שיקולי מס בהחלפת אגרות חוב במניות
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

שיקולי מס בהחלפת אגרות חוב במניות 

מאת    [ 18/08/2013 ]
מילים במאמר: 864   [ נצפה 2538 פעמים ]

 
 

שיקולי מס בהבראת חברות בדרך של המרת חובות במניות פרטיות וציבוריות (ההסדר המוצע בקבוצת אי.די.בי כדוגמה)

טארק בשיר, עו"ד (רו"ח)   וחיים אשר, רו"ח

מספר ניכר של חברות ישראליות נקלעו למצוקה כלכלית בתקופה האחרונה ולהסדרי חוב. הסדרי חוב במסגרתם מוותרים בעלי החוב (נושים פרטיים ונושים ציבוריים המחזיקים באגרות חוב נסחרות) על חובם, כולו או חלקו, בתמורה למניות בחברה (הן מניות פרטיות והן מניות נסחרות) -  ומאמצי נציגויות בעלי הגרות חוב בקבוצת אי.די.בי הם רק דוגמא – אולי המובהקת ביותר בשוק הישראלי שממחישה סוגיה זו.

על יתרונותיהם הרבים של הסדרי חוב כאלו אין אפשרות לעמוד ברשימתנו זו, אך בקצרה נסכם שהסדרים אלו מפחיתים מהותית את הנשייה של החברה בקשיים, מזרימים אוויר נוסף לחברה ומאפשר לה להמשיך לפעול ולהעסיק את עובדיה ומנגד יוצרת אפשרות לבעלי החוב לשיקום החברה ולקבל את חובם בחזרה, ולמצער חלקו.

על כן, לצורך עידודם של הסדרים כאלו כולל הדין האמריקאי הסדר כולל וממצה לגבי הסדרי חוב כאלו ומעניק הקלות מס להם בכדי לעודד ולהקל על ביצועם. לעומת זאת, נעדר הדין הישראלי התייחסות מיוחדת כלשהי לגבי הסדרים אלו ורבות הן הוראות המס שמשליכות על הסדרים אלו ויוצרת אי ודאות רבה וחסמים רבים שמקשות על ביצועם.

המחלקה המקצועית ברשות המסים  פרסמה עמדתה המקצועית בנושא (חוזר 2/2010) והציגה בו נכונות להגיע להסדרי מס מראש. אך גם הסדר זה מגלה טפח ומסתיר טפחיים ומחייב בכל שאלה מהותית פניה מראש לרשות המקצועית. לא זו אף זו, אות חוזר משמר את מרבית הבעיות והחסמים הקיימים בדין שמונעים ומקשים על ביצועם של הסדרי החוב מסוג זה.

בטרם נתייחס לדין הישראלי הקיים נדגיש כי הדין האמריקאי מעניק התייחסות מיוחדת מקלה לסוג זה של הבראת חברות. כמו כן, במשרד המשפטים נוסחה בזמנו הצעת חוק שמטפלת בהסדרים כאלה אך הדבר לא הבשיל לכדי חקיקה.

הדין הישראלי המצוי מטפל בצורה הולמת ומספקת במידה רבה בהחלפת מניות או ניירות ערך המירים  במניות חברה נסחרת, אך לא זה המצב לגבי המרת אגרות חוב נסחרות במניות נסחרות שלא לדבר על המרת אגרות חוב פרטיות וחובות פרטיים במניות לא נסחרות. במילים אחרות, הדין הישראלי מעניק טיפול מיוחד לרכישת  חברות ישראליות מצד חברות בינלאומיות וחברות גדולות אך אינו מעניק שום טיפול מיוחד בהבראת חברות ומתן סיוע להמשכן של חברות כאלה וחבל שכך.

נהפוך הוא דיני המס הקיימים מקדים ולעיתים מונעים הבראת חברות בדרך זו. כך למשל קובע הדין הישראלי כי ויתור על אגרות החוב תמורת מניות מהווה אירוע מס החייב במס בידי בעלי החוב. לא זו אף זו, עמדת רשות המסים המוצהרת – שקיבלה ביטוי בחוזר המוזכר לעיל  ואשר מצאה לה תימוכין במספר פסקי דין- כי בעת הויתור על החוב רואים את התמורה כזו אשר משולמת  על חשבון הריבית והפרשי ההצמדה החייבים במס ורק הסכומים העודפים כמשולמים על חשבון הקרן –שאינה מחוייבת במס. ברי כי גישה כזו עלולה להרתיע ולהפריע לשיקום החברה ומעלה שאלות של ניכוי מס במקור מאותה הכנסה ומחייבת מציאת תזרים מזון נוסף למימון המס. כמו כן, שאלת חבותה במע"מ של אותה "ריבית" תהווה עוד שאלה שעל הצדדים לתת עליה את הדעת.

אם החברה שבקשיים היא חברת שמחזיקה בעיקר בנכסי נדל"ן ומסווגת כ"איגוד מקרקעין" אז התיקון בחוק ההסדרים שעבר בימים אלה  מצמיח עוד בעיה  לגבי חברות פרטיות והיא שהקצאת המניות לבעלי אגרות החוב חלף מניותיהם תהיה חייבת גם במס רכישה,  כך שבעלי החוב ידרשו גם לממן מס הרכישה מכיסו (נוסף על הוויתור על חובו) דבר שהדעת אינה סובלת! ומוסיף עוד קושי להבראת חברות כאלו.

ואם אין בזה די, סעיף 3(ב) לפקודת מס הכנסה וחוזר מס הכנסה קובעים ברורות  כי ויתור על חלק מחוב שהוענק לחברה עלול להוות במקרים רבים כהכנסה החייבת במס בידי החברה (לה נמחל החוב). הכנסה כזו עשויה להתחייב במס בישי החברה ולחלופין לכרסם משמעותית בהפסדיה לצרכי מס שמהווים נכס בפני עצמו שיסייע בידיה לצלוח את המשבר.

חוק מע"מ  עלול רק להוסיף  שמן למדורה. הרי קובע סעיף 12 לחוק מע"מ כי תמיכה וסיוע לעוסק מהווה חלק מההכנסות החייבות במע"מ בידי החברה. במספר דיונים שהיו לנו עם רשויות מע"מ הושמעה הטענה כי סכום שהנושה מוותר עליו לטובת החברה בקשיים מהווה הכנסה החייבת במע"מ בידה בהיות תמיכה או סיוע לעוסק!. לטענה כזו אף ישי פסיקה מבית המשפט העליון שתמכה בה.

פסיקה אחרת של בית המשפט העליון קבעה כי במקרה שבו הנושה אשר וויתר על חלק מחובו החזיר את המס עסקאות שהוא שילם בעבר בקשר לעסקה שהצמיחה את החוב תהיה רשות המסים זכאית לפנות לחברה שבקשיים ולדרוש ממנה להשיב את מס התשומות שהיא ניכתה. עוד סוגיה שמקשה על הסדרי חוב, מחייבת מציאת מקורות למימון מס זה ויוצרת  אי ודאות שתקשה עד מאד על אותם מהלכים.

לאור מספרם הרב של החסמים, הקשיים, אי הודאות ושאלות המס שעולות בהקשר של הבראת חברות וההלכות שאינן פשוטות שיצאו ממדרשם של בתי המשפט הישראלי על המחוקק הישראלי לתת את דעתו בצורה ברורה וממצה לנושא זה ואף ליצור הסדר חקיקתי ברור וודאי שיסייע בהסדרים כאלה. הסדר כזה רק יתרום לצמצום מספרן של פשיטות הרגל, יהפוך חברות פרטיות לחברת שהבעלות שלהן מפוזרת וייעל אותן.  המחוקק הישראלי חייב לתת את הדעת לא רק להצלחת חברות ישראליות במסגרת רכישות ומיזוגים אלא גם בעת מצוקתן וכניסתן לקשיים כלכליים דבר שהינו טבעי לשוק כלכלי ודינמי.

 

 

הכותבים הם שותפים בחברת creative-tax.

 Tarek@creative-tax.com 

  

Creative -Tax.                 

 Tarek Basher- Attorney at law, CPA(ISR) – MBA

Partner

___________________________________________

Tel aviv, Ramat aviv, Pastrnack st. 3

Tel: 972-3-6055391, FAX: 972-3-6091229,

Mob: 972-52-8176868 , Email: Tarek@creative-tax.com

 

    .Creative -Tax   Tarek Basher- Attorney at law, CPA(ISR) – MBA Partner ___________________________________________ Tel aviv, Ramat aviv, Pastrnack st. 3 Tel: 972-3-6055391, FAX: 972-3-6091229, Mob: 972-52-8176868 , Email: href="mailto:Tarek@creative-tax.comTarek@creative-tax.com">">Tarek@creative-tax.com      

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב