להכיר, לדעת, להתמודד עם: התעמרות, הצקה, התנכלות, התעללות פסיכולוגית בעבודה
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

להכיר, לדעת, להתמודד עם: התעמרות, הצקה, התנכלות, התעללות פסיכולוגית בעבודה 

מאת    [ 11/09/2013 ]
מילים במאמר: 394   [ נצפה 2868 פעמים ]

 
 

בימים אלה יצא לאור הספר "המגפה השקטה במקומות העבודה - התעמרות, הצקה, התנכלות, התעללות פסיכולוגית" אותו כתבתי אשר נותן זרקור על תופעות קשות אשר מתרחשות במקומות העבודה אולם עד כה לא הרבו לדבר עליהן. 
התופעה נרחבת וקיימת בארגונים ומקומות עבודה רבים מאוד אולם לא עלתה עד כה לתודעה ולשיח הציבורי מסיבות עליהן כתוב בספר בהרחבה.
הספר פותח את הדברים ולא נותן להם להישאר יותר בחשיכה. כפי שתופעות התעמרות והצקות בבתי ספר או במשפחה אינן מקובלות בחברה ויש מערכת סיוע והגנה לנפגעים, כך עולם העבודה אינו יכול להשלים עם תופעות קשות אלו המסבות נזקים עצומים הן לפרט הנפגע הנשאר המום, מושפל ומוכה על לא עוול בכפיו, והן למקומות העבודה עצמם המפסידים ימי עבודה רבים, לוקים באווירה קשה, בעובדים פגועים, בתחלופה גבוהה, בתדמית גרועה וכמובן בהפסדים כספיים.

אחד מכל ארבעה עובדים, בכל רמות התעסוקה נפגע – הן עובדים והן מנהלים או מנהלים בכירים.
הספר משרטט את הפרופיל האישיותי השכיח של הפוגען וכן את הפרופיל האישיותי השכיח של הנפגע, עוסק בסיבות להתעמרות, איך עובד יכול לזהות אם הוא נתון לפוגענות בעבודה (כולל שאלון אבחון עצמי), איך מתרחשת ההתעמרות, וכן מה ניתן לעשות כאשר האדם מזהה כי הוא נתון להצקות או התעמרות. בספר גם פרק משפטי הדן במה שאומר החוק לגבי התעמרות והצקות בעבודה, ומדוע המענה של החוק בישראל הוא חלקי וחסר. אחד הפרקים מוקדש לסיפורים אישיים של נפגעים הממחישים את נסיבות ונזקי הפוגענות.

במשך השנים הגיעו לאוזני סיפורים שונים של מקרי התעמרויות בעבודה ולא פעם כפסיכולוג ארגוני ותעסוקתי נדרשתי לטפל באנשים שנפגעו מהצקות והתנהגויות לא נאותות בעבודה. תחילה המקרים נראו לי כאירועים בודדים, אקראיים וחריגים, אולם משהתחלתי לחקור את הנושא ולהעמיק בו בשנים האחרנות, התגלה לי ההיקף העצום ועוצמת המצוקה בנושא מוזנח זה. מטבע הדברים ככל שבדקתי והעמקתי לחקור, עוד ועוד עובדים ומנהלים שלא היתה להם כתובת עד כה, פנו אלי עם בעייתם.  המצוקה הגדולה שנחשפה בפני, הניעה אותי להתמסר לנושא זה כדי להעניק הקלה לכל אותם אנשים וארגונים המשוועים לכך.  כך יזמתי את הכנס הראשון בנושא הצקות והתעמרות בעבודה לפני כ-3 שנים  שנערך בחסותו של עו"ד אייל שטרנברג אשר גם כתב את הפרק המשפטי בספר, וכך ערכתי קבוצת מיקוד בשתוף פעולה עם התמ"ת, אשר הובילה לסקר מקיף ראשון מסוגו בארץ בנושא אשר ממצאיו  החמורים מובאים גם הם בנספח לספר.
בנוסף למידע והאסטרטגיות להתמודדות שהספר מציע לנפגעי הצקות והתעמרות בעבודה, אני תקווה שהוא יביא לכך שהנושא יעלה לסדר היום הציבורי ויוביל ארגונים למניעת מקרים כאלו אצלם, לחקיקת תקנות פנימיות ומערכות אכיפה וברמה הארצית לחקיקת חוקים.

איתן מאירי, פסיכולוג תעסוקתי וארגוני מומחה, מנכ"ל חברת ניהול אפקטיבי בע"מ - הנציגה בישראל של החברה הגדולה בעולם לפיתוח מנהלים וארגונים - LMI® - Leadership Management International. עיסוקנו: אנחנו מניעים מנהלים וארגונים למימוש מלוא הפוטנציאל שלהם. איתן, שימש בעבר בתפקידי ניהול וכמנכ''ל בארגונים ממשלתיים ופרטיים, מלווה מנהלים והנהלות, מרצה בארץ ובחו"ל בנושאי ניהול, מנהיגות, ניהול עצמי ומוטיבציה ומשמש כיועץ אסטרטגי ודירקטור בחברות שונות. איתן מומחה בטיפול בתחום התעמרויות והצקות בעבודה. לחברת ניהול אפקטיבי סדנאות למנהלים בנושאי ניהול, מנהיגות, אימון אישי-עיסקי סדנאות למכירות, סדנאות ניהול זמן, תחקיר, אסרטיביות, ימי עיון, סדנאות שטח, הרצאות ועוד. 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב