מודעות עצמית - למה זה כדאי ??
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מודעות עצמית - למה זה כדאי ?? 

מאת    [ 28/12/2013 ]
מילים במאמר: 701   [ נצפה 2612 פעמים ]

 
 

 מודעות עצמית

 אחד המאפיינים הייחודיים לאדם המבדילים אותו מיצורים אחרים היא היכולת של מערכת " העצמי  "      ( SELF ), האנושית   להתייחס לעצמה  כאובייקט למודעות. בשונה  מתפקודי " אני " אחרים  כתפיסה, חשיבה, הקיימים מלידה או מתפתחים בשלבים מוקדמים מאד , מופיע המודעות לתהליכי עצמי  מאוחר יחסית  . נדרשות מספר שני עד שמספיק הילד להתייחס  לחוויותיו  החושיות והאינטלקטואליות כמובנות מאליהן,  ובהדרגה הוא נעשה מודע לקיומם  " האובייקטיבי  " בעולם, ולומד למקד עליהן את מודעותו  באמצאות תהליכי הקשב  (  מיכלסון ) .               

תיאורית  המודעות העצמי ( SELF  AWARENESS     ) מבחינה בין שני כוונים אלטרנטיביים  אשר עליהם יכול הקשת להיות מכוון לרגע נתון.   תיאוריה זו  טוענת  שהאדם עשוי להימצא  באחד משני מצבי קשב, אבל לא בשניהם בעת ובעונה אחת.   

כאשר מופנה הקשב לעבר הסביבה החיצונית נמצא האדם ב"מודעות עצמית סובייקטיבית".   במצב אלטרנטיבי, ממוקד הקשב  "בעצמי "  ואז נמצא האדם  ב "מודעות עצמית אובייקטיבית " שבו הוא ממקד את הקשב בעצמו כאובייקט להסתכלות  והוא נעשה מודע לעצמו כאובייקט עצמאי בסביבה  .

למודעות עצמית יש 3 מרכיבים :   

1.  קוגניטיבי,  פרטית של העצמי  המתמקדת על מחשבות והרהורים העוסקים רק בעצמי  .

2.  מודעות ועניין לגבי העצמי כגירוי חברתי ומכונה   "מודעות עצמית ציבורית " .

3.  חרדה חברתית, מימד זה הוגדר כחוסר נוחות בנוכחות אחרים  .

MULLEN  AND  SULLS   מצאו כי האנשים בעלי מודעות עצמית גבוהה יכולים לשפר השפעות ולחצים בחיי היום יום היוצרים מתח ומחלות   .    בניגוד לכך אנשים בעלי מודעות עצמית נמוכה  עשויים להעלם , להכחיש או לטעות בפירוש המציאות . לכן לא ינקטו בפעולות נכונות .

על פי הפילוסופיה של  VIRGINIA   SATIR    כל אדם מתפתח ומסוגל לגדול להשתנות ולהרחיב את הבנתו  , לרוב אין אנשים ערים לכך שחוסר ידע , חוסר דמיון , חוסר מודעות  הם חומר לבניית חומות גבוהות סביב עצמם  .  החומות מונעות מהם את ראיית האפשרויות המזומנות להם , חומות אילו , שואבות את כוחן ממחשבותינו בלבד  .  יש הבדל בין חומות בטון מחוץ לנו ובין חומות שאנו מקימים בתוכנו  .  התמודדות יעילה עם החומות שבחוץ תלויה בחומה שבתוכנו .  אם נרגיש לכודים תעמוד לרשותנו מעט אנרגיה להתמודדות יצירתית  .   הסוהרים  הפנימיים שלנו מייצגים את כל אשר מפחיד אותנו ומאיים עלינו . כל עוד אנו חוששים , איננו יכולים לנוע.  הסוהרים מייצגים את החרדה מאובדן אהבה  או  הערכה  ,  לא יתכן לבדוק אפשרויות חדשות כל עוד אנו בכלא הזה.  נתחיל את הפריצה מהכלא הרגשי שלנו במחשבה חדשה :  

לבטח יש משהו מחוץ לחומות רק צריך להסתכן ולהציץ . מחשבה זו מובילה לתקווה ההופכת לאפשרות חדשה . יש לנו מרכיבים רבים שטרם גילינו. מרכיבים אילו , בין שהם בשליטתנו ובין שלאו  נמצאים בנו. אם נהייה ערים לנוכחותם  נוכל לשלוט בהם ,במקום להיות משועבדים להם  .  

כל אחד מהמרכיבים  הוא מקור אנרגיה חיוני ,לכל אחד שימושים רבים ,הוא יכול להשתלב עם מרכיבים אחרים ולהוסיף אנרגיה.

-          2 -

 על מנת שאדם יכול להגיע למודעות עצמית עליו להתמודד עם החומות ,  עם ההגדרות ועם העטיפות של האגו החונקות את המודעות העצמית .

מודעות עצמית של אדם מושפעת גם מדעות קדומות.  דוגמא לעניין זה היא ההשפעה שיש לדימוים המיניים הן על נשים והן על גברים.   נשים רבות מאמינות שהן רגשניות , פחדניות , חסרות ישע , תלותיות וכו'  בהתאם לדמוי המיני שלהן , וגברים רבים מאמינים שהם גיבורים  , פחות מסודרים מוצלחים כספית, מאופקים  ועומדים יותר במצבי לחץ .  העלאת המודעות העצמית  עשויה להביא לכך שאדם יכיר את עצמו בצורה מציאותית יותר  תוך הסתכלות פנימה אל עצמו , דבר העשוי להפחית את ההשפעה  של דעות קדומות והכללות על תפיסתו את עצמו  .

 אחת הדרכים להגברת מודעות עצמית של אדם היא באמצעות טיפול פסיכותראפיה   .

 לשם פיתוח  מודעות עצמית  מתייחסים ל:

1)      לאפשר לפרט לזהות את התכונות אופייניות לו .

2)       לסייע לפרט לקבל את עצמו  עם תכונותיו האהובות והבלתי אהובות  וכך לעזור לו לקבל את האחרים על תכונותיהם השונות .

3)      להבין שכל התנהגות שמבטאת תכונת אופי מסוימת יש רווחים ויש מחירים.

4)      לאפשר מודעות לשנוי ההתנהגות על סמך בחירה אישית והתנסות בשנוי בתמיכת הטיפול .

 לסיכום   :

 מודעות עצמית היא היכולת להיות קשוב ל  -  תכונות חיוביות , שליליות , מחשבות , רגשות  , תחושות  והתנהגויות של עצמנו  .

חשוב לציין שהגשמה עצמית  הינה  תולדה של מודעות עצמית מאחר והאדם בשלב אינטרוספקציה  מביט פנימה  , מזהה את הכוחות והחולשות , רצונות  , משאלות וציפיות וקובע יעדים ודרך להשגתם   , שבעצם מוביל להגשמה עצמית  .

 

 

 

מבל אפרת פסיכותרפיסטית עובדת סוציאלית קלינית מדריכה מומחית בבריאות הנפש.  טיפול אינדיבידואלי,  זוגי ומשפחתי , הדרכת הורים, הדרכת אנשי מקצוע. בעלת קליניקה באזור המרכז ,  tratamiento  en castellano   opcional . טל. 09-9504992  ,  נייד  :  0522-529515 .  
אתר: http://www.mabelf.co.il/
פייסבוק: https://www.facebook.com/pages/Mabel-Efrat/704153929602921
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב