טלית כבגד תפילה או כבגד יום יום
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

טלית כבגד תפילה או כבגד יום יום 

מאת    [ 04/10/2013 ]
מילים במאמר: 337   [ נצפה 1569 פעמים ]

 
 

טלית משמשת בימינו כבגד תפילה ואנשים רבים לובשים מתחת לבגדיהם גם טלית קטן כדי להיות כל היום אם טלית. הטלית והטלית הקטן הם בגדים היום שהסיבה היחידה שבגללה אנשים לובשים אותם היא סיבה דתית.

במקורה המצווה היא שונה במקצת מדרך הקיום שלה היום. כאשר אנחנו בוחנים את עיקרה של המצווה אנחנו רואים שעיקר המצווה היא להטיל על הבגד שיש לאדם פתילי ציצית וללבוש אותם.

דבר אל בני ישראל ואמרת אלהם ועשו להם ציצת על כנפי בגדיהם לדרתם ונתנו על ציצת הכנף פתיל תכלת

זאצ אומרת הפסוק אומר לעם ישראל לשים את הציצית על כנפי הבגד שלהם. חז"ל למדו שצריך לשים ציצית דווקא בבגד שיש לו ארבע כנפות ולא בבגדים אחרים. נראה שבגד של ארבע כנפות היה בגד מאוד מקובל ללבישה בימיהם, ויש מקורות שנראה מהם אפילו שהבגד הזה הוא בגד מכובד במיוחד. המצווה מצטרפת לדבר טבעי שיש לאדם, כאשר הוא לוקח את הבגד הרגיל שלו ומוסיף עליו דבר שעוזר לו לזכור את אלוקיו ומצוותיו.

עם השנים בגדי ארבע כנפות יצאו מן האופנה. מעצם הדין כאשר לאדם אין בגד של ארבע כנפות הוא לא חייב בציצית, ולכן היום שבגדים כמו טלית לא נלבשים על ידי בני אדם הם פטורים מציצית. בכל זאת, יהודים רבים רוצים להדר במצוות ולובשים טלית עם ציציות, אלא שהיום הבגד הזה נלבש במיוחד כדי לקיים את המצווה.

יש פוסקים שאמרו שאסןר להכנס עם הטלית לבית הכנסת כי זהו בגד מיוחד לתפילה. הלכה זו מאפיינת את השינוי שעברה הטלית מבגד היום יום של האדם שהוסיף לה ציצית, לבגד שכל עניינו עבודת ה' ותפילה.

שמעתי לפני מספר שנים על אחד הרבנים שקנה חליפה שהיה לה פתח גדול לקראת החתונה של בנו. חליפה שכזו פעמים רבות היא בגד של ארבע כנפות כטלית וחייבית בציצית. רבים רוצים להפקיע את שם הטלית של חליפה כזו ודואגים לפסול את אחת הכנפות על ידי הפיכתה לעגולה. אותו רב אמר שדווקא עכשיו יש לו הזדמנות לקיים את המצווה כפי שהצטווינו עליה במקורה כי סוף סוף הוא יוכל ללבוש אותה כטלית אמיתית, ולכן הוא הופיע לחתונת בנו עם חליפה שציצית קשורות לה בשוליה.

האם יש דרך להחזיר את המצווה לקיומה המקורי?

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב