חוק ההתיישנות בתחום הרשלנות הרפואית
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

חוק ההתיישנות בתחום הרשלנות הרפואית 

מאת    [ 05/01/2014 ]
מילים במאמר: 501   [ נצפה 4052 פעמים ]

לא פעם תביעות רשלנות רפואית נדחות על הסף בהסתמך על חוק ההתיישנות, אף על פי שקיימת עילה מוצדקת להגשתן. בכדי להימנע ממצב בו תביעת פיצויים על רקע רשלנות רפואית תידחה, חשוב להבין את המגבלות שהחוק מטיל הגשת תביעות אלו.חוק ההתיישנות קובע טווח זמן של עד שבע שנים מיום ההליך או הטיפול הרשלני, במהלכו יכול אדם להגיש תביעת רשלנות רפואית. אמנם בשנת 2004 הוגשה ועברה בכנסת בקריאה ראשונה הצעת חוק להארכת תקופת ההתיישנות במקרי רשלנות רפואית ל-18 שנה, אך היא לא קודמה מאז משום שהנושא מצוי במחלוקת. ישנם רבים אשר טוענים שיש דווקא לקצר את תקופת ההתיישנות.

רצוי להתייעץ עם עורך דין רשלנות רפואית לגבי המקרה הספציפי שלכם במידה ואתם סבורים כי יתכן ונפגעתם עקב רשלנות רפואית, היות ובחוק ההתיישנות קיימים יוצאים מן הכלל, דוגמת הנסיבות הבאות:

·         במקרים בהם הנתבע הודה בזכות התובע לקבל פיצוי, תקופת ההתיישנות מתאפסת מיום הודאתו.
·         אם ההליך הרפואי התבצע בעוד הנפגע היה קטין, תקופת ההתיישנות תחל להיספר רק לאחר הגעתו לגיל 18, והוא למעשה יהיה רשאי להגיש תביעת רשלנות רפואית עד הגיעו לגיל 25. כתוצאה מכך, במקרים של רשלנות רפואית בהריון או בלידה, הורי הילד יכולים גם הם להגיש תביעה בשמו, גם אם לגביהם טווח הזמן של תקופת ההתיישנות חלף.
·         במידה והתובע או הנתבע שוהים מחוץ למדינה, וכתוצאה מכך לא ניתן לערוך בירור משפטי, תקופת ההתיישנות מושהית.
·         אם הנפגע לא היה מודע לעובדות המהוות את עילת התביעה, מסיבות שלא היו תלויות בו ושלא יכל למנוע אותן אף בזהירות סבירה, תקופת ההתיישנות תחל להיספר רק ביום בו נודעו לו העובדות הללו.
·         במידה והנזק התגלה רק לאחר תקופה מסוימת מיום ההליך או הטיפול הרשלני, ספירת שבע השנים תחל רק מיום התגלות הנזק. לדוגמא, במידה ומחלה או מצב רפואי לא אובחנו  בזמן, הנזקים שנגרמו לאדם בעקבות זאת יתגלו רק לאחר תקופה. פקודת הנזיקין קובעת כי במקרים בהם הקשר בין נזקי התובע והרשלנות הרפואית מתגלה בזמן מאוחר יחסית, תיתכן תקופה מקסימלית של 10 שנים מיום ההליך הרפואי ועד הגשת התביעה.
·         מיום הגשת התביעה, נפסקת ספירת תקופת ההתיישנות, כך שההליך המשפטי יכול להימשך מעבר לשבע שנים מיום הטיפול או ההליך הרפואי המדובר.
·         אם אדם לא היה יכול לדאוג לענייניו מחמת ליקוי נפשי או שכלי, זמני או קבוע, ולא היה לו אפוטרופוס (במצב בו היה זקוק לאפוטרופוס), ספירת תקופת ההתיישנות תחל רק מהיום בו נודעו לאפוטרופוס העובדות אשר המהוות את עילת התביעה. 

חשוב לפנות לייעוץ של עו"ד רשלנות רפואית בכל חשד לפגיעה עקב רשלנות בכל הליך או טיפול רפואיים. עורך דין רשלנות רפואית יוכל, לדוגמא, לבחון מתי במקרה הספציפי שלכם ניתן היה לקשר בין הנזק שנגרם לכם ובין הרשלנות הרפואית, דבר אשר יכול להיות קריטי לשם הגשת התביעה במידה וחלפו יותר משבע שנים מיום המקרה.רוב עו"ד רשלנות רפואית מציעים פגישת ייעוץ ראשונית ללא תשלום. מומלץ שלא לנקוט כל צעד או מהלך לפני פגישת ייעוץ כזו, בכדי למנוע מצב בו צעד לא נכון מצדכם ישא השלכות מכריעות להגשת תביעת רשלנות רפואית או התנהלות המשפט בהמשך. מהלכים לא נכונים עלולים לפגוע בזכאות לקבל פיצויים.

משרד עו"ד רשלנות רפואית ירון מויאל מתמחה בייצוג נפגעים בתביעות רשלנות רפואית, כגון רשלנות רפואית בהריון או בלידה, רשלנות בניתוח ועוד. לקביעת פגישת ייעוץ חינם, הקליקו: עו"ד רשלנות רפואית

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב