כללי משחק בעסק המשפחתי - בראשית ברא אלוהים את השמיים ואת הארץ
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

כללי משחק בעסק המשפחתי - בראשית ברא אלוהים את השמיים ואת הארץ 

מאת    [ 26/01/2014 ]
מילים במאמר: 485   [ נצפה 1124 פעמים ]

 
 

ספר בראשית מתחיל  במשפט "בראשית ברא אלוהים את השמיים ואת הארץ והארץ היתה תהו ובהו וחשך על פני תהום  ורוח אלוהים מרחפת על פני המים. ויאמר אלוהים יהי אור ויהי אור. וירא אלוהים את האור כי טוב ויבדל אלוהים בין האור ובין החשך. ויקרא אלוהים לאור יום ולחשך קרא לילה ויהי ערב ויהי בקר יום אחד."
התורה פותחת בצורך של אלוהים לקבוע כללים. כללי משחק שימנעו את התהו ובהו ויצרו סדר בעולמו. אלוהים הוא שיצר את העולם והוא זה שמצא לנכון להשליט בו סדר.
לאורך התורה כולה אנו מוצאים סיפורים שונים המתמצים בצורך ליצור כללים כדי להגדיר ציפיות ולהבחין בין המותר ובין האסור בין הטוב ובין הרע.
אנו מוצאים שהכללים נקבעים ע"י הגורם הבכיר בשטח (ההשגחה העליונה).
אלוהים עושה סדר בעולם  מגדיר תחומים  וקובע חלוקה של אזורים , תפקידים ומקומות מחיה.
בהמשך הוא בא וקובע כללים לאדם וחווה ומבהיר להם מה המחיר שהם ישלמו על הפרת כללים אלו.
סיפורי קין והבל, נח, אברהם ורועי מקנה לוט וסיפורים רבים אחרים הם כולם על הצורך של מי שיצר ומי שחזק ליצור כללים ולהבהירם לסביבתו.
משה רבנו עלה להר וקיבל את לוחות הברית -  את עשרת הדיברות שלאורן יפעל עם ישראל  " ויאמר ה' אל משה כתב לך את הדברים האלה כי על פי הדברים האלה כרתי אתך ברית ואת ישראל"....." ויקהל משה את כל עדת בני ישראל ויאמר אליהם אלה הדברים אשר ציווה ה' לעשות אותם".
משה עלה לקבל את לוחות הברית ואת הוראות ההתנהגות הנאותה אשר יחייבו את עם ישראל ויבחינו אותו מכל העמים והתורה מפרטת לנו את ההוראות השונות שעל פיהן אמור עם ישראל לנהוג.
ספר התורה משמש לעם ישראל כמדריך להתנהגות.
כל אדם שהקים עסק וזכה לפרנס בכבוד את עצמו את משפחתו ומשפחות רבות אחרות, התווה לו בחייו תורה משל עצמו שעל פיה הוא נוהג ומבקש שמשפחתו תנהג. תורה זו  היא התורה שבע"פ התורה שעל פיה נוהג העסק ונוהגת המשפחה וכל זמן שהמייסד ואשתו פעילים הם אלה שקובעים את התורה, מפרשים אותה ופוסקים לפיה.
עם השנים כאשר המייסד מתבגר וזוכה להעביר תפקידים וסמכויות לצאצאיו טוב יעשה אם יגרום לכך שהתורה שבע"פ תיהפך לתורה שבכתב – תורה שתנחה את בני משפחתו בהווה ובעתיד ותסייע להם להבין כיצד אמא ואבא היו פועלים במצבים דומים.
חוקה משפחתית היא התורה שבעל פה של המשפחה. כללי התנהגות במשפחה וכללי התנהלות בעסק המשפחתי.
כתיבת חוקה משפחתית היא זכות – זכות שניתנת לילדים ע"י הורים שבנו ויצרו ורוצים שהאימפריה שבנו בחייהם תביא רק חיוכים אושר ועושר לילדיהם. כתיבת חוקה משפחתית אינה פותחת תיבות פנדורה אלא להפך מאפשרת למשפחה להתמודד עם נושאים שונים ולתת להם פיתרונות חכמים שנעשים בשיקול דעת ובברכת אמא ואבא.
החוקה משפחתית מאפשרת לבני המשפחה להיפגש לשוחח להעלות נושאים למחשבה ולהתוות יחדיו דרכי פתרון לתסריטים שונים בחיי המשפחה והעסק ולהגיע להסדרים ברורים לגבי דרכי התנהגות וכללי משחק ברכוש המשפחתי במטרה לפעול לפיהם ועקב כך שהכללים ברורים שיאפשרו לחברות להתחזק ולאהבה במשפחה להתקיים.
בחברת מחשבה קדימה נוכל לסייע לך, בעל עסק משפחתי או שותף בעסק בתהליך יצירת חוקה משפחתית המותאמת למשפחתך. לחלומות, לציפיות, ליכולות, לצרכים ולרצונות של משפחתך. 

רו"ח אלון ברוידא -   מומחה לעסקים משפחתיים וחוקות משפחתיות רו"ח אלון ברוידא בוגר בית הספר לכלכלה וחשבונאות של אוניברסיטת ת"א ובעל תואר MBAמאוניברסיטת ת"א. מנהל את חברת "מחשבה קדימה". מתמחה בהסדרים עסקיים ומשפחתיים ובשילוב הדור השני והשלישי בעסק המשפחתי. אלון התראיין פעמים רבות לטלוויזיה ולעיתונות הישראלית  בנושאים הקשורים לעסקים בכלל ולעסקים משפחתיים בפרט. מחבר הספר "מחשבה אחת קדימה על אנשים, משפחות ועסקים" שיצא לאור בעברית ובאנגלית. רו"ח ברוידא מרצה בפורומים כלכליים ועסקיים שונים וכן בפני בנקים, חברות ביטוח, מרכזי הדרכה וסמינרים. מתמחה בגישור ומשמש גם כבורר ומגשר. בעל ניסיון עשיר במציאת פתרונות לעסקים משפחתיים ולמשפחות המחזיקות בהם. משמש כיועץ לחברות ועסקים בישראל, באירופה ובארה"ב. אלון ברוידא שימש גם כיו"ר איל"ן -  ארגון ישראלי לילדים נפגעים, המטפל בלמעלה מ- 15,000 נכים.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב