מה צריך לדעת על סכום המזונות?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מה צריך לדעת על סכום המזונות? 

מאת    [ 15/08/2013 ]
מילים במאמר: 334   [ נצפה 2215 פעמים ]

 
 
אחד מפסקי הדין שניתנו לאחרונה על ידי כב' השופט ארז שני מבית המשפט לענייני משפחה ברמת גן, עסק בתביעה של אם לקטין בן 10 וחצי להגדלת דמי המזונות. הקטין, נמצא במשמורת משותפת של שני הוריו.


סכום המזונות, 1,600 ש"ח בכל חודש, כולל דמי מדור ואחזקת מדור, נקבע בהסכם בין ההורים, שאושר בבית המשפט וקיבל תוקף של פסק דין. ביום הגשת התביעה, שווי דמי המזונות עמד על 1,850 ש"ח.

השופט שני קבע שהאב שחויב בדמי מזונות נמוכים מהסף ההכרחי שנקבע בבית המשפט, צריך לראות את עצמו צפוי לדרישה להגדלת הסכום, לפחות עד לגובה הרף של מזונות הכרחיים, להבדיל מההליך שבו מזונות הקטין נדונו ונפסקו על ידי בית המשפט.
השופט הציג את החישוב: דמי מזונות הכרחיים באופן שוטף עומדים על 1,250 ש"ח בחודש. ככל שמדובר בקטינים עליהם יש עלות מדור (שכירות או משכנתא), עלותם תהיה בהתאמה למספר הקטינים: עבור אחד 30 אחוזים, עבור שניים 40 אחוזים, ועבור שלושה קטינים ומעלה – 50 אחוזים מעלות המדור החודשית. בנוסף, חלה חובת השתתפות שווה בין ההורים בהוצאות הרפואיות החריגות ובהוצאות חינוך חריגות וחיוניות.

בית המשפט חזר והדגיש כי הפסיקה הכירה במזונות הכרחיים כחיוב מינימלי שלא דורש הוכחה ולא נימוקים. כשעוסקים במשמורת משותפת, מהסך ההכרחי של מזונות הקטינים יש להוריד סך של 25 אחוזים, כמו שצוין בפסק הדין המנחה של בית המשפט המחוזי בחיפה.

כב' השופט ארז שני קבע כי במקרה שבו ההסכם שאושר בבית המשפט קובע סכום מזונות נמוך מהמינימום ההכרחי, על בית המשפט להתייחס להסכם ככזה שקל יותר להתערב בו ולשנות אותו, מאשר הסכם של מינימום הכרחי. כב' השופט שני התייחס גם לדברי כב' השופט עמית מבית המשפט המחוזי, שקבע כי הסכם דמי מזונות שהם מתחת למינימום ההכרחי, זועק על פניו ולכן אין הבדל בין תביעה עצמאית או תביעה להגדלת מזונות, שבמסגרתה יש להוכיח שינוי נסיבות מהותי בצרכי הקטין. בשני המקרים מדובר במזונות שהם מתחת לסכום ההכרחי ולכן על בית המשפט לבחון מחדש את סכום המזונות שאושר בבית המשפט.

בסוף פסק הדין הוחלט להעלות את דמי המזונות לקטין מ-1,600 ש"ח בחודש, הנמוכים מהמינימום ההכרחי, ל-2,200 ש"ח בחודש.

אירית רייכמן - עו"ד ונטוריון - אירית רייכמן lawyer-r@zahav.net.il טל: 02-6541542 פקס: 02-6541544

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב