולית שלה, ילדינו מבקשים שיהיה להם מישהו "לסמוך" עליו, הם לא מחפשים בהכרח דמות הורית אשר תתפקד כ"שוטר" המבחין בין טוב לרע, הגם שחלק מן הבחירות שאנו עושים בהפעלת הסמכות ההורית, בהחלט קשורות ליכולת שלנו להאיר בפני ילדינו את הדרך הנכונה והמותרת.

אחת התופעות הבולטות בעידן ההורות המודרני היא העובדה שבמשפחות רבות מתקיים כיום סוג של היפוך תפקידים שבו ההורים הם אלו המבקשים את אישור ילדיהם, במקום המצב המסורתי יותר בו הן היו הדמויות הקובעות.  סמכות הורית, משמעותה במובנים רבים, היכולת להצביע בצורה ברורה על הדרך והכיוון הנכונים ולא לבקש אישור לבחירה הזו. הסמכות זו, מוענקת לנו כהורים, מתוך מעמד מובנה ומתוך ניסיון חיים עשיר וידע אותו צברנו. ידע, אותו אנו מבקשים להעביר לילדנו.

עלינו להפעיל את הסמכות ההורית אל מול הילדים, מכיוון שאנו, בניגוד אליהם, מודעים לתוצאות ולהשלכות של הבחירות השגויות שהם עלולים לעשות. המסר המועבר בהפעלת הסמכות ההורית הוא כי יש בבית "מבוגר אחראי", מגונן, עליו ניתן לסמוך וכי הוא מעוניין להעביר דרך ניסיון חייו והבחירות עליהן הוא מצביע את הידע שצבר, מתוך אינטרס של דאגה לשלום הילד ולרווחתו.

כן, חשוב לקבוע עובדות לילדים. גם בבחירות הקטנות שהם עושים. שעת כיבוי הטלוויזיה, שעת הכנת שיעורי הבית, סדר היום והמשמעות שלו, לקיחת אחריות על מטלות הבית, כל אלו הם נדבכים בתוך הסמכות ההורית, אשר מעצבים ומכינים אותם לחיים. השפעתה של הסמכות ההורית מייצרת עבור הילדים סדר בעולם שהוא כאוטי לעיתים. סימני שאלה במענה ההורי, גם בבחירות הקטנות של שעת השינה, הלבוש וכמעט כל אספקט בחיי היום יום אינם מיטיבים עם חשיבותה ומשקלה של הסמכות ההורית. כן, חשוב לגבש דעה, ועוד יותר חשוב להעביר את המסר על הבחירות הנכונות באמצעות הסמכות בדרך שאינה מצביעה על לבטים בהעברת המסר. לנצל את כוחה, על מנת למטב את היום יום ואת תחושת ההגנה שהיא מספקת לילד.

לסמכות הורית יש צד מורה ומחנך, ככזו, התעלמות ממנה צריכה לגרור תגובה. אל תזהירו את הילדים אם אינכם מתכוונים לכך. אל תטוו דרך או בחירה אם אינכם משוכנעים בנחיצותה ואל תמסמסו תגובות של שכר ועונש הקשורות לסמכות ההורית שהפעלתם.

הבחירה שאתם עושים במימוש הסמכות ההורית, היא סופו של דבר ועניין מציאות הקיום והיום יום ובמובנים רבים, איכות החיים של ילדיכם. אתם מודל לחיקוי, גבשו את עולם הערכים שאתם מבקשים להעביר, תרגמו אותו לבחירות שאתם רוצים לעשות ולדרך יעילה ואפקטיבית בחיווי בו שאתם מעבירים את ההנחיות והבחירות לילדיכם באופן שיגרום לסמכות ההורית שלכם להיתפס כערכית ומנחה.

 

מבל אפרת פסיכותרפיסטית עובדת סוציאלית קלינית מדריכה מומחית בבריאות הנפש.  טיפול אינדיבידואלי,  זוגי ומשפחתי , הדרכת הורים, הדרכת אנשי מקצוע. בעלת קליניקה באזור המרכז ,  tratamiento  en castellano   opcional . טל. 09-9504992  ,  נייד  :  0522-529515 .  
אתר: http://www.mabelf.co.il/
פייסבוק: https://www.facebook.com/pages/Mabel-Efrat/704153929602921
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב