מהו היטל השבחה על נכסים?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מהו היטל השבחה על נכסים? 

מאת    [ 28/12/2013 ]
מילים במאמר: 401   [ נצפה 3426 פעמים ]

 
 

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה מטילה מס שנקרא היטל השבחה על בעלים של נכס או מי שנחשב 'חוכר לדורות', בעבור עלייה של שווי המקרקעין בעקבות אישור שנתנה הוועדה לתוכנית, הקלה או שימוש חורג במקרקעין. כמו כן, יש היטל מעין זה גם כאשר משביחים מקרקעין על ידי הרחבה של זכויות הניצול בו או בדרכים אחרות.

אם כן, יש 4 מקרים שבהם צריך לשלם את ההיטל, והם אלה:

-          התרת שימוש חורג

-          מתן הקלה

-          אישור תוכנית בנין עיר משביחה

-          או השבחה של מקרקעין בדרך אחרת

מתי מקבלים את הדרישה להיטל?

הוועדה המקומית תפנה לבעל המקרקעין או לחוכר לדורות בבקשת תשלום היטל השבחה באחד מבין הזמנים הבאים:

  1. ביום שבו אושר מתן ההקלה
  2. בעת מכירת הנכס ורישום שלו בטאבו לטובת מי שקנה את הנכס
  3. או ביום שבו מתקבל אישור לשימוש חורג בנכס

בנוגע לסעיף מספר 2 לעיל, רצוי לעשות בירורים רלוונטיים לפני שמוכרים נכס. כדאי לברר במחלקת ההיטל של העירייה האם התקיימה השבחה של הנכס. במידה וכן, כדאי לפנות לשמאי כדי לאמוד את היקף ההשבחה ולפיו את גובה ההיטל שצריך לשלם. כמו כן, השמאי יכול ליידע לגבי זכויות שאפשר לממש אותן. כל זאת מאפשר לכלול את ההיטל ומיסים נוספים כאשר באים לקבוע את המחיר של הנכס לפני שמוכרים אותו.

על מה ההיטל?

המס מוטל על ההפרש בין השווי של הנכס לפני התוכנית, ההקלה או מתן השימוש החורג בו, לבין השווי שלו לאחר מכן. שיעור ההיטל הוא חצי מההפרש הזה.

שמאי מטעם הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בודק את הנכס וקובע את גובה ההיטל. קיימת אפשרות להשיג פטור מהיטל השבחה או לכל הפחות להפחית את גובה ההיטל, על ידי ערעור תוך 30 יום מעת קבלת הדרישה לתשלום. כחלק מהערעור, בעל הנכס צריך להציע שומה נגדית של שמאי מקרקעין מטעמו הכוללת נימוק מקצועי לסיבות בגינן יש להפחית את גובה ההיטל שדרשה הוועדה. בעת הצורך, שר המשפטים ממנה שמאי מכריע.

תנאים לקבלת פטור מהיטל השבחה

רק משום שנתקבלה דרישה לשלם את ההיטל, ייתכן ויש אפשרות לקבל פטור. יש מקרים שונים שבגינם אין צורך לשלם, על אף השבחה של מקרקעין, וכדאי להתוודע לחוקים בנושא כדי למנוע תשלומים מיותרים ואובדן כספים לשווא.

לסיכום, ההיטל הוא כמו כל מס אחר, מלבד העובדה שיש לשלם אותו גם כאשר לא נוצר רווח ממשי כלשהו. אך כאמור, ישנם תנאים לקבלת פטור ובהחלט יש דרכים להפחית את גובה ההיטל. לשם כך, רצוי לפעול מהר כדי לממש את זכות הערעור.

דוד כהן - מומחה לכתיבת מאמרים

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב