"הריח הכלכלי של הריח הרע מהפה" ד"ר זאב רם מומחה לרפואת חניכיים
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

"הריח הכלכלי של הריח הרע מהפה" ד"ר זאב רם מומחה לרפואת חניכיים 

מאת    [ 23/07/2013 ]
מילים במאמר: 1023   [ נצפה 9049 פעמים ]

 
 

 

תופעת הריח הרע מהפה (הליטוזיס), היא תופעה שכיחה אצל מבוגרים, נוער ואף ילדים.  25%  מאוכלוסיית העולם סובלת ממנה ולא תמיד מודעת לה, ומנגד כ 15%, מהאוכלוסייה בטוחים שמפיהם נודף ריח רע למרות שהוא לא קיים (תופעה הנקראת הליטופוביה) .

בשנת 2000  אזרחי ארה"ב ,הוציאו 1.8 מיליארד דולר על משחות שיניים ,ומעל 3 מיליארד דולר על מי פה, מברשות , אביזרי היגיינה אוראלית ומרענני פה (החברה לחקר שווקים).

סכומי עתק אלו מסבירים את חומרת התופעה וכן את נכונות האנשים לעשות הכול כדי להימנע מריח רע, להאמין ולהיתפס לכל פרסומת המבטיחה לשחרר אותם מהריח הרע – מבלי לבדוק אם יש בסיס אמיתי להבטחות !

לא פעם, הפרסומות מטעות לגבי מקור הריח הרע והטיפול בו. התעשייה העצומה שהתפתחה סביב הסבל הרב מהריח הרע מגלגלת מיליארדים של דולרים בשנה .מגוון עצום של תכשירי פה למיניהם, משחות ומכשירים שונים ומשונים קיימים בשוק ונמכרים בסכומי עתק ,כאשר הם  מהווים למעשה טיפול קוסמטי בלבד ולא טיפול במקור הבעיה.

הבעיה נותרת בעינה ומחייבת שימוש במוצרים לאורך כל החיים.

גם מרפאות לריח פה נפוצות ביותר בעולם . לאחר ביצוע בדיקות שונות ,שוב, ימליצו על שימוש במי פה, במשחות שיניים ,ותרסיסים שונים אך יתעלמו לחלוטין  מדלקות החניכיים ומכיסי החניכיים שהם הגורם העיקרי לריח הרע..

ושוב, הבעיה נותרת בעינה, והמתרפא אינו יודע מתי הריח הרע יחזור.

הסובלים מריח רע מהפה נאלצים לעיתים לעבור בדיקות שונות ומשונות כמו בדיקות נשיפה, אנדוסקופיה של מערכת העיכול , בדיקות דם ובדיקות מרכיבי הרוק , אשר בסופו של התהליך אינן תורמות דבר.

 

תופעת הריח הרע מהפה ידועה לאורך כל ההיסטוריה. מדובר בבעיה  אנושית אינטימית.

הסובלים מריח רע מהפה  (אמיתי או מדומה) נידונים לא פעם לנידוי חברתי ,וסובלים מדחייה של הסובבים אותם. מהלך חייהם קשה ובעייתי.

כבר במקורות, אנו מוצאים עדויות לנידוי בני אדם שסבלו מהבעיה-  כך לדוגמא , כהן שסבל מריח רע מהפה, לא היה כשיר לשמש בתפקידו, ובתלמוד אף נאמר כי ריח רע מהפה יכול לשמש עילה מספקת לגירושין. האיסלאם ממליץ למאמיניו שימוש בצמח ה-   SEWAKעל מנת להקטין ריח רע מהפה , בעיקר בחודש  הראמאדן         .

ידוע כי בשעות הבוקר ריח רע מהפה חזק יותר ולסובל עצמו יש קושי להרגיש בריח הרע של פיו, למרות שיוכל לחוש בריח רע אצל הזולת.

לדבריו של ד"ר רם, ניתן לקבל מושג אודות הריח הרע העצמי ע"י ליקוק הזרוע והרחה של האזור לאחר כמה שניות.

רבים מאמינים שמקור הריח הרע,הוא מהקיבה ,ממערכת העיכול, או מהרכב המזון .יש המאמינים שהוא נגרם ע"י רפלוקס,או מעיד על מחלות קשות   אך אין זה נכון !

 

אם כן, מהם הגורמים לריח רע מהפה?

 

85-90%  מהריח הרע הנודף מהפה- מקורו מחלל הפה עצמו. הוא נובע מחילוף חומרים של חיידקים ומפירוק חלבונים שמתבצע על ידי חיידקים  אנאירוביים הנמצאים בפה.

נוצרות תרכובות גופרית של מרקפטנים וסולפידים שהן בעלות ריח רע  כמו של ביצים סרוחות. חומרים אלו הם גם רעילים לתאים ומחריפים את דלקת החניכיים.

ריח רע שמקורו בקיבה הוא די נדיר-כ  1% בלבד.

בכל פה "בריא" חיים כ - 775 זנים שונים של חיידקים ופיטריות בהרמוניה ואינם גורמים כל נזק , כל   עוד הם אינם יוצרים מושבות, אך כאשר מתפתחות מושבות חיידקים נוצר הביופילים שהוא קומפלקס דביק בעיקר של  מושבות חיידקים ומרכיבים נוספים, הגורמים לתגובה הדלקתית של החניכיים.

 קיים שיווי משקל בין החיידקים , הפטריות והרוק , המשמש חומר חיטוי ונטרול. ירידה בכמות הפרשת הרוק תגביר את הריח הרע. היא יכולה לנבוע מחוסר שתייה מספקת , מחלות , הקרנות , שימוש בתרופות מסוימות ,מתח , חרדה, גיל  מתקדם. שיניים וחניכיים חייבים להמצא כל הזמן בסביבת רוק. (כמו שמן במנוע המכונית) לכן יש לעודד יצירת רוק.

גם חלקה האחורי של הלשון מלא בחריצים ושקעים המהווים מקום מסתור למושבות חיידקים ופיטריות שקשה להגיע אליהם ולהסירם .

 

 

 

כיצד מאבחנים ריח רע מהפה?

 

1) חשוב להיבדק ע"י מומחה לרפואת חניכיים המטפל בבעיות ריח רע מהפה. (הליטוזיס) וזאת כדי:

 

  • לוודא שאכן קיים ריח רע ומקורו בפה      ולא ממקורות אחרים (הליטופוביה –למשל).

ניתן לעשות זאת על ידי מדידה באמצעות מכשיר הנקרא הלימטר, הבודק ריח רע מהפה .(מרקפטנים וסולפידים, שהם המרכיבים העיקריים של הריח הרע בפה).

 

כיצד מטפלים בריח רע מהפה?

 

ד"ר רם מסביר כי על מנת לטפל בתופעת הריח הרע יש לטפל בראש ובראשונה במקור הבעיה שהיא :דלקות  חניכיים, כיסי החניכיים  המלאים מושבות חידקים ובלשון.סיבות נוספות לריח רע מהפה הן דחיסת ואיחסון מזון בין שיניים ,שיניים רקובות,ושיחזורים לא מתאימים.

 

 

השלב הראשון טיפול  בדלקות  החניכיים .הוא נקרא  "הכנה ראשונית" וכולל:

1. סילוק  מושבות החיידקים  מכיסי החניכיים ,ניקוי יסודי של השיניים והשורשים והטריית קיר הרקמה הרכה של הכיסים הפונה לשורש השן (DEBRIDMENT), טיפול המתבצע במרפאת חניכיים.

2.שינוי ושיפור  הרגלי ההיגיינה האוראלית האישית כדי למנוע היווצרות מושבות חיידקים חדשות היוצרות את הביופילים,הגורם לדלקות  החניכיים.

 

הניקוי  האישי, אותו יבצע המטופל באופן עצמאי , מתחלק לשני חלקים :

  • ניקוי על חניכי (בעזרת מברשת שיניים, חוט      דנטאלי, מברשות בין השיניים, סרטים מיוחדים וכו').
  • ניקוי תת חניכי ( ניקוי המתבצע על ידי      השיננוע- מכשיר ייחודי לניקוי כיסי החניכיים באמצעות קיסם עץ רוטט).

 

ניקוי  הלשון

  • יש לנקות את הלשון על ידי מגרד      לשון מתאים. במקרה הצורך, יש להוסיף תרופה שתעזור בסילוק מושבות הפטריות      והחיידקים .

 

טיפול בשוטפי פה למיניהם הוא טיפול קוסמטי בלבד ולזמן קצוב (20-120 דקות ) ואין להשתמש בשוטפי פה באופן קבוע.

 

 

 

 

 

לאחר ביצוע שלב "הכנה ראשונית" במטופלים  - טיפול בדלקת , בכיסי החניכיים, ניקוי הלשון ובשיניים -לפי הצורך, אנו  מקבלים ירידה משמעותית בריח הרע הנמדד מהפה ע"י מכשיר ההלימטר  ב75% !

כל  המטופלים חשו בשיפור רב ובהעלמות הריח הרע ,זאת על פי  דיווח בן/בת הזוג.

רובם טענו כי הוא נעלם לגמרי.

 

טיפולי החניכיים אינם חד פעמיים טוען ד"ר רם . מחלת החניכיים היא כרונית במקורה  תורשתית ומדבקת וכדי למנוע הישנות הדלקת והריח הרע ,חייבים לבצע טיפול מונע תקופתי ע"י שיננית  לאורך כל החיים ולעיתים תכופות. יש להגיע לביקורת חד שנתית אצל מומחה לרפואת חניכיים ולהקפיד על ניקוי יומיומי אישי- על חניכי עם מברשת השיניים, ותת חניכי על ידי השיננוע- קיסם עץ רוטט.

 

 

 

 

 

 

 

.

 

באדיב

ד"ר זאב  רם מומחה לרפואת חניכיים 


רחוב אופנהיימר 7 , פארק המדע , רחובות


08-9476830


www.dram.co.il

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב